Προς το περιεχόμενο

τι φταιει για το θορυβο κατα την ηχογραφηση?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω πως δεν ειναι μονο θεμα που δεν εχεις εξωτερικη καρτα ηχου οπως ανεφερουν οι περισσοτεροι απο πανω. Σιγουρα με μια απλη καρτα ηχου "εργοστασιακη" ενος λαπτοπ δεν μπορεις να βγαλεις και πολυ καλο ηχο αλλα κατι ψιλα κατι γινονται! Ενας φιλος μου ηχογραφει σε νετμπουκ!!!

Το Asio4all ειναι οπως ειπα drivers για τον ηχο. Πηγαινε στο google πατα asio4all drivers κατεβασε τους απο που θες και υστερα στα setting του προγραμματος που ηχογραφεις επελεξε για drivers αντι για direct που θα ειναι επιλεγομενο λογικα, το asio4all.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο φυσημα δε νομιζω να δεις διαφορα με το asio4all, στην καθυστερηση και σε πιθανα crackles ναι.

 

 

Αυτο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να χαμηλωσεις το input gain του υπολογιστη και να δυναμωσεις αντιστοιχα την εξοδο του ενισχυτη. Απενεργοποίησε επισης το mic boost απο το panel της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέβασε ένα κλιπάκι εδώ άμα θες  να τον  ακούσουμε τον θόρυβο  5 sec που να παίζεις και άλλα 5 που να μην παίζεις αλλά να ηχογραφεί και άλλα 5 αφού βγάλεις το καλώδιο από το pc

χωρίς εφέ κτλ.

 

Λοιπον εκανα 2....ενα χωρις να εχω συνδεση τιποτα και να γραφει(no connection) κ το δευτερο να ειναι το καλωδιο συνδεδεμενο στο pc (not playing)

no_connection.mp3

not_playing.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εκανα 2....ενα χωρις να εχω συνδεση τιποτα και να γραφει(no connection) κ το δευτερο να ειναι το καλωδιο συνδεδεμενο στο pc (not playing)

παίξε και λίγο!!! αν και προφανώς δεν φταίει η κάρτα σου!

αυτό που ακούγετε είναι θόρυβος από οθόνη φώτα κτλ μάλλον. Επίσης άφησε τις χορδές και με τα δύο χέρια σε κάποιο σημείο μήπως είναι η γείωση . έχεις μονούς η διπλούς;;  Αν μπορείς να τα κάνεις όλα στην ίδια ηχογράφηση για να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίξε και λίγο!!! αν και προφανώς δεν φταίει η κάρτα σου!

αυτό που ακούγετε είναι θόρυβος από οθόνη φώτα κτλ μάλλον. Επίσης άφησε τις χορδές και με τα δύο χέρια σε κάποιο σημείο μήπως είναι η γείωση . έχεις μονούς η διπλούς;;  Αν μπορείς να τα κάνεις όλα στην ίδια ηχογράφηση για να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους .

 

Να αφησω τις χορδες?να μην τις ακουμπαω εννοεις κ να γραφω?Εχω 2 διπλους στο ενα και 2 διπλους λομπαρδινι στο αλλο!!ειναι και τα δυο χειροποιητα και δοκιμασμενα στις ηχογραφησεις...ο υπολογιστης ειναι το θεμα αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες:ακούγετε είναι θόρυβος από οθόνη φώτα κτλ μάλλον... ???!!!τι κανω να το απενεργοποιησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που σου είπα με τις χορδές είναι για να ελέγξεις  αν είναι καλά γειωμένο  το όργανο 1) όταν τις ακουμπάς φεύγει ένα μεγάλο μέρος του θορύβου: το τυπικά γειωμένο όργανο

2)όταν τις ακουμπάς μεγαλώνει ο θόρυβος : έχεις πρόβλημα με την γείωση του οργάνου

3) είτε τις ακουμπάς  είτε όχι είναι αθόρυβο : καλά γειωμένο όργανο (εξαιρούνται οι μονοί μαγνήτες που πάλι θα έχει θόρυβο)

 

αν συμβαίνει  το 2) ψάξε για guitar shielding

εγώ έχω ένα pj μπάσο με σωστά γειωμένο και άμα ηχογραφώ υπάρχει θόρυβος από την οθόνη οπότε ή την κλείνω ή μετακινώ το μπάσο σε άλλη θέση (παίζει ρόλο η κατεύθυνση)

η περνάω τον ήχο σε προσομοιωτή ενισχυτή μπάσου(μερικά χρόνια τώρα... ) και δεν ακούγεται ο θόρυβος...

 

δεν ξέρω από μάρκες μαγνητών μπάσου αλλά και οι καλύτεροι να είναι μπορεί να  υπάρχει το θέμα με την γείωση. Μήπως έχει κάποιο κύκλωμα το μέσα το μπάσο και κάνει νερά;

μήπως δεν είναι καλά γειωμένο το pc;

θα ήθελα να ακούσω μερικές νότες μπορεί να χρειάζεσαι προενίσχυση του σήματος που μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους ...άλλο καλώδιο? σου πετάω ιδέες μήπως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ουσία είναι όπως και να εχει πως με καρτα ηχου ενσωματωμενη ειτε σε λαπτοπ ειτε σε pc δεν κανεις ηχογραφιση που να περιμενεις να μην ακουγεται χαλια.Οταν πας να ηχογραφισεις κατι που θελει προενισχυση και το μεσον που ηχογραφεις δεν εχει προενισχυση(ή έχει μια gtp απλα γαι να λειτουργισει το μικροφωνο του pc) λογικο ειναι να ακουγεται θορυβος.Απο την αλλη,μια καρτα ηχου εχει και ενα βασικοτατο μερος,την μετατροπη αναλογικου-ψηφιακου και τουμπαλιν.Το γεγονος οτι κατα το μονιτορινγκ δεν ακους κατι που να σε ενοχλει και μετα κατα την αναπαραγωγη ακουγεται χαλια, ε αυτο σημαινει πως το σημα χρειαζεται λιγο καλυτερη μετατροπη...επισης ελπιζω να μην ηχογραφεις με 8μπιτο σαμπλινγ ρειτ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ουσία είναι όπως και να εχει πως με καρτα ηχου ενσωματωμενη ειτε σε λαπτοπ ειτε σε pc δεν κανεις ηχογραφιση που να περιμενεις να μην ακουγεται χαλια.

Μην παίρνεις  και όρκο!!!  ;D ;D ;D  το θέμα είναι να βρει την σωστή λύση, δεν αποκλείω να είναι η onboard κάρτα  ή ρυθμίσεις  bit rate ,volume κτλ Ας αποκλείσει αρχικά ότι δεν είναι πρόβλημα που θα το έχει και όταν πάρει καινούργια κάρτα ήχου. 6string δοκίμασε να παίξεις και με το volume του recording από το ιnderface της κάρτας στο pc .πχ χαμήλωσε το μέχρι να μην ακούγεται ο θόρυβος και δυνάμωσε με ότι βρεις  τον ήχο του μπάσου πχ ένα πεταλάκι .Να σημειώσω ότι βάζοντας ένα μπάφερεντ πεταλάκι(BOSS..) κλειστό πριν  το PC παίρνεις πολύ καλύτερο ήχο .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου......νομιζω πως θα πρεπει να μπεις στον κοπο να παρεις μια καρτα ηχου....πλεον δεν ειναι και καμμια τρομακτικη επενδυση....μπορεις να κανεις την δουλεια σου με λιγα λεφτα.

Αλλιως αφου θες να γραφεις της ιδεες σου τι σε νοιαζει ο θορυβος.......

Κανε στον εαυτο σου ενα δωρο και παρε μια καρτα  :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που σου είπα με τις χορδές είναι για να ελέγξεις  αν είναι καλά γειωμένο  το όργανο 1) όταν τις ακουμπάς φεύγει ένα μεγάλο μέρος του θορύβου: το τυπικά γειωμένο όργανο

2)όταν τις ακουμπάς μεγαλώνει ο θόρυβος : έχεις πρόβλημα με την γείωση του οργάνου

3) είτε τις ακουμπάς  είτε όχι είναι αθόρυβο : καλά γειωμένο όργανο (εξαιρούνται οι μονοί μαγνήτες που πάλι θα έχει θόρυβο)

 

αν συμβαίνει  το 2) ψάξε για guitar shielding

εγώ έχω ένα pj μπάσο με σωστά γειωμένο και άμα ηχογραφώ υπάρχει θόρυβος από την οθόνη οπότε ή την κλείνω ή μετακινώ το μπάσο σε άλλη θέση (παίζει ρόλο η κατεύθυνση)

η περνάω τον ήχο σε προσομοιωτή ενισχυτή μπάσου(μερικά χρόνια τώρα... ) και δεν ακούγεται ο θόρυβος...

 

δεν ξέρω από μάρκες μαγνητών μπάσου αλλά και οι καλύτεροι να είναι μπορεί να  υπάρχει το θέμα με την γείωση. Μήπως έχει κάποιο κύκλωμα το μέσα το μπάσο και κάνει νερά;

μήπως δεν είναι καλά γειωμένο το pc;

θα ήθελα να ακούσω μερικές νότες μπορεί να χρειάζεσαι προενίσχυση του σήματος που μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους ...άλλο καλώδιο? σου πετάω ιδέες μήπως ...

 

Καταλαβα φιλε μου τι εννοεις με την γειωση...δεν ειναι η γειωση...πριν μερικους μηνες ηχογραφουσα παλι σε λαπτοπ με το ιδιο προγραμμα και τα ιδια οργανα αλλα δεν ηταν δικο μου και δεν χειριζομουν εγω το προγραμμα(δεν ηξερα να το κανω και τωρα προσπαθω να το κανω σπιτι μου αλλα αντιμετωπιζω αυτο το θεμα)

Με βλεπω να παιρνω μια καρτα ηχου αλλα αν δεν φυγει ο θορυβος τι γινεται μετα?Τα μπασσα ειναι χειροποιητα και εχουν γραψει και επαγγελματικα κομματια σε στουντιο και εχουν κυκλωμα προενισχυσης ενσωματωμενο..(active)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου