Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε που ΟΛΟΙ οι...κσυλοβιοι θα πρεπει να καταλαβουν οτι οι ιδιες...ΑΡΚΟΥΔΕΣ εχουν ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ τα δεντρα απο τα οποια προερχονται τα ...καλα και...κακα κσυλα.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ασε που ΟΛΟΙ οι...κσυλοβιοι θα πρεπει να καταλαβουν οτι οι ιδιες...ΑΡΚΟΥΔΕΣ εχουν ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ τα δεντρα απο τα οποια προερχονται τα ...καλα και...κακα κσυλα.. ;D ;D

Άσε που μερικές αρκούδες μπορεί να 'χουν και ουρία, ουρικό όξύ ... ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλείται Fender με one- piece alder σώμα. Η αρκούδα που την κατούρησε έχει περάσει όλες τις εξετάσεις, τα χαρτιά της κιθάρας (αιματολογικές, τεστ ούρων) στη διάθεσή σας, κάθε τσεκ απ έλεγχος της αρκούδας δεκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οσο ηχο δηλ. δινει ενα σωμα σε μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα που ΙΜΗΟ δεν ειναι ουτε το 10% μια και υπαρχουν και ΠΟΛΥ πιο σημαντικοι παραγοντες απο τα ξυλα στις ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ κιθαρες)

paddle.gifpaddle.gifpaddle.gif

 

Μήπως o φίλος είναι νεαρός και ακούει καλύτερα τις διαφορές;

Just saying..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Πωλείται Fender με one- piece alder σώμα. Η αρκούδα που την κατούρησε έχει περάσει όλες τις εξετάσεις, τα χαρτιά της κιθάρας (αιματολογικές, τεστ ούρων) στη διάθεσή σας, κάθε τσεκ απ έλεγχος της αρκούδας δεκτός.

 

Κοιτα αν την γνωρισω, συζητησουμε, την παω για κανα σολομο και δω οτι ταιριαζουμε τοτε ισως με ενδιαφερει η κιθαρα. Αλλα θα αφαιρεσεις απο την τιμη το κοστος του σολομου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τζεντλεμεν επειδη τοσα χρονια εχω βαρεθει τον φανατισμο ορισμενων ξεροκεφαλων εδω μεσα,καντε ενα κοπο να ενημερωθειτε παρακολουθωντας τα παρακατω βιντεακια αρχιζοντας απο αυτο.

Οπως θα παρατηρησει καποιος με ανοιχτα αυτια και μυαλα, μαλλον υπαρχουν περισσοτεροι λογοι απο τα ακριβα μεροκαματα για την αγορα μιας καλης Αμερικανικης κιθαρας.

Εν τω μεταξυ κανεις δεν αναφερει οτι πολυ απλα- και χωρις φυσικα να ειναι κακο- ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ακουσει τις διαφορες -δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω σε πολλες περιπτωσεις-,κατι που φυσικα ειναι διαφορετικο απο το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορες.

Αυτο που συμφωνω ειναι οτι αν παιζεις με παραμορφωση-οδοστρωτηρα τοτε τον ηχο του οργανου δυσκολα τον ακους αν δεν εχεις εκπαιδευσει το αυτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σε τρώει η μύτη σου; Κσύλα θα συζητάνε στο Νόιζ"

 

;D

 

...λοιπον (12 χρόνια μετά) έπαιξα με μια αντίστοιχη studio που αγοράστηκε τώρα από φίλο. Τρελάθηκα. Η κιθάρα ήταν πούπουλο (σε σημείο που με ενοχλούσε, μου έδινε την εντύπωση ψεύτικης-το άλλο άκρο δηλαδή) και ηχούσε απαίσια. Απαίσια όμως. Σχεδόν δεν το πίστευα (κάτι epiphone les paul custom που είχα ακούσει της ρίχνανε σκόνη χαλαρά και σαν αίσθηση και στον ήχο). Η δική μου έχει χαρακτηριστικό gibson ήχο στα leads ειδικά μετά το 12ο τάστο (αυτό το κελάηδισμα, χαρακτηριστικό των gibsons).

 

ΙΜΗΟ μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα από μια και μόνη κιθάρα. Σε τελική ανάλυση αυτό που μετρά είναι αν αυτό που ακούς σου αρέσει (δε πα να'ναι swiss cheese ή γραβιέρα Αμφιλοχίας το σώμα).

FWIW και η καλύτερη κιθάρα θα ακούγεται ψόφια αν δεν έχει σεταριστεί σωστά.

katourlis.jpg.86369655b4081b798962dc4e743e0f5a.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τζεντλεμεν επειδη τοσα χρονια εχω βαρεθει τον φανατισμο ορισμενων ξεροκεφαλων εδω μεσα,καντε ενα κοπο να ενημερωθειτε παρακολουθωντας τα παρακατω βιντεακια αρχιζοντας απο αυτο.

Οπως θα παρατηρησει καποιος με ανοιχτα αυτια και μυαλα, μαλλον υπαρχουν περισσοτεροι λογοι απο τα ακριβα μεροκαματα για την αγορα μιας καλης Αμερικανικης κιθαρας.

Εν τω μεταξυ κανεις δεν αναφερει οτι πολυ απλα- και χωρις φυσικα να ειναι κακο- ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ακουσει τις διαφορες -δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω σε πολλες περιπτωσεις-,κατι που φυσικα ειναι διαφορετικο απο το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορες.

Αυτο που συμφωνω ειναι οτι αν παιζεις με παραμορφωση-οδοστρωτηρα τοτε τον ηχο του οργανου δυσκολα τον ακους αν δεν εχεις εκπαιδευσει το αυτι σου.

 

Εισαι σιγουρος οτι στο mexico δε παιζουν ξυλοφωνο για να κανυον τους συνδιασμους;;;; Που μεταξυ μας ο συμπαθεστατος δεν εκανε και τιποτα......   Κτυπησε τρια ξυλακια με το σφυρι? Και?  Σαμπως εκανε και καμια σπουδαια ειδικη αναλυση? Και σιγα μην εχει σχεση με τον ηλεκτρικο ηχο του οργανου επειδη με το σφυρακι ακουγονται διαφορετικα τα παφ-παφ....Δε απαξιωνω την αποψη σου....  Απαξιωνω το marketing του custom shop. Τα λεφτα στο custom shop δε τα πληρωνεις δηθεν για τα ταιριασματα στα ξυλα, ουτε για κανα ειδικο ξυλο που βαζουν στις κιθαρες. Το πληρωνεις για τα custom χαρακτηριστικα της κιθαρας (neck profile, pups κλπ) και την απιστευτα προσεγμενη συναρμολογηση.... . Επισης τα λεφτα τα πληρωνεις και για ψυχολογικους λογους- με τον ιδιο τροπο που πληρωνει καποιος λεφτα για μια υποδεεστερη κιθαρα απο τις σημερινες επειδη ειναι του 1963 και νομιζει οτι δηθεν θα παρει κατι απο τους κιθαριστες σταρ της δεκαετιας.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακούτε στους μπαγλαμάδες σας αλλά στα αντρικά όργανα, το ξύλο παίζει ρόλο.

Αφτά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αρχίσει για άλλη μια φορά το flaming για τα ξύλα.

 

Όπως είπε και ο Superfunk το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές, δεν έχουν προκύψει νέα δεδομένα, ο καθένας έχει διαφορετική και υποκειμενική άποψη για το τί είναι ο ήχος οπότε ας το αφήσουμε εδώ.

 

Το αν έχουν σημασία οι μαγνήτες περισσότερο απο τα ξύλα, οι ενισχυτές περισσότερο από τους μαγνήτες, η ηχοληψία περισσότερο από τους ενισχυτές και τί σημασία έχουν όλα αυτά όταν μπαίνει στην εξίσωση ο ντράμμερ μπορεί να το εικάζει κάποιος όπως νομίζει. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

 

Το μόνο που προσωπικά με ενοχλεί είναι πως αν ανήκα στους ξυλομάχους θα ήμουν πανευτυχής με τόσα σετ γαμιστερούς PAF type μαγνήτες που έχω σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου