Προς το περιεχόμενο

seymour duncan tb4 /tb5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, θεωρώ πως ο TB5 ξύνει υπερβολικά και υστερεί σε μπάσα, ενώ ο TB4 είναι αρκετά πιο ισορροπημένος σαν μαγνήτης.

Μήπως θες να πεις το αντίθετο?

 

Είχα για πολλά χρόνια τον JB και τον έβγαλα για να βάλω τον custom...... ο custom είναι όπως το λέει κ η περιγραφή του "P.A.F. on steroids" tone....είναι πιο μπασάτος από τον JB και επίσης καθαρίζει και πολύ καλύτερα κλείνοντας το volume....δεν λασπώνει όσο ο JB όταν τιγκάρεις το gain και έχει καλύτερο palm muting.......ο JB είναι πιο πριμομεσαίος μαγνητης και με τόσα μεσαία που έχει μου δίνει την αίσθηση ότι παίζεις με το wah ανοιχτο κ στην μέση....κτλ κτλ....πάντως και οι 2 είναι ωραίοι μαγνήτες για τον ξεχωριστό τους λόγο ο καθένας!

 

Υ.Γ. Παίζει ρόλο κ σε τι κιθάρα θα τους βάλεις....(οπότε περί ορέξεως ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεις με ποσες ασxημες γυναικες εχω υπαρξει θα καταλαβεις.... ;D

 

Συγνωμη , εσυ τοσο ωραιο παιδι , που καποτε σκανδαλιζες κοσμο και κοσμακι με τα ξεμπλουζα βιντεο σου , υπηρξες και με ασχημες ? Αδυνατω να πιστεψω...

 

Που εισαι ρε Αντωναρε τοσο καιρο... Που χαθηκες δηλαδη ? Παντρευτηκες και εμεις δεν αξιζουμε τιποτα που αναρωτιομαστε τι να εγινε αυτο το παιδι το ατριχο ? ;D ;D

 

Ο jb ειναι αληθεια οτι εχει αρκετα πριμα... Που ξυριζουν... η σου αρεσει η οχι... Δεν μπορουμε να παραβλεψουμε ομως οτι σε γενικες γραμμες αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του... Ατακα και hard highs... Εξαρταται βεβαια και με την κιθαρα ετσι ? Σε ανλτερ κιθαρες φενεται πιο πολυ αυτο...

Ο sh-6 μπορει να ειναι ιδιος μαγνητης αλλα δεν ξυνει... Εχει πιο μαλακά πριμα... O custom εχει πιο στρογγυλα πριμα και δεν ξυνει... Εχει ενα κλικ λιγοτερο attack απο τον jb βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί?

 

http://www.warmoth.com/guitar/bodies/options/bodywoodoptions.aspx

 

Γιατι το αλντερ εκ φυσεως ειναι πριμο ξυλο , και πριμο το ξυλο , πριμος ο μαγνητης , ε λόγικο να ξυσει και λιγο , εως πολυ αν εχεις ευαισθητο ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το αλντερ εκ φυσεως ειναι πριμο ξυλο , και πριμο το ξυλο , πριμος ο μαγνητης , ε λόγικο να ξυσει και λιγο , εως πολυ αν εχεις ευαισθητο ενισχυτη...

 

Κατάλαβα.

 

Το αστείο είναι ότι και εγώ τέτοιο συνδυασμό έχω στην κιθάρα μου και τώρα το συνειδητοποίησα, χαχα, όλο ξεχνάω ότι ο τβ4 είναι ο jb.

 

Πάντως με τέτοιες λογικές πχ. σκέφτεται κανείς, χμ βάζω πχ. alder + πρίμο μαγνήτη = χ ήχος ή βάζω μουντό ξύλο με πρίμο μαγνήτη, δεν ξέρω κατά πόσο βγάζουν ασφαλές συμπέρασμα ως προς τον ήχο.

 

 

 

@κβασίλη ωραία βιντεάκια, πολύ ενδιαφέροντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο JB είναι πιο πριμομεσαίος μαγνητης και με τόσα μεσαία που έχει μου δίνει την αίσθηση ότι παίζεις με το wah ανοιχτο κ στην μέση....

Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ.

 

 

Εδώ φαίνεται η φύση του μαγνήτη αν και δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι από τον ήχο που βγάζει ο τύπος. Οι "ξύστες" ακούτε ξύσιμο; Γιατί αρχίζω και φοβάμαι ότι κουφαίνομαι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου