Προς το περιεχόμενο

Γινεται 50s wiring σε κιθαρα με ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .Μπορει να γινει 50s wiring σε κιθαρα με 1 vol + 1 tone pot ?

Το tone pot σπλιταρει και τους μαγνητες.Θελω χαμηλωνοντας το volume να καθαριζει ο ηχος αλλα να μην χανω πριμα.Αν υπαρχει και καποιο σχεδιαγραμμα θα βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω χαμηλωνοντας το volume να καθαριζει ο ηχος αλλα να μην χανω πριμα.Αν υπαρχει και καποιο σχεδιαγραμμα θα βοηθουσε

 

Οκ, αρα απλά θέλεις ένα treble bleed κυκλωματάκι που δεν κόβει πρίμα καθώς κατεβάζεις το vol.

To duncan σχέδιο: (μια αντίσταση κι ένα πυκνωτάκι βάζεις στο vol)

http://cdn.seymourduncan.com/blog/wp-content/uploads/treble_bleed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πους πουλ άπλα έχει ένα 3pdt ενσωματομενο τα 9 ποδαράκια που έχει ειναι για να σπλιταρεις κτλ τους Μάγνητες σου τα 3 που είναι όπως σε ένα απλό ποτ θα χρησημοποιησεις για 50's wiring. Όπως ακριβώς στην φώτο που ανέβασε ο skantzos. Off topic: ακόμα έχω.απορία για.πιο λόγο δεν χρησημοποιητε από το εργοστάσιο διάταξή 50's wiring, είναι η πρώτη μοντα που πρέπει να γίνεται σε μια κιθαρα και όχι να παιδευομαστε με treble bleed mods που επί το πληστον αλλάζουν και την συμπεριφορά από τα ποτς. Ειλικρινά από τότε που μου μάθανε για 59'ς γουαιρινγκ έχω.βρει την υγεία μου :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδεύεις το 3pdt του pushpull με το tone pot. είναι ανεξάρτητα. όταν λέω μεσαίο πόδι εννοώ του pot, όχι του διακόπτη

 

Ειλικρινά από τότε που μου μάθανε για 59'ς γουαιρινγκ έχω.βρει την υγεία μου :p

κι εγώ δεν το αλλάζω ούτε με διπλή ποσότητα από το άλλο απορρυπαντικό, αλλά η αλήθεια είναι ότι σε χαμηλές θέσεις του volume το tone λειτουργεί ελαφρώς ως volume, το οποίο ενοχλεί κάποιους. Για μένα στα ατού του 50s wiring είναι ότι στη θέση 10 του volume το mod είναι σαν να μην υπάρχει

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πους πουλ άπλα έχει ένα 3pdt ενσωματομενο τα 9 ποδαράκια που έχει ειναι για να σπλιταρεις κτλ τους Μάγνητες σου τα 3 που είναι όπως σε ένα απλό ποτ θα χρησημοποιησεις για 50's wiring. Όπως ακριβώς στην φώτο που ανέβασε ο skantzos. Off topic: ακόμα έχω.απορία για.πιο λόγο δεν χρησημοποιητε από το εργοστάσιο διάταξή 50's wiring, είναι η πρώτη μοντα που πρέπει να γίνεται σε μια κιθαρα και όχι να παιδευομαστε με treble bleed mods που επί το πληστον αλλάζουν και την συμπεριφορά από τα ποτς. Ειλικρινά από τότε που μου μάθανε για 59'ς γουαιρινγκ έχω.βρει την υγεία μου :p

 

Τι είναι το 59'ς wiring?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χοντρικα, το να συνδεεις το tone control αμεσως μετα το volume(το μεσαιο ποδαρακι ειναι η εξοδος του vol pot) αντι για πριν απο αυτο

 

Και τι αλλάζει;  ??? :o ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζει όλη η συμπεριφορά του Volume αλλά ΚΑΙ του tone. Το Volume δεν χάνει τόσο απότομα τα πρίμα όταν το κλείνεις (οπότε δεν χρειάζεσαι treble bleed) και το Tone έχει πιο ομαλή μεταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου