Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον τζεντλεμεν επειδη τοσα χρονια εχω βαρεθει τον φανατισμο ορισμενων ξεροκεφαλων εδω μεσα,καντε ενα κοπο να ενημερωθειτε παρακολουθωντας τα παρακατω βιντεακια αρχιζοντας απο αυτο.

Οπως θα παρατηρησει καποιος με ανοιχτα αυτια και μυαλα, μαλλον υπαρχουν περισσοτεροι λογοι απο τα ακριβα μεροκαματα για την αγορα μιας καλης Αμερικανικης κιθαρας.

Εν τω μεταξυ κανεις δεν αναφερει οτι πολυ απλα- και χωρις φυσικα να ειναι κακο- ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ακουσει τις διαφορες -δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω σε πολλες περιπτωσεις-,κατι που φυσικα ειναι διαφορετικο απο το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορες.

Αυτο που συμφωνω ειναι οτι αν παιζεις με παραμορφωση-οδοστρωτηρα τοτε τον ηχο του οργανου δυσκολα τον ακους αν δεν εχεις εκπαιδευσει το αυτι σου.

 

ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΦΙΛΩΣ ΑΥΤΗ Η ΤΑΙΝΙΑ  ΣΕ ΑΛΛΟ THREAD... ;D

 

KATI NEO ? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εν τω μεταξυ κανεις δεν αναφερει οτι πολυ απλα- και χωρις φυσικα να ειναι κακο- ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ακουσει τις διαφορες -δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω σε πολλες περιπτωσεις-,κατι που φυσικα ειναι διαφορετικο απο το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορες.

 

Εγώ που έχω πολύ ανοιχτό μυαλό καταλήγω πως αυτό που γράφεις είναι αντιφατικό από μόνο του και σαν επιχείρημα δεν στέκει. Λες χοντρικά "παιδιά δεν ακούω τη διαφορά αλλά είμαι πεπεισμένος πως υπάρχει".

 

1. Άμα δεν την ακούς τότε πως ξέρεις ότι υπάρχει;

2. Άμα δεν την ακούς τότε τι σε νοιάζει αν υπάρχει;

3. Άμα δεν την ακούς εσύ γιατί προσπαθείς να πείσεις άλλους για αυτή;

 

Πίστεψέ με, σε έναν κόσμο τυφλών τα χρώματα δεν έχουν νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άμα δεν την ακούς τότε πως ξέρεις ότι υπάρχει;

2. Άμα δεν την ακούς τότε τι σε νοιάζει αν υπάρχει;

3. Άμα δεν την ακούς εσύ γιατί προσπαθείς να πείσεις άλλους για αυτή;

 

4. Αμα πεσει ενα αλντεροδεντρο στο δασος και δεν υπαρχει κανεις να ακουσει το "παφ" που κανει, το στελνουμε Κινα, Μεξικο η Γιου Ες Οβ Εη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τερμα...τα κσυλα κανουν τη διαφορα...το λεει και ο Paul Reed Smith,εδω εχει παρει ενα...μαδερι και το βαραει :o για να μας δειξει γιατι το brazilian rosewood κελαιδαει ;D.Εχει και αλλο βιντεακι που πεταει τα nut στο τραπεζι και βλεπει ποιο...κουδουναει καλυτερα.... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να πουλησει το προιον του ο τυπος. Τι ηθελες να σου πει στο βιντεο, οτι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο; Μαρκετινγκ ειναι αυτα τα βιντεο και με αυτα αυξανουν τις πωλησεις.

 

Το τοπικ ξεφυγε τελειως, ενω επρεπε να μεινει γυρω απο την Gibson, αν και απαντηθηκαν οι αποριες του αρχικού poster.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακροισκιωτε που χαθηκες παιχταρα μου? :)Μια χαρα τα λες.

Λοιπον για να το μαζευουμε.Δεν κανω σπονσοναρισμα στο custom shop αλλα αν καποιος νομιζει οτι εχει μεγαλυτερη γνωση απο αυτους (ολων των εταιριων) τοτε δικαιωμ ατου να λεει και να πιστευει οτι θελει.Αυτο δεν σημαινει οτι θα συμφωνησω κιολας.

Φυσικα ο τυπος δεν εκανε και καμια αλχημεια.Τακα τουκα εκανε στα ξυλαρακια.Αλλα αυτο ακριβως ειπε ο αθρωπας.Οτι δηλαδη το καθε ξυλαρακι εχει τον ηχο του και αντιδρα διαφορετικα στον παλμο των χορδων συμφωνα με την υφη του και το βαρος του.

Ε!ΑΥΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ!!! :oΦοβερο ε?Αυτο δεν αλλαζει ο κοσμος να γυρισει αναποδα και οχι φυσικα επειδη το λεω εγω.

Γι αυτο (για να γυρισουμε και στο θεμα μας|)και οι Gibson απο το custom shop ειναι ακριβες γιατι ειναι δυσκολο να βρεις μασιφ κομματι μαονι resonant και ελαφρυ.Το ιδιο βεβαια ισχυει παντου .Το καλο πραγμα πληρωνεται.Φυσικα υπαρχει και το marketing...

Oσο για το ποιος ακουει τι,ας μην φτανουμε και στο αλλο ακρο ,δεν ειπα οτι ειμαι και κουφος ειπα ομως οτι σε ενα blind test ειναι σιγουρο οτι θα μπερδευτω μερικες φορες δεν εχω και το απολυτο αυτι...Υποκλινομαι σε οποιον το εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Υποκλινομαι σε οποιον το εχει!

ή υποκλίνεσαι...σε αυτόν που λέει ότι το έχει :D :D :D

Γιατί αυτό προσπαθούμε και εμείς οι κουφοί να καταλάβουμε....ΠΩΣ αποδεικνύεται (και όχι στα λόγια), ότι κάποιος το έχει ;)

 

Μία άλλη ερώτηση...ΟΛΑ τα σφυράκια κάνουν για το τέστ ή θέλει κουρδισμένα σφυράκια ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακροισκιωτε που χαθηκες παιχταρα μου? :)Μια χαρα τα λες.

Λοιπον για να το μαζευουμε.Δεν κανω σπονσοναρισμα στο custom shop αλλα αν καποιος νομιζει οτι εχει μεγαλυτερη γνωση απο αυτους (ολων των εταιριων) τοτε δικαιωμ ατου να λεει και να πιστευει οτι θελει.Αυτο δεν σημαινει οτι θα συμφωνησω κιολας.

Φυσικα ο τυπος δεν εκανε και καμια αλχημεια.Τακα τουκα εκανε στα ξυλαρακια.Αλλα αυτο ακριβως ειπε ο αθρωπας.Οτι δηλαδη το καθε ξυλαρακι εχει τον ηχο του και αντιδρα διαφορετικα στον παλμο των χορδων συμφωνα με την υφη του και το βαρος του.

Ε!ΑΥΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ!!! :oΦοβερο ε?Αυτο δεν αλλαζει ο κοσμος να γυρισει αναποδα και οχι φυσικα επειδη το λεω εγω.

Γι αυτο (για να γυρισουμε και στο θεμα μας|)και οι Gibson απο το custom shop ειναι ακριβες γιατι ειναι δυσκολο να βρεις μασιφ κομματι μαονι resonant και ελαφρυ.Το ιδιο βεβαια ισχυει παντου .Το καλο πραγμα πληρωνεται.Φυσικα υπαρχει και το marketing...

Oσο για το ποιος ακουει τι,ας μην φτανουμε και στο αλλο ακρο ,δεν ειπα οτι ειμαι και κουφος ειπα ομως οτι σε ενα blind test ειναι σιγουρο οτι θα μπερδευτω μερικες φορες δεν εχω και το απολυτο αυτι...Υποκλινομαι σε οποιον το εχει!

 

Μα δε διαφωνεί κανείς ότι οι μαστόροι του εκάστοτε custom shop της κάθε μεγάλης φίρμας είναι experts. Είναι και για αυτό τους προσέλαβαν σε αυτό το πόστο. Από πότε όμως παίζει ρόλο το τι ξέρουμε για κάτι με το μάρκετινγκ για να το πουλήσουμε; Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι οποιοδήποτε βιομηχανικό προϊόν αγοράζουμε είναι αυτό που σου πλασάρουν;

 

Παιδιά κακά τα ψέματα τα ξύλα παίζουν ρόλο σε ένα όργανο αλλά όχι στον ήχο. Εκεί πιστεύω ότι π.χ μαόνι με μαόνι έχει 1% διαφορά στον ήχο. Αλλά ένας καπλαμάς με ένα μασίφ μαόνι δεν έχει σχέση στην διάρκεια και την αντοχή. Ένα μανίκι από γερό και καλό κελεμπέκι δεν θα λυγίσει τόσο εύκολα όσο ένα από νοβοπάν πχ. Τώρα όσοι έχουν λεφτά για αφρικάνικα μαόνια, ινδικούς κέδρους και φιλιππινέζικο έβενο ας τα δώσουν απλά καλό είναι να έχουν υπόψιν τους ότι αγοράζουν διαφορετικό έπιπλο και όχι κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εpiphone με μαγνητες gibson

 

Και

 

Gibson με τους ιδιους μαγνητες gibson

 

Εχουν ιδιο ηχο ? ( Ολα τα υπολοιπα specs τα ιδια  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου