Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εpiphone με μαγνητες gibson

 

Και

 

Gibson με τους ιδιους μαγνητες gibson

 

Εχουν ιδιο ηχο ? ( Ολα τα υπολοιπα specs τα ιδια  )

 

Κατά τη γνώμη μου ο ήχος θα είναι ίδιος στο 90%. Δεδομένου ότι έχουν ίδια γέφυρα, τάστα κλπ κλπ. Το υπόλοιπο 10% χάνεται από την χειρότερη δουλειά που θα έχει κάνει ο κινέζος σε όλα. Εγώ προσωπικά όταν πήρα την Gibson, προτίμησα να είναι αμερικάνικη για λόγους κατασκευαστικής αρτιότητας, ποιοτικότερου hardware και ηλεκτρικών και όχι γιατί μια epiphone θα ήταν χάλια ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχεις δεί πολλές Εpiphone με νίτρο?

 

Δηλαδη να λαβω υποψην οτι ολοκληρο ξυλο 5 κιλα δεν παιζει κανενα ρολο αλλα μια βαφη 1-2 χιλιοστα κανει την διαφορα ?

 

Κατά τη γνώμη μου ο ήχος θα είναι ίδιος στο 90%. Δεδομένου ότι έχουν ίδια γέφυρα, τάστα κλπ κλπ. Το υπόλοιπο 10% χάνεται από την χειρότερη δουλειά που θα έχει κάνει ο κινέζος σε όλα. Εγώ προσωπικά όταν πήρα την Gibson, προτίμησα να είναι αμερικάνικη για λόγους κατασκευαστικής αρτιότητας, ποιοτικότερου hardware και ηλεκτρικών και όχι γιατί μια epiphone θα ήταν χάλια ηχητικά.

 

Συμφωνω δεν διαφωνω γενικα... Ομως τι απο αυτα που μπορει να κανει λαθος ενας κινεζος κατασκευαστικα μπορει να χαλασει το ηχο η να κανει τον ηχο να διαφερει... Τα ηλεκτρικα βγαλτα εκτος... Ολα τα σπεκς ιδια... Including ηλεκτρικα μαγνητες , pots , κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να λαβω υποψην οτι ολοκληρο ξυλο 5 κιλα δεν παιζει κανενα ρολο αλλα μια βαφη 1-2 χιλιοστα κανει την διαφορα ?

Να λάβεις υπ΄οψην σου -και εσύ και οι υπόλοιποι- ότι στις καταξιωμένες κιθάρες υπάρχουν συνταγές από τα παλιά. Όσο αρχίζεις και τις πολυψάχνεις και τις πειράζεις....τόσο χάνεις το χρόνο σου από την ουσία. Να μάθεις να βαράς τη ΛΑ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να λαβω υποψην οτι ολοκληρο ξυλο 5 κιλα δεν παιζει κανενα ρολο αλλα μια βαφη 1-2 χιλιοστα κανει την διαφορα ?

 

Συμφωνω δεν διαφωνω γενικα... Ομως τι απο αυτα που μπορει να κανει λαθος ενας κινεζος κατασκευαστικα μπορει να χαλασει το ηχο η να κανει τον ηχο να διαφερει... Τα ηλεκτρικα βγαλτα εκτος... Ολα τα σπεκς ιδια... Including ηλεκτρικα μαγνητες , pots , κτλ...

 

Τι μπορεί να κάνει λάθος; Ελάχιστα στραβοκολλημένο μπράτσο που σου χαλάει το intonation. Κακοφυτεμένα τάστα ή ό,τι άλλο τέτοιο μπορεί να κάνει λάθος ένας κινέζος (μπορεί και ανήλικο κινεζάκι) που πέρσι έφτιαχνε σασί από αυτοκίνητο ή λαμπαντέρ σε σχέση με ένα μάστορα πολιτισμένης χώρας με εξειδίκευση στη δουλειά του.

 

Παιδιά μία gibson έχει 2000 ευρώ. Μία epiphone 400. Άμα αλλάξεις όλα τα ηλεκτρικά και hardware στην δεύτερη τότε την πας μάνι μάνι στο 1200άρι++. Αυτά τα 800 ευρώ διαφορά που μένουν δεν είναι η τιμή του μαονιού ή της τριανταφυλλιάς αλλά οι μισθοί, το μάρκετινγκ και το quality control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αρχίζεις και τις πολυψάχνεις και τις πειράζεις....τόσο χάνεις το χρόνο σου από την ουσία.

...τόσο χάνεις την ουσία του χρόνου

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λάβεις υπ΄οψην σου -και εσύ και οι υπόλοιποι- ότι στις καταξιωμένες κιθάρες υπάρχουν συνταγές από τα παλιά. Όσο αρχίζεις και τις πολυψάχνεις και τις πειράζεις....τόσο χάνεις το χρόνο σου από την ουσία. Να μάθεις να βαράς τη ΛΑ.

 

Εγω απλα εκανα μια ερωτηση γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω les paul... Μπορεις να μου απαντησεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις τα χρήματα, πάρε την gibson, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερη κιθάρα. Αυτό θα το καταλάβεις μόνο εάν παίξεις ο ίδιος με αρκετές και από τις μεν, αλλά και από τις δε - η απορία δεν πρόκειται να σου λυθεί εύκολα διαβάζοντας απαντήσεις στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις τα χρήματα, πάρε την gibson, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερη κιθάρα. Αυτό θα το καταλάβεις μόνο εάν παίξεις ο ίδιος με αρκετές και από τις μεν, αλλά και από τις δε - η απορία δεν πρόκειται να σου λυθεί εύκολα διαβάζοντας απαντήσεις στο thread.

 

Οκ συμφωνω απλα , επειδη θεωρω οτι καλο θα ηταν να ακουσω την αποψη σας διοτι καλο ειναι να κοιταξω λιγο πιο στοχευμενα τα σημεια που θα πρεπει να εξετασω... Οχι στα τυφλα εντελως...

 

Αν η διαφορα λοιπον 2 κιθαρωνε... Μιας επι και μιας γκιμπι με ιδιους μαγνητες ειναι 10 τις εκατο ηχητικα τοτε καλο θα ηταν να το εχω υποψην...εξαλλου σε μαγαζι δυσκολα θα βρω επι με γκιμπι μαγνητες για να κρινω μονος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η διαφορα λοιπον 2 κιθαρωνε... Μιας επι και μιας γκιμπι με ιδιους μαγνητες ειναι 10 τις εκατο ηχητικα τοτε καλο θα ηταν να το εχω υποψην...εξαλλου σε μαγαζι δυσκολα θα βρω επι με γκιμπι μαγνητες για να κρινω μονος μου...

 

Όχι δεν ισχύει αυτό. Αλλάζεις αυτό που έγραψα πιο πάνω και πάλι θα γίνουν παρερμηνείες. Είπα ότι εικάζω 10% διαφορά εφόσον όλα -πλην του σώματος και του μπράτσου- είναι ίδια. Αν πάρεις epiphone παίρνεις ένα όργανο που είναι φθηνότερο σε όλα. Τα ξύλα είναι το λιγότερο. Τα ηλεκτρικά θα είναι υποδεέστερα, το hardware θα είναι υποδεέστερο ποιοτικά. Πολύ σημαντικό πρόβλημα που έχω εντοπίσει εγώ σε μερικές epiphone που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς είναι τα κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου