Προς το περιεχόμενο

Αφαιρεση χρωματος/βαψιμο κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yet another thread για αυτο το θεμα.

Εχοντας διαβασει οτι σχετικο βρηκα πανω στο βαψιμο, αποφασισα επιτελους να αλλαξω τα φωτα στην κιθαρα μου. Προκειται για μια Cort X6, οχι κατι ιδιαιτερο για να αξιζει τον κοπο, αλλα η ιστορια γινεται για την εμπειρια κυριως.

 

Αυτο ειναι το σωμα με τα παντα ξηλωμενα. Μερικα κομματια ξυλου που φαινονται ειναι λογω πτωσης (ακομα ποναει).

 

P1020574_zpsa4d1f9ea.jpg

 

Ξεκινησα τριψιμο με οτι γυαλοχαρτο ειχα σπιτι, για να φυγει το γυαλιστερο στρωμα που παντα γεμιζει δαχτυλιες. Μερικες χοντρες γρατζουνιες που φαινονται ειναι απο μαλλον υπερβολικα χοντρο γυαλοχαρτο, το οποιο δε το χρησιμοποιησα εκτενως. Ετριψα με διαφορα μεγεθη, μεχρι να φυγει η γυαλαδα, και να ειναι ομαλη η επιφανεια.

 

P1020577_zps629021f1.jpg

 

Οι αποριες μου τωρα:

Τι μπορω να κανω για να προστατευτει το εκτεθειμενο ξυλο απο υγρασια κλπ?

 

Στην παρακατω φωτογραφια φαινετια ενα σημειο που κατω απο το μαυρο χρωμα υπαρχει ενα παχυ στρωμα διαφανου υλικου, που υποθετω οτι ειναι για την προστασια του ξυλου.

 

P1020586_zps2504dea0.jpg

 

Καθως δε σκοπευω σε ολικη αλλαγη χρωματος, αλλα σκεφτομαι κατι σε abstract σχεδια, ή και ακομα το σωμα οπως φαινεται, αυτο το "ανθρακι", θα πρεπει να τριψω λοιπον μεχρι να μεινει μονο αυτο το διαφανο στρωμα, ή το μαυρο στην κατασταση που ειναι ειναι οκ για να πιασει το καινουριο χρωμα/σχεδια?

 

Στην περιπτωση που δε με ενδιαφερει να γυαλιζει παλι το χρωμα, τι χρειαζεται για την προστασια του χρωματος, αλλα να κρατηθει αυτη η ματ επιφανεια?

 

ΥΓ: Τελος, θελω να σημειωσω οτι το ζητουμενο ειναι οσο το δυνατον μικροτερο κοστος, καθως ειμαι φοιτητης και δεν υπαρχουν πολυτελειες. Επισης, δε με ενδιαφερει το επαγγελματικο αποτελεσμα, αντιθετως που αρεσει να ειναι λιγο ωμο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δε ξερω γιατι δε μου ηρθε ποτε ειδοποιηση στο μειλ για την απαντηση  ???

 

Εχω δει μπολικα βιντεο στο εσυσωλην, εχω διαβασει και αρκετα αρθρα στο ιντερνετ, με φωτο και χωρις. Το προβλημα ειναι οτι ολα ειναι απο τα εξωτερικα, και αυτο που ψαχνω ειναι προτασεις για συγκεκριμενα υλικα, καθως δε ξερω αν με την ξενη ορολογια/ονομασια θα βγαλω ακρη σε ελληνικο καταστημα!

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Εχω ενα σωμα strat china copy μαυρο και μου μπηκε ο διαολος να του αλλαξω χρωμα,εχω χρησιμοποιησει paint remover και δεν εκανε κιχ το χρωμα,παραμενει ως εχει.

Ποιον αλλο τροπο προτεινετε για αφαιρεση χρωματος?

Πιστολι θερμου αερα θα κανει δουλεια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, RayDTutto said:

Βάψε από πάνω. Γιατί να βγάλεις το χρώμα;

Γινετε? θα κατσει το χρωμα νιτρο στο ηδη υπαρχον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Το παλιό χρώμα αν τριφτει λιγάκι να αγριεψει χρησιμοποιείται σαν primer. Τρίβεις να φύγει η γυαλαδα να το εξηγήσω πιο απλά.

Στην δουλειά έχω βάψει 2-3 όργανα εντελώς σαν χόμπι κ αφαίρεσα εντελώς το χρώμα με αμμοβολη.

Είναι πολύ σύντομος τρόπος αλλά θες εξοπλισμό κ να ξέρεις τι κανεις

Επεξεργασμένο από Kostas-5150

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου