Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρακάτω παραθέτω γνωστούς χέβι μέταλ ήρωες                           ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

475402707_09bd64b4d5.jpg

 

albert_king_f.jpg

 

Lonnie_Mack1.jpg

 

edrain.jpg&wmax=150&hmax=150&quality=90

 

Παλικάρια μη παραμηθιάζεστε.

Με ότι τραβάει η ψιχούλα σας παίξτε.

έτσι κι αλλιώς στο τέλος θα βρεθεί η άκρη

 

 

 

 

 

 

Με έναν Bill Lawrence Bridge ή έναν Hot Rails

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υποθέτω πως η epi εχει ενα διπλο και οχι p90. Αν ναι, εχεισ μια heavy guitar! Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις μαγνήτες. και ποιους μαγνήτες να βάλεις ? ξέρω γω...τι θέλεις να κάνεις με το ήχο σου; ας πουμε οτι θελεις 80's Metal παρε ένα DM Super Distortion για ποιο ευελιξία ενα SD 59. Aν πάλι δεν καταλαβαίνεις τις διαφορές αυτές χαλαρωσε και παιξε μουσική. οταν θα βρεις τι ηχο θελεις θα καταλαβεις απο μόνο σου τι ΠΕΡΙΠΟΥ χρειάζεται.

Εκτός και αν την ψαχνεις με κουρδισματα φαση Zakk Wylde, Korn κ.τ.λ. . Ας πουμε εγω ακουω τωρα Savatage και σκεφτομαι , τι ωραια θα ηταν να ειχα μια κιθαρα σε D drop C  :) . αυτός ειναι ενας λόγος να παρεισ δυο κιθάρες στη τιμή μιας. Επίσης αν θελεις να δοκιμάσεις τρεμολο. Προτεινω μια απλή στρατ όχι Floyd Rose! για αρχή τουλάχιστον και σκισε την! Της πετάς ενα humbacker και εφυγες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την αποψη μου το σχημα της κιθαρας , ειδικα οταν μιλαμε για κιθαρες με μεγαλα σωματα οπως warlock κτλ παιζουν ρολο στον ηχο...Δηλαδη μια στρατ μαονι με μια λες πολ μαονι με μια warlock μαονι εχουν μεγαλες ηχητικες διαφορες...

 

Καλα ενταξει. Με τωσο ντραιβ σιγα μην εχει και διαφορα απο το σωμα. Μηπως παιζουν ρολο οι γεφυρες που ειναι διαφορετικες στις δυο απο τις τρεις; Μηπως παιζουν ρολο η κλιμακα που ειναι διαφορετικη στεις δυο απο τις τρεις; Μηπως παιζει ρολο που η μια ειναι necthrough η αλλη set neck και η τριτη με βιδωτο μπρατσο; Λεω γω τωρα.

Δηλαδη αν μου αρεσει ο ηχος της warlock αλλα θελω λιγα μπασα παραπανω τι κανω; Τις πεταω κανα κερατο ακομα; Αν θελω πριμα; Να τις λιμαρω τις γωνιες να μην ειναι τοσο μυτερες; Φιλικα παντα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει. Με τωσο ντραιβ σιγα μην εχει και διαφορα απο το σωμα. Μηπως παιζουν ρολο οι γεφυρες που ειναι διαφορετικες στις δυο απο τις τρεις; Μηπως παιζουν ρολο η κλιμακα που ειναι διαφορετικη στεις δυο απο τις τρεις; Μηπως παιζει ρολο που η μια ειναι necthrough η αλλη set neck και η τριτη με βιδωτο μπρατσο; Λεω γω τωρα.

Δηλαδη αν μου αρεσει ο ηχος της warlock αλλα θελω λιγα μπασα παραπανω τι κανω; Τις πεταω κανα κερατο ακομα; Αν θελω πριμα; Να τις λιμαρω τις γωνιες να μην ειναι τοσο μυτερες; Φιλικα παντα

 

Ε με το στυλ που τα λες μόνο φιλικά δεν ειναι . Επέτρεψε μου να έχω αυτήν την άποψη . Δηλαδή αν βάλεις εσυ μια explorer με φουλ γκάζι και μια στρατ με διπλό μαονι και φουλ γκάζι ακούς τα ίδια ; Σαφώς και το σχήμα παίζει δραματικό ρόλο . Δεν σημαίνει ότι ειναι καλύτερο . Σημαίνει ότι ειναι διαφορετικό . Και με στρατ παίζεις μεταλ προφανώς .

 

Φιλικά κι εγω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε μην με παρεξηγεις. Δεν εχω λογο.

Δηλαδη ολα τα αλλα που λεω δεν εχουν ρολο ισως και περισοτερο απο το σχημα;

Εγω δεν ειπα οτι δεν μπορεις να παιξεις με οτι κιθαρα θες.

Οποιαδηποτε κιθαρα με μασιφ σωμα και διπλους μαγνητες με μεγαλη εξοδο (απο JB και πανω), μπορει να ονομαστει heavy guitar

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε μην με παρεξηγεις. Δεν εχω λογο.

Δηλαδη ολα τα αλλα που λεω δεν εχουν ρολο ισως και περισοτερο απο το σχημα;

Εγω δεν ειπα οτι δεν μπορεις να παιξεις με οτι κιθαρα θες.

 

Πολυ καλα τα λες και προφανώς στο θέμα του ήχου παίζει ρόλο το καθετί . Ομως εδώ λέμε για το σχήμα . Οχι για τα υπόλοιπα . Δεν διαφωνώ καθόλου ότι μεταλ παίζεις και με μόνους μαγνητες αν εχει γκάζι στο ενίσχυτη . Επίσης δεν συμφωνώ στο ότι η μεταλ κιθάρα πρέπει να εχει μαονι μόνο . Και επίσης να πω και κάτι που απευθύνεται στους παίχτες που παίζουν καθαρά .

 

"Οπως εσείς ακούτε διάφορες παίζοντας καθαρά αλλο τόσο κι εμείς ακούμε διάφορες στα βρώμικα . Οπότε μην λέτε ότιε τόσο γκειν δεν ακούς διάφορα . Ακούς και μεγάλη διάφορα με όσο γκειν και αν παίξουμε . Απλα το αυτί μας εχει εξασκηθεί να το ακούει . Οπως κι εγω όταν παίζω καθαρά δεν καταλαβαίνω τρελές διάφορες από κιθάρα σε κιθάρα "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει (εγω πιστευω οτι) την μεγαλυτερη διαφορα την βλεπεις στα καθαρα μιας και δεν ειναι συμπιεσμενος ο ηχος σου οπως οταν εχει ντραιβ.

και σιγουρα ο EMG με το JB π.χ. εχουν διαφορα και με μπολικο ντραιβ

Σιγουρα μπορει να ειναι απο διαφορα ξυλα μια κιθαρα και οχι μονο μαονι. Το σχεδιο αν εχει καποιο ρολο στον ηχο τοτε (εγω πιστευω) οτι ειναι σε μικροτερο ποσοστο απο τα υπολοιπα.

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σιγουρα μπορει να ειναι απο διαφορα ξυλα μια κιθαρα και οχι μονο μαονι. Το σχεδιο αν εχει καποιο ρολο στον ηχο τοτε (εγω πιστευω) οτι ειναι σε μικροτερο ποσοστο απο τα υπολοιπα.

 

 

Οκ έλα μια μέρα σπίτι μου να δεις κιθάρες με ίδιους μαγνητες και τελείως διαφορετικό ήχο ... Γενικα ειναι λογικό . Οταν μια κιθάρα εχει δυο κιλά ξύλο και η άλλη πέντε κιλά ξύλο , ακόμα και από ίδιο ξύλο να ειναι τότε...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε την κουβεντα μπρος πισω και κρατας καθε φορα τα μισα απο οσα εχω γραψει

Οι κιθαρες ειναι ολοιδιες σε ολα τα υπολοιπα απλα αλλαζει το σχεδιο;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε την κουβεντα μπρος πισω και κρατας καθε φορα τα μισα απο οσα εχω γραψει

Οι κιθαρες ειναι ολοιδιες σε ολα τα υπολοιπα απλα αλλαζει το σχεδιο;

 

Ε ναι αυτό λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου