Προς το περιεχόμενο

Hollow Body κατασκευές


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Πιστός στο ραντεβού με την άνοιξη ξεκινώ τη κατασκευή της πρώτης μου Hollow Body Jazzoκιθάρας και μπαίνω κατ ευθείαν στα βαθιά με σκαφτό καπάκι κέδρο και όλα τα υπόλοιπα κελεμπέκι.

Πρώτα έφτιαξα τη ταστιέρα με όστρακα και παλίσανδρο (μάλλον βραζιλιάνικο) απο ένα κομμάτι που βρέθηκε σε κάποιο ξυλουργείο, υπόλοιπο απο τη δεκαετία 80 ίσως και παλιότερα με ένα καταπληκτικό βαθυκόκκινο χρώμα και μετά έσκαψα ένα κομμάτι μασίφ κέδρο που κόπηκε και κολήθηκε bookmached , δεξιά εχει ένα σημάδι απο πιό έγxρωμο ξύλο που δεν κατάφερα να αποφύγω ;D

 

enjoy

DSC_2515.thumb.JPG.b377767546741c484f2139cc84180989.JPG

DSC_2516.thumb.JPG.a9fa978ad5bf0d5df9d80c577af1c178.JPG

DSC_2517.thumb.JPG.fb5039b6b8794fee713a6a850db2f0d1.JPG

DSC_2520.thumb.JPG.364d75a8d733350d69e436b9c531df43.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφιές! :D

Ερώτηση άσχετου: γιατί κάρφωσες τα τάστα πριν κολλήσεις την ταστιέρα στο μπράτσο;

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφιές! :D

Ερώτηση άσχετου: γιατί κάρφωσες τα τάστα πριν κολλήσεις την ταστιέρα στο μπράτσο;

 

Το θεωρώ πιο έυκολο να την φτιάξω εκτός και να τη κολήσω μετά, το τελικό σετ απ  των τάστων θα γίνει φυσικά στο τέλος με το όργανο έτοιμο..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε βρε Νασο,για δωσε να βλεπουμε και να γουσταρουμε!

Γιώργο και γω και μόνο που τις βλέπω χορταίνω :D

είχα σκοπό να φτιάξω hollow έτσι κι αλλιώς μετα την πολύ επιτυχημένη 335 του avatar με σκαφτά καπάκια που τώρα πια είδα και άκουσα να έχουν εξαιρετικές ιδιότητες :D

 

την προηγούμενη βδομάδα πέρασα απο το studio του φίλου makam και θόλωσε το μάτι μου σε εξαιρετικές Hollow τι να λέω τώρα..

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι με τα υπογλωσσια  ;D

 

Ομορφιες περαν του αναμενωμενου περιμενω και ειμαι σιγουρος οτι θα το πετυχεις.Καλη επιτυχια στην συνεχεια φιλε  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι με τα υπογλωσσια  ;D

 

Ομορφιες περαν του αναμενωμενου περιμενω και ειμαι σιγουρος οτι θα το πετυχεις.Καλη επιτυχια στην συνεχεια φιλε  :)

Ευχαριστώ Χρήστο  :D

 

Συνεχίζω με κάποιες φωτό απο τη κατασκευή της ταστιέρας

DSC_2484.thumb.JPG.72c01f1f424b5ea8d6fa284decbd2578.JPG

DSC_2485.thumb.JPG.51974e2860c0c664b2ab8e0baeba864f.JPG

DSC_2486.thumb.JPG.027a1e30d307f1a7ffe563e9b35df574.JPG

DSC_2490.thumb.JPG.781aaa27720585131f8226a6d03456d1.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εγώ πολλά σώβρακα δεν έχω, αλλά και όσα είχα μου τα πήρες τώρα Νάσο. :D

 

ΜΑΣΙΦ ΚΕΔΡΟΣ καπάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πεθαίνω.

 

Θα έχει center block (ή κάτι ανάλογο) ή θα είναι εντελώς hollow?

 

Αν είναι εντελώς hollow, θα σου πρότεινα να βάλεις και πιετζο-ηλεκτρικό-κρύσταλο-μικρόφωνο-κάτι μέσα, γιατί ο ακουστικός της ήχος θα σπέρνει (το ξέρω από τώρα), και αν είναι δυνατόν και προενίσχυση για ακουστική, έτσι ώστε να μπορείς να μιξάρεις (στο παίξιμο) και ηλεκτρικό και ακουστικό ήχο ταυτόχρονα.

 

Πιστός στο ραντεβού με την άνοιξη ξεκινώ τη κατασκευή της πρώτης μου Hollow Body Jazzoκιθάρας

Δηλαδή κάθε άνοιξη εσύ φτιάχνεις κιθάρα ρε φίλε?

Αμάν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και πως το περίμενα! χεχεχε  8)

Εσύ το ξέρω το περίμενες και την Tele περιμένεις που έχω βάψει το σώμα και εκκρεμεί το μπράτσο ;D

 

Φίλε άκου έχω πάθει πλάκα τόσο με τη 335 που εκανα ένα χρόνο να βάλω μπρός άλλο Jazzοκίθαρο 8)

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου