Προς το περιεχόμενο

seymour duncan tb4 /tb5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο jb είχε φτιαχτεί για να δουλεύει με 250kohm ποτενσιόμετρα,όταν τον λειτουργείς με 500k πέρα το ότι πριμάρει αρκετά έχει κ το λεγόμενο "icepick" (για άλλους ξύσιμο ;) )

Οπότε βάζεις 250k κ παίζει πολύ πολύ καλύτερα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο jb είχε φτιαχτεί για να δουλεύει με 250kohm ποτενσιόμετρα,όταν τον λειτουργείς με 500k πέρα το ότι πριμάρει αρκετά έχει κ το λεγόμενο "icepick" (για άλλους ξύσιμο ;) )

Οπότε βάζεις 250k κ παίζει πολύ πολύ καλύτερα!!!!

 

Όχι δεν φτιάχθηκε για 250k. Απλώς, ο SD λέει ότι οιρισμένοι προτιμούν να τον χρησιμοποιούν με 250k. Εγώ με 500άρη είμαι χρόνια ευχαριστημένος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό αλλά ο mustaine είχε πει ότι ο tb4 είναι ένας από τους αγαπημένους του μαγνήτες  ;D

 

Παιζει με μαρσαλ , που ειναι πιο ζουμεροι ενυσχυτες . E και ενταξει ο ηχος του μαστειν δεν ειναι και ο πλεον ζουμερος ηχος . Φουλ στα πριμα !!! Παντως δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλος μαγνητης... μια χαρα ειναι... Ο κλασσικοτερος ολων... Ειδικος καποια εποχη που παιζανε ολοι με αυτον γιατι ηταν πολυ σφιχτος και βοηθουσε τους τοτε χαλαρους σε μπασοπριμα ενισχυτες... Μια χαρα μαγνητης ειναι... Απλα στα πολλα γκαζια , φιζαρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό αλλά ο mustaine είχε πει ότι ο tb4 είναι ένας από τους αγαπημένους του μαγνήτες  ;D

 

Είναι και θέμα γούστου αλλά και σε τι κιθάρα θα τον βάλεις και πως θα τον ρυθμίσεις ο μαγνήτης είναι λίγο άγριος,'αμα τον βάλεις σε alder και με maple άντε να τον μαζέψεις μετά.

Επίσης παίζουν ρόλο και οι χορδές που φοράει κάποιος,εγώ για παράδειγμα είχα πάρει ένα σετ ernie ball δεν θυμάμαι πιο και ακούγοταν πολύ μουντά θα μου πεις όλη η κιθάρα ακούγοταν μουντά απλά το λέω για να επισημάνω πως πολλά παίζουν ρόλο.

 

Αλλά σαν καθεαυτού μαγνήτης θέλει την προσοχή του εγώ τον έχω ρεγουλαρισμένο χαμηλά και η ρέγουλα έγινε σε λαθαρό κανάλι και προσέχαμε(με τον μαστορα)να μην ξύνειε το που καθάριζε και γλύκενε σταματούσαμε το χαμίλωμα.

 

Άμα δεις τους μαγνήτες μου (tb-4 bri,59 neck)ο 4άρης έχει ένα ψιλόσήκωμα στις κιτίνι χορδές ενώ ο 59άρης έχει στις μπάσες,είναι αναλόγος που "καθάριζε" ο κάθε μαγνήτης.

 

ακόμα και οι ίδιοι μαγνήτες σε άλλη κιθάρα με ίδιο action θα έχουν άλλο ύψος,είναι που "σκάει" ο κάθε μαγνήτης στην εκάστοτε κιθάρα.

 

ο 4άρης στα καθαρά δεν παίζεται(γνώμη μου) και το σπλιντάρισμα επίσης πολύ καλό στα βρώμικα ένα τσακ η φωνή πιο χαμηλά νομίζω πως θα του κολλούσε καλύτερα.

 

Και γω είμαι σε σκέψη να πειραματιστώ λιγάκι με ένα πρόχειρο πεταλάκι με volume και κανένα πυκνωτάκι να δω πως θα αντιδράσει θα ήθελα λιγότερο ξύσιμο για το δικό μου γούστο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μαγνητης ειναι... Απλα στα πολλα γκαζια , φιζαρει...

 

Πώς και πού τα καταλαβαίνετε όλα αυτά ρε σεις..  ;D

 

@Κβασίλη ακριβώς. Κι εγώ δεν έχω ΤΗΝ εμπειρία, αλλά είναι διαφορετικό κάθε όργανο, δεν μπορείς να μαντέψεις τι ήχο θα έχει. Trial and error είναι η δουλειά.

 

υγ. Άρη κλείσε το νόιζ και κάνε practice, όλο το sound of perseverance θα είχες βγάλει τώρα  ;D ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος έχει όρεξη ας διαβάσει αυτό.Λέει ας πούμε οτι το surfing with the alien -satriani γράφτηκε σχεδόν όλο με τον sh4.Λέει οτι φτιάχτηκε ο μαγνήτης για τον beck και χρησιμοποιούσε μόνο 250 pots. Και στο τέλος αναφέρει λόγους να τον χρησιμοποιείς ή όχι. Εκεί κάπου λέει για πολλά πριμα και μουνταδα στα καθαρά

 

http://guitarism-tr.blogspot.gr/2011/07/seymour-duncan-jb-sh-4-tb-4-review.html?m=1

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό αλλά ο mustaine είχε πει ότι ο tb4 είναι ένας από τους αγαπημένους του μαγνήτες  ;D

καλα γενικα οταν ανοιγει το στομα του ο Μαστειν πρεπει να κλεινεις το βολιουμ!!! ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος έχει όρεξη ας διαβάσει αυτό.Λέει ας πούμε οτι το surfing with the alien -satriani γράφτηκε σχεδόν όλο με τον sh4.Λέει οτι φτιάχτηκε ο μαγνήτης για τον beck και χρησιμοποιούσε μόνο 250 pots. Και στο τέλος αναφέρει λόγους να τον χρησιμοποιείς ή όχι. Εκεί κάπου λέει για πολλά πριμα και μουνταδα στα καθαρά

 

http://guitarism-tr.blogspot.gr/2011/07/seymour-duncan-jb-sh-4-tb-4-review.html?m=1

 

Πολύ ωραίο άρθρο  ;)

 

Με λίγα λόγια alder body και maple ή έβενο ταστιέρα θα είναι λίγο βάσανο(το πιο πιθανόν)

 

alder body με rosewood θα ψιλοπαλεύται.

 

Ωραία  μας βάλατε στη μπρίζα της αναζήτησης πάλι,ποιός μαγνήτης είναι σαν τον jb χωρίς τα αρνητικά του?

 

Ο 6άρης είναι καλός?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου