Προς το περιεχόμενο

Πόσο «αξιόπιστοι» μουσικοί είμαστε;


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα θανασιμα αμαρτηματα ειναι κατα σειρα προτεραιοτητας:

1.Το να μην ειναι στην ωρα του (ή μαλλον τουλαχιστον 15 λεπτα πριν) στην προβα,στο soundcheck,στο αεροδρομιο ,στο σημειο συγκεντρωσης κτλ,κτλ...

2.Το να μην παιζει οπως πρεπει να παιζει ωστε να υπηρετει το κομματι (υπερβολικη ενταση,υπερβολικα πολλες νοτες,αγνοια του κομματιου κτλ,κτλ)

3.Το να μην προσεχει την ΕΜΦΑΝΙΣΗ του πανω στη σκηνη.

1. +1

2. +1

3. +1+1, καθότι όταν είσαι στη σκηνή, αυτός που πληρώνει, δεν σ' ακούει μόνο αλλά σε βλέπει κιόλας.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ομος υπαρχουν ατομα που κανουν ΟΛΑ οσα λεει ο Terry (οτι δεν πρεπει να κανουν)

 

Απο εκει και περα ειναι θεμα του καθε ανθρωπου για ποιον λογο ασχολειται με το καθε τι στην ζωη του και ποσο σοβαρα το παιρνει.

Δηλαδη αν γουσταρεις να παιζεις κιθαρα προφανως θα ΘΕΛΕΙΣ να βγάλεις ενα κοματι σωστα, θα ΘΕΛΕΙΣ να εχεις οσο ποιο καλο ηχο μπορεις χωρις προβληματα και θα ΘΕΛΕΙΣ να εισαι και σωστος με τα υπόλοιπα μελη της μπαντας οποτε δεν γινεται να τους κανεις να σε περιμεουν, να ανεχονται τα λαθη σου (λογω μη μελετης των κομματιων φυσικα). Για εμενα αναξιοπιστο ειναι ακομα και να μην εχεις ενα σετ χορδες παραπανω καβατζα στην θηκη σε περιπτωση που σπασει μια χορδη εν ωρα προβας η λαιβ.

και φυσικα

Μεγάλη δουλειά και δύσκολη να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

 

3.Το να μην προσεχει την ΕΜΦΑΝΙΣΗ του πανω στη σκηνη.

Δηλαδη;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη εχοντας υπαρξει σε μπαντα,υποθετω πως το χειροτερο προβλημα για μενα θα ηταν πρωτα ο υπερμετρος εγωισμος και δευτερον η τεμπελια!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θεωρω την αργοπορια,λιγη παντα,μικρο παραγοντα υπο την εννοια οτι συνηθως ο μουσικος που το κανει βιοποριστικα συνηθως δεν ασχολειται μονο με αυτο και ειναι γενικως στο τρεξιμο.

πιστευω οτι αμεσο ρολο για ολα αυτα παιζει το κατα ποσο κανει αυτο που θελει μεσα στο γκρουπ μουσικα,υπο την εννοια της δημιουργιας.

συμφωνω οτι αν βαραει ο καθενας οπου να ναι η ξεκινησουν νοοτροπιες,σε cover μπαντες,"ρε φιλε ελα να βαλουμε αυτο εχει γ*μω τις κιθαρες η τα μπασσακια" το οποιο πιστευω ειναι χειροτερο γιατι απο εκει ξεκιναει η προηγουμενη κατασταση.

τωρα οσο αφορα στην εμφανιση φανταζομαι εννοειτε την σκηνικη παρουσια?

χωρις να ακουστω γλαφυρος,δουλευω μονο 7 χρονια και ελπιζω να τα 100ισω,αλλα οταν ασχολεισαι με την εμφανιση χανεις την μουσικη.Αν γουσταρεις αυτο που κανεις θα βγει κατω 100000%.

 

Αρα εγω θα πω τα 3 πραγματα που κανουν εναν καλο μουσικο

 

1)να ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ που πχ παιζει κιθαρα και οχι κιθαριστας που παιζει μουσικη

2)να ξερει τι θελει να κανει και ποιες ειναι οι προσδοκιες του μεσα στην μπαντα που ειναι

3)να ειναι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι τα θεωρω ολα αυτα το ιδιο ασχημα απο τη στιγμη που εχεις αποφασισει να ασχοληθεις με κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, για να καταλάβω, υποτιθέστω ότι είμαι ένας μουσικός της ροκ γυαλισμένος, κουρεμένος, ξυρισμένος, ντυμένος σένιος και στην ώρα μου, με τον full εξοπλισμό μου ανά χείρας και "τα παίζω όλα όπως θέτε και δεν σιχαίνομαι" καθότι "I'm only in it for the money" αλλά μην μου ζητάτε να σας γουστάρω ή να γουστάρω αυτά που παίζετε, τέλειωσε η ώρα σόρρυ φεύγω γειά και ότι θέλετε pm, τα βλέπω 10-12 κάθω πρωί και τότε απαντάω, είναι καλό για σας;

 

Γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι......

Αλλιώς με μεγάλωσαν οι φίλοι μου εμένα..... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα νομιζω οτι αρχικα πρεπει να γουσταρεις αυτο που κανεις. Αν εισαι σε μια μπαντα η οποια δεν σε εκφραζει (στυλ μουσικης κυριως ή δεν υπαρχει χημεια με τα υπολοιπα μελη) τοτε θα προκυψουν και τα αλλα προβληματα σιγα σιγα.

 

Αν λοιπον δεν περνας καλα στα live ή τις προβες τοτε καποια στιγμη θα τα φορτωσεις στον κοκκορα και θα αργεις στα ραντεβου σου, δεν θα ασχοληθεις ιδιαιτερα να μαθεις τα κομματια, δεν θα νοιαστεις για τον ηχο σου, κτλ κτλ.

 

Ως ερασιτεχνης μπαντιστας αυτο που παντα με εκνευριζε ιδιαιτερα ηταν οταν καποια μελη της μπαντας δεν αφιερωναν αρκετο χρονο να μαθουν τα κομματια, καινουργια ή υπαρχοντα του set list. Εχουμε κλεισει στουντιο το οποιο πληρωνουμε, ε, κατσε μαθε τουλαχιστον 1 απο τα 5 κομματια σωστα. Βγαλτο ολοκληρο ρε φιλε. Μην μας αναγκαζεις να σταματαμε καθε 3 και λιγο να σου δειχνουμε τα ακορντα, τα κοψιματα, το ρυθμο, πως ξεκιναει το κομματι.

 

Α, και κατι που μου τι δινει ειναι οταν σταματαμε την προβα να συζητησουμε για καποιο θεμα (γιατι παντα προκυπτουν) και καποιοι συνεχιζουν να βαρανε ανελεητα την κιθαρα τους, το μπασο τους ή τα ντραμς. Ελεος... Πως θα συνενοηθουμε ετσι;

 

Το θεμα της εμφανισης δεν με εχει προβληματισει ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, για να καταλάβω, υποτιθέστω ότι είμαι ένας μουσικός της ροκ γυαλισμένος, κουρεμένος, ξυρισμένος, ντυμένος σένιος και στην ώρα μου, με τον full εξοπλισμό μου ανά χείρας και "τα παίζω όλα όπως θέτε και δεν σιχαίνομαι" καθότι "I'm only in it for the money" αλλά μην μου ζητάτε να σας γουστάρω ή να γουστάρω αυτά που παίζετε, τέλειωσε η ώρα σόρρυ φεύγω γειά και ότι θέλετε pm, τα βλέπω 10-12 κάθω πρωί και τότε απαντάω, είναι καλό για σας;

 

Γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι......

Αλλιώς με μεγάλωσαν οι φίλοι μου εμένα..... ;D

Εξαρταται...αν η μπαντα ειναι επαγγελματικη δεν ειναι το ΠΙΟ σημαντικο...αν ειναι φιλικη, ειναι το α κ το ω!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"I'm only in it for the money"

 

 

Κομματάρα  8)

 

 

 

Παιδιά μην μπλεκόμαστε: Η υπόθεση εργασίας μας δεν είναι να είναι επαγγελματική η μπάντα. Ερασιτέχνες είμαστε.

 

Απλά πόσο «επαγγελματικά» καταπιανόμαστε με το χόμπι μας;

 

Ποιο είναι το point of no return με τους «αναξιόπιστους» συνεργάτες μας;   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου