Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Longshadow

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για τον ακουστικό ήχο του ηλεκτρικού οργάνου, απλά μου γεννιέται μια απορία λόγω αυτού. Παίζει ρόλο το πάχος των χορδών σ' αυτόν; Αν ναι ισχύει το όσο πιο παχιές τόσο πιο δυνατός-γεμάτος ακουστικός ήχος;

π.χ. Εγώ είχα πάρει μια strat hw1, δυστυχώς όταν την πήρα δεν ήξερα ούτε noiz, ούτε τίποτα, πάω λοιπόν στο μαγαζί, μου δείχνουν μία κιθάρα (εννοείται ήθελα strat), είχε καλή τιμή ήταν και αμερικάνα, την δοκίμασα λίγο, καλή μου φάνηκε και την πήρα. Η κιθάρα τότε φορούσε 9ρες κι εγώ έκτοτε κατέληξα δοκιμάζοντας σταδιακά σε 11ρες (ξέρω θα μου πείτε είναι χοντρές θα σκίσεις τα δάκτυλά σου) τις οποίες έχω συνηθίσει και δεν έχω πρόβλημα. Με τις 11ρες λοιπόν τη νιώθω πιο γεμάτη, σα να νιώθω το σώμα να δονείται, κάτι που φυσικά μπορεί να είναι και ιδέα μου. Εν πάσει περιπτώσει δεν έχω κανένα θέμα.

Πως θα μπορούσε λοιπόν ο κάθε αγοραστής να κρίνει τον ακουστικό ήχο των κιθαρών που φοράνε 9ρες απ' την μάνα τους και στο τέλος τι πρέπει να κάνουμε, να βάλουμε σ' όλες τις strat 11ρες μπας και δούμε προκοπή;

Η ερώτησή μου είναι ειληκρινής και πηγάζει από το ότι μου κάνει εντύπωση η διαφορά στην δική μου κιθάρα από την αλλαγή του πάχους των χορδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Longshadow

Η κιθάρα τότε φορούσε 9ρες κι εγώ έκτοτε κατέληξα δοκιμάζοντας σταδιακά σε 11ρες (ξέρω θα μου πείτε είναι χοντρές θα σκίσεις τα δάκτυλά σου) τις οποίες έχω συνηθίσει και δεν έχω πρόβλημα. Με τις 11ρες λοιπόν τη νιώθω πιο γεμάτη, σα να νιώθω το σώμα να δονείται, κάτι που φυσικά μπορεί να είναι και ιδέα μου.

 

Καθολου η ιδεα σου δεν ειναι. Ειναι ετσι ακριβως. Και τα δακτυλα σου γιατι να τα σχισεις? Πιο πολυ θα τα σκισεις με τις 9. Και θα κανεις και γραμμωση στα δακτυλα για να εισαι ωραιος για την παραλια τωρα που ερχεται και καλοκαιρι!!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

μια απορία έχω.Ειπώθηκε οτι αν το οργανο unplugged δεν ακούγεται καλά το πιο πιθανό είναι να μην ακουγεται καλά και με ενισχυτή. Όταν όμως ακούγεται καλά unplugged αλλα δεν ακούγεται καλά σε ενισχυτή τι θέλει το οργανάκι;Αλλαγή μαγνήτων;

 

 

Επίσης να ρωτήσω ο παράγων ξύλα γιατί παίζει ρόλο μονο για τα μαόνια; Στα alder δεν παίζει ρόλο;

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekim

Σχετικά με τα gauges των χορδών, τι πιστεύω εγώ...

 

Ναι παίζουν έναν κάποιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα αλλά το...χοντρότερο σετ=καλύτερος ακουστικός ήχος δεν ισχύει για μένα.

Αλλάζοντας το πάχος των χορδών you win some, you loose some.

 

Ένα lighter set σε μιά συγκεκριμένη κιθάρα μπορεί να ακούγεται και καλύτερα, βασικά εξαρτάται απο την ίδια την κιθάρα.

Θυμήθηκα τώρα ένα θέμα που είχαμε ανεβάσει με τον Σπύρο(Jazzjoker) όταν πρωτοδοκίμαζε την καινούρια τέλε του. 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193878.10

Η κιθάρα δεν του έδινε αυτό που ήθελε ν'ακούσει (ήταν πιο "μουντή" απ'ότι θα ήθελε) και τελικά άλλαξε σε 9άρες.

 

Αυτό που λες με τα μαγαζιά έχεις ένα δίκιο, αλλά εκεί το πρωταρχικό πρόβλημα δεν είναι το τι set φοράει η κιθάρα αλλά το πόσο καιρό το φοράει και πόσοι έχουν παίξει με αυτό πριν απο σένα!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα τώρα ένα θέμα που είχαμε ανεβάσει με τον Σπύρο(Jazzjoker) όταν πρωτοδοκίμαζε την καινούρια τέλε του. 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193878.10

Η κιθάρα δεν του έδινε αυτό που ήθελε ν'ακούσει (ήταν πιο "μουντή" απ'ότι θα ήθελε) και τελικά άλλαξε σε 9άρες.

 

Απλά για την ιστορία, τελικά η κιθάρα άλλαξε μαγνήτες και ξαναπήγε σε εντεκάρες. Το ζητούσε ο οργανισμός της.  ;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα,

 

μια απορία έχω.Ειπώθηκε οτι αν το οργανο unplugged δεν ακούγεται καλά το πιο πιθανό είναι να μην ακουγεται καλά και με ενισχυτή. Όταν όμως ακούγεται καλά unplugged αλλα δεν ακούγεται καλά σε ενισχυτή τι θέλει το οργανάκι;Αλλαγή μαγνήτων;

 

Κατ' αρχάς αν σε ικανοποιεί ο ακουστικός ήχος για το είδος της κιθαρας στην οποία αναφέρεσαι (δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος καλός για όλα τα μοντέλα) το δεύτερο που θα πρέπει να δεις είναι αν ο ενισχυτής είναι τέτοιος που να κομπλιμεντάρει την κιθάρα.

 

Μην ξεχνάμε ότι ο λόγος που απέτυχε η Les Paul στην αρχική της παραγωγή στα 50s ήταν ακριβώς η έλλειψη κατάλληλων ενισχυτών. Οι ενισχυτές της εποχής ήταν πολύ μουντοί και βρώμικοι για τους PAFs και την ένταση που είχε η συγκεκριμένη κιθάρα.

 

Κατά τ' άλλα οι μαγνήτες για μένα μπορούν να "φέρουν" μια κιθάρα μέχρι ενός σημείου μόνο γιατί υπάρχουν πολλοί κατασκευαστικοί περιορισμοί. Παράδειγμα:

 

Η κιθάρα είναι ανεμική, οπότε ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να τονώσει τον ήχο με έναν πιο μεγάλης εξόδου μαγνήτη. Αποτέλεσμα: Ο μαγνήτης λόγω του περισσότερου τυλίγματος "φιλτράρει" περισσότερα πρίμα - το όργανο γίνεται πιο μεσαίο και δεν αρέσει στον ιδιοκτήτη.

 

Αποφασίζει λοιπόν να αλλάξει την μπάρα του ίδιου hot μαγνήτη με ένα πιο μαγνητικό υλικό, ας πούμε από AlNiCo II σε AlNiCo V ή AlNico VIII ή κεραμικό. Αποτέλεσμα: Τα πρίμα τώρα έχουν επιστρέψει, αλλά ο χαρακτήρας τους δεν είναι επιθυμητός, το attack έχει αλλάξει, η απόκριση στα μεσαία έχει αλλάξει και επίσης παρατηρείς ότι έχει κοπεί sustain από το όργανο και η ένταση μάλλον έχει πέσει λίγο σε σχέση με πρίν, μιας που ο μαγνήτης προσπαθεί τώρα να μεταφέρει κάτι που το όργανο (η χορδή καλύτερα) δεν έχει. Κλπ...  

 

Και φυσικά υπάρχει και μία πολύ σημαντική παράμετρος. Υπάρχουν κάποιοι σαν κι εμένα που θέλουν οι κιθάρες τους να ακούγονται καλά με συγκεκριμενους μαγνήτες. Για ένα μεγάλο κομμάτι του vintage κοινού οι μαγνήτες είναι μια σταθερά και όχι μια μεταβλητή για να κομπλιμεντάρουμε το όργανο.

 

Δεν με ενδιαφέρει π.χ αν η κιθάρα μου θα ακούγεται αντικειμενικά καλύτερα με έναν P90 σε μέγεθος διπλού, με εναν Filtertron ή με έναν DiMarzio Super Distortion απ' ότι θα ακούγεται με συγκεκριμένους PAF style μαγνήτες επάνω αφού εγώ κυνηγάω εξ'αρχής το τελευταίο είδος ήχου...  

 

Επίσης να ρωτήσω ο παράγων ξύλα γιατί παίζει ρόλο μονο για τα μαόνια; Στα alder δεν παίζει ρόλο;

 

Ευχαριστώ.

 

Φυσικά και παίζει. Απλά το thread ήταν για Gibson και έτσι μείναμε στα μαόνια περισσότερο.

 

Δες όλους τους sessionάδες του Nashville που είναι αυτοί που περισσότερο απ΄όλους χρησιμοποιούν τις Tele τους και τις Strat τους καθαρές και θα δείς πόσες Tom Anderson, Suhr, Grosh, LSL κλπ παίζουν. Ποιός νομίζεις ότι είναι ο λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Longshadow & dimitrioszouzou

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μερικές φορές προβληματιζόμουν ότι δεν πήρα καλή κιθάρα μιας κι έπρεπε να πάω σε 11ρες για να "μπιστάει", αλλά αφού με ικανοποιεί τελικά ο ήχος της δεν το πολυσκέφτομαι. Thanks again anyway.

Καθολου η ιδεα σου δεν ειναι. Ειναι ετσι ακριβως. Και τα δακτυλα σου γιατι να τα σχισεις? Πιο πολυ θα τα σκισεις με τις 9. Και θα κανεις και γραμμωση στα δακτυλα για να εισαι ωραιος για την παραλια τωρα που ερχεται και καλοκαιρι!!!! 8)

Φίλος έχεις δίκιο γιατί απ' όλο το κορμί μόνο η γράμμωση στα δάχτυλα μου έχει ξεφύγει ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου