Προς το περιεχόμενο

Sonar 8, πρωτοφανες προβλημα σε project με latency


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Δουλευω το Sonar αρκετα χρόνια, δεν μπορω να πω οτι ειμαι guru αλλα το εχω δουλεψει αρκετά και με διάφορες καρτες και το ψιλοξέρω.

 

Στην εκδοση 8 που χρησιμοποιω σήμερα αλλα και αρκετο καιρο μου εμφανιστηκε αναπαντεχο προβλημα με ενα project που έχω και έτυχε να το εχω και αναγκη για επαγγελματικο σκοπο

 

Το pc εχει πανω την lexicon lambda η οποία ειναι επιλεγμένη ως audio driver απο το sonar, μια asus xonar dg η οποια χρησιμοποιείται ως καρτα για τoυς ηχους των windows , την realtek hd πανω στην μητρικη που την εχω ως εισοδο σηματος μιας τηλεορασης για να ακουω απο τα ηχεια του pc.

 

Τα ηχεια reference ειναι συνδεδεμενα στην lexicon και δουλευω με αυτα στο sonar

 

Για αρκετο καιρο δεν εχω προβλημα με την δρομολογηση των ηχων αλλα και με τα projects του sonar

 

Σε ένα και μονο ενα συγκεκριμενο project που δουλευε σωστα και δεν ειναι και φορτωμενο πολυ, εχει μονο 5 audio tracks και 1 vst ενεργο ενω ολα δουλευαν κανονικα , ξαφνικα έχω latency σε καθε midi εντολη που δινω , δηλαδη λαικα παιζω το vst και εχω latency που δεν επρεπε να εχω και ετσι δεν μπορω να συνεχισω να το δουλευω.

 

Σε αλλα projects, δεν εχω latency καθολου ανοιγοντας αρκετα soft synths και δοκιμαζοντας και μου εχουν σπασει τα νευρα

 

Μονο στο συγκεκριμενο εμφανιζεται το προβλημα και οι ρυθμισεις στους ASIO ειναι κανονικοτατες, ιδιες με τα αλλα που δεν εχω κανενα προβλημα

 

Δοκιμασα να απενεργοποιησω τις αλλες δυο καρτες τελειως και να εχω μονο την lexicon ενεργη και παλι συμβαινει το ιδιο

 

Αδικαιολογητο latency.

 

Στο ASIO πανελ της lexicon οταν το βαζω σε χαμηλα samples , περι τα 10ms τοτε σταματαει το audio engine τελειως και δεν ενεργοποιειται με τιποτα

 

Οταν ανεβαζω τα samples μονο τοτε δουλευει αλλα με τρελο latency κατι που οπως ειπα δεν κανει στα αλλα projects

 

Πιο βαρια projects με ρυθμιση σε 5,8 ms και δεν εχουν κανενα προβλημα , ουτε τα παλια ουτε καινουργια.

 

Εχω τρελαθει και θελω να συνεχισω το συγκεκριμμενο κομματι και δεν μπορω

 

τι λετε να φταιει και το επαθε αυτο? Εχετε καμμια ιδέα?

 

Για να αποφυγω να κανω export ολα τα καναλια και να αρχισω το project απο την αρχη, ευτυχως δεν ειναι πολλα.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο Plug in σου κανει τη ζημια.

 

Οποτε αρχισε να αφαιρεις plug ins μεχρι να βρεις πιο φταιει.

 

Αλλοιως ειναι απλα μια παραξενια του Sonar (οπως ολα τα Daw κανει και αυτο ποτε ποτε τα κουφά του... ;D)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η παραξενιά μου έτυχε ακριβώς σε αυτό που έτυχε να χρειάζομαι αυτές τις μέρες.....

Θα δοκιμασω τωρα να κάνω disable ενα ενα τα plug inns γιατι uninstall και reinstall θα μου φαει χρονο και τα χρειάζομαι, δεν εχω και πολλά, 6-7 ειναι συνολο και αμα δεν πιασει και αυτό, θα κανω τον πατροπαραδοτο τροπο, export σε audio οτι υπαρχει  και θα ξεκινήσω νεο απο την αρχη.

 

Thanks superfunk for the advice,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου