Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη Ebony Pickguard για Semi/Archtop!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδιά,

 

Τι γίνετε? Ελπίζω όλοι να είστε καλά. Έχω καιρό να γράψω, αλλά τώρα είστε η μόνη βοήθεια που μπορώ να έχω.

 

Λοιπόν, έχω φάει κόλλημα και θέλω να αλλάξω το pickguard στο σκάφος μου και να φτιάξω ένα δικό μου design απο έβενο.

 

Αυτό που θέλω να μάθω υπάρχει κάποιος στην Αθήνα/Ελλάδα που να το κάνει αυτό? Να φτιάχνει pickguards για σκάφη.

 

Ή στην έσχατη κάποιος luthier στην Αθήνα/Ελλάδα που να με βοηθήσει να το σχεδιάσουμε, παίρνοντας μέτρα για τις διαστάσεις κλπ, και να στείλω τα σχέδια σε κάποιον που φτιάχνει pickguards στο εξωτερικό?? (Έχω βρεί αρκετά site αλλά κολλάω στις διαστάσεις, mounting, κλπ)

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας, δεν θέλω να μείνω με την ιδέα αλλά να την υλοποιήσω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

Mike

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα βρεις καποιον. Φανταζομαι αρκετοι μαστορες στην Αθηνα θα μπορουσαν να σε βοθησουν, ειδικα οσοι ασχολουνται με την κατασκευη οργανων.

 

Εκτος Αθηνας ξερω σιγουρα οτι ξυλινα pickguard φτιαχνει ο Σταυρος ο Ντουκας, μου ειχε φτιαξει ενα πριν απο χρονια και εχει κατα καιρους βαλει και σε διαφορα αλλα οργανα.

 

Το σχεδιο το εχεις ηδη κανει καπως ή εχεις απλα μια γενικη ιδεα και θες να κατσεις να το σχεδιασεις σωστα με καποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα βρεις καποιον. Φανταζομαι αρκετοι μαστορες στην Αθηνα θα μπορουσαν να σε βοθησουν, ειδικα οσοι ασχολουνται με την κατασκευη οργανων.

 

Εκτος Αθηνας ξερω σιγουρα οτι ξυλινα pickguard φτιαχνει ο Σταυρος ο Ντουκας, μου ειχε φτιαξει ενα πριν απο χρονια και εχει κατα καιρους βαλει και σε διαφορα αλλα οργανα.

 

Το σχεδιο το εχεις ηδη κανει καπως ή εχεις απλα μια γενικη ιδεα και θες να κατσεις να το σχεδιασεις σωστα με καποιον?

 

Καλησπέρα Odis,

 

Κατ'αρχας σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.

 

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω πολύ απο τα εγχώρια γιατι κυρίως ασχολούμαι με την ξένη αγορά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση αυτό δεν με βοηθάει καθόλου γιατί πρέπει να γίνει με κάποιον απο κοντά.

 

Ναι, το έχω ψιλόβρει. Έχω βρεί το βασικό σχέδιο και θα το παραλλάξω λίγο. Το σίγουρο είναι οτι θέλω να κάνω mount το pickguard πάνω στο pickup ring του neck μαγνήτη, κάτι το οποίο απαιτεί πολύ ακρίβεια.

 

Θα ψάξω τον Σταύρο Ντούκα που ανέφερες, αλλά ψάχνω κυρίως κάποιον στην Αθήνα. Όποιος έχει να προτείνει κάποιον, είμαι όλος αυτιά!!

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ιδέα σου όταν με το καλό την υλοποιήσεις ανέβασε φωτο να δούμε και μεις  ;)

 

Ευχαρίστως, αμα βρώ που μπορεί να γίνει εδώ στην Αθήνα.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι ο Π. Οικονομακης, ο οποιος ειναι στην Αθηνα, ανεφερε οτι φτιαχνει και full custom pickguard. Δεν εχω ομως γνωμη επι της δουλειας του (οχι μονο για pickguard, γενικα) και οι τιμες του ανεκαθεν μου φαινοταν ιδιαιτερα υψηλες. Τον αναφερω μονο και μονο επειδη θυμαμαι οτι ειχε ξεκαθαρα αναφορα σε pickguard design στο site του.

 

 

Νομιζω αν παρεις απο κοσμο γενικες γνωμες για οργανοποιους στην Αθηνα και την δουλεια τους και μετα επικοινωνησεις ο ιδιος μαζι τους για να τους εξηγησεις τι ακριβως θελεις θα βγαλεις ευκολα ακρη. Ειναι δουλεια που οι περισσοτεροι θα μπορουν να κανουν, φτανει να βρεις καποιον που να μπορεις να συνενοηθεις μαζι του ωστε να στο φτιαξει ακριβως οπως θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω μία απο αυτές τις μέρες και πάλι αν κάποιος ξέρει κάποιον άλλον επίσης, ας μου πει.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και ο τριανταφυλλου στην κυψελη, και ο ταλιαδουρος στου ζωγραφου κανουν οτι δουλεια θελεις με ξυλα. σου εστειλα πμ τα τηλεφωνα τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Για τα δύσκολα, έως πολύ δύσκολα και ακατόρθωτα, θα πρότεινα τον Κώστα τον Κακανιάρη. Σε μία κιθάρα De Armond που πήρα από φίλο συμφορουμίτη, έλειπε το μαμίσιο της pickguard και ο Κώστας ανέλαβε να φτιάξει ένα ιδιαίτερο και πολύ πρωτότυπο στα πρότυπα της Gretsch. Παραθέτω το link της δουλειάς του:

 

http://www.jokerguitars.gr/?p=448

 

Επειδή έχω περάσει διάφορα σχετικά με τα φτωχά μου κσύλα, θα έλεγα πως ο Κώστας είναι εγγύηση. Δεν χάνεις τίποτα να του τηλεφωνήσεις και σου δώσει μια γνώμη.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου