Προς το περιεχόμενο

Αγορά Fender Jazz Bass


bob 16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι αρχάριος μπασίστας, και θα ήθελα να αγοράσω ένα μπάσο Fender Jazz Bass, με τιμή στα 400-700 ευρώ.

 

Θα προτιμούσα να έχει λεπτό μπράτσο, και μεστό, γεμάτο ήχο αν αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι. Οι μουσικές μου κατευθύνσεις κυμαίνονται μεταξύ Progressive Rock και Fusion Jazz.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Θα προτιμούσα να έχει λεπτό μπράτσο, και μεστό, γεμάτο ήχο αν αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι. Οι μουσικές μου κατευθύνσεις κυμαίνονται μεταξύ Progressive Rock και Fusion Jazz.

 

 

 

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες

 

Τώρα... Jazz+ λεπτό μπράτσο= Geddy Lee  ;)

 

Σε αντίθεση με το στάνταρ μπράτσο των Jazz, το δικό του είναι thin C shape, δηλαδή πιο λεπτό και απίστευτα βολικό (τουλάχιστον για τα γούστα μου).

 

Όμως στην τιμή τα χαλάμε- στην καλύτερη θα το βρεις 700 μεταχειρισμένο.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

μακριά από mexico.

με 700ε πάρε μεταχειρισμένο αν είναι οκ υπάρχουν πολλά καλά όργανα στο νοιζ διαφορετικά δώσε κατιτίς παραπάνω για καινούργιο και πάρε όργανο για πάντα.σε όλες τις περιπτώσεις usa μόνο και αν είναι από millenium κ μετά, άλλαξε τους μαγνήτες αργότερα και θα με θυμηθείς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προτεινω Squier Classic Vibe εφοσον εισαι αρχαριος και προσωπικη μου γνωμη παντα ειναι οτι χτυπανε στα ισα ακριβοτερα οργανα χωρις να χρειαστει να κανεις καμια απολυτως μετατροπη.

Επισης στα υπερ του ειναι το οτι μπορεις να βρεις ενα στις αγγελιες του νοιζ στα μισα σχεδον λεφτα απο το κατωτερο μπατζετ που αναφερεις. Αργοτερα που θα εχεις καταληξει καπου θα ειναι ευκολοτερο να παρεις το μπασο των ονειρων σου εφοσον θα εχεις στην ακρη αρκετα χρηματα και πουλησεις αυτο που εχεις παρει κοντα στο ποσο που το εχεις αγορασει.

 

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα μεξικάνικα Fender είναι μέσα στο budget σου.

Αρκετά από αυτά σκίζουν.

Υπάρχουν και τα Ιαπωνικά αλλά στα Ελληνικά μεταχειρισμένα εμφανίζονται σπάνια.

Από κει και πέρα και Squier μπορείς να βρεις που να σου κάνουν και SX με λίγα χρήματα και αξιοπρεπέστατη κατασκευή και παλιότερα Blade (πιο ακριβά) ή ένα φθηνό αλλά καλό της Sandberg

Υπάρχει πάντα και η επιλογή του ebay αλλά ξέρεις το ζήτημα.

Το βλέπεις μόνο από φωτό. Αν αυτό σου φθάνει, κοιταξέ τα.

 

Στα λεφτά σου βέβαια επιμένω ότι κάποιο Μεξικάνικο JB που θα σου κάνει, μπορεί να τα έχει όλα.

Και look και ήχο και αίσθηση και (όπως και να το κάνουμε) το logo.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, τα αμερικάνικα fender είναι πιο ποιοτικά όργανα (καλύτερη ξυλεία, φινίρισμα, μαγνήτες κ.τ.λ) αλλά ίσως είναι δύσκολο σήμερα να αποκτήσει κάποιος ένα αμερικάνικο jazz (ιδιαίτερα καινούργιο). μπορεί ο φίλος να πάρει ένα καινούργιο mexican που να του αρέσει και αργότερα με κάποιες βελτιώσεις (νέοι μαγνήτες, νέα γέφυρα) να έχει πολύ βελτίωση στο όργανο. εγώ πάντως μετάνιωσα που δεν αγόρασα τελικά ένα mexican presicion που δοκίμασα σε ένα μουσικό οίκο της περιοχής μου. το οργανάκι έπαιζε φανταστικά.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν κάτοχος Mexican Jazz με Noiseles μαγνήτες, μπορώ να σου πω ότι δεν έχεις να "χάσεις".

Σίγουρα υπάρχουν -κατά περίπτωση- καλύτερα όργανα, αλλά για τον ήχο που θες, σίγουρα σου κάνει.

Άσε που τα μεταχειρισμένα είναι κοντά στο κάτω όριο του μπάτζετ σου (400€), ενώ τα καινούργια κοντά στο πάνω όριο (700€).

 

Το ότι η Fender τα βγάζει εδώ και σχεδόν μισό αιώνα κάτι λέει!

 

Ψιλό-OFF TOPIC

Αργότερα που θα μαζέψεις λεφτά (και πουλήσεις το Μεξικάνικο), θα πάρεις φυσικά ό,τι θες.

Μην ξεχνάμε πως ακόμα και σε αυτή την πρίπτωση, το Μεξικάνικο θα "κρατήσει" τιμή, ενώ το Squier θα μείνει Squier (αν με πιάνεις ;) )

Τέλος OFF TOPIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου