Προς το περιεχόμενο

Hollow Body κατασκευές


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι θα είναι φούλ του hollow

Στράτο πολύ καλή ιδέα άν και θα τη κάνω minimal με ένα νεκ μαγνήτη και δεν θέλω να τρυπήσω το καπάκι, τα ποτς θα είναι κάτω απο το pick guard 8)

DSC_2498.thumb.JPG.6b4b0a184ee5e52b589d3a5741969b23.JPG

DSC_2503.thumb.JPG.55242143b895f20919cb019b62a8704f.JPG

DSC_2507.thumb.JPG.1ed4b79bf7dfe2a1dc4a455da25f89f4.JPG

DSC_2511.thumb.JPG.f5e430beaeb30c0fd8fbb89df0fbeea9.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ θα γίνει.

Πω πω, πραγματικά custom jazz archtop, με τον μασίφ κέδρο.

Αχ τι μου έκανες πάλι!

Έχε υπ' όψιν σου ότι όποτε παίζω (ακόμα πιο σπάνια τον τελευταίο καιρό), παίζω με jazz σκάφος full hollow, με καπάκι spruce (έχει εξαιρετικό ακουστικό ήχο αν και το καπάκι δεν είναι μασίφ, γι' αυτό και η πρόταση μου για ηλεκτρακουστικό "εξοπλισμό" της κούκλας που θα φτιάξεις), αν και προτιμώ τον κέδρο, οπότε....μεσ' το μυαλό μου είσαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ θα γίνει.

Πω πω, πραγματικά custom jazz archtop, με τον μασίφ κέδρο.

Αχ τι μου έκανες πάλι!

Έχε υπ' όψιν σου ότι όποτε παίζω (ακόμα πιο σπάνια τον τελευταίο καιρό), παίζω με jazz σκάφος full hollow, με καπάκι spruce (έχει εξαιρετικό ακουστικό ήχο αν και το καπάκι δεν είναι μασίφ, γι' αυτό και η πρόταση μου για ηλεκτρακουστικό "εξοπλισμό" της κούκλας που θα φτιάξεις), αν και προτιμώ τον κέδρο, οπότε....μεσ' το μυαλό μου είσαι.

Στράτο η επιλογή του κέδρου ειναι περίπου τυχαία απλά βρήκα ένα κομμάτι και είπα να το χρησιμοποιήσω.

Συνήθως για φούλ hollow χρησιμοποιούν έλατο που δεν βρίσκεις Ελλάδα μόνο απ έξω.

Δεν είμαι και πολύ φαν του φούλ hollow και ειδικά με μαλακά ξύλα (έλατο, κέδρο) προτιμώ τον καθαρό και λίγο σκληρό ήχο που βγάζει το κελεμπέκι  γι αυτό την έχω καταβρεί με τη 335 απλά  αντε να δούμε τι ήχο θα βγάλει , τουλάχιστον θα ειναι καλή για μελέτη αν ποτέ αποφασίσω να μελετήσω  ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να δούμε τι ήχο θα βγάλει

Βαθύ, ζεστό, "εσωστρεφή" ήχο, μάλλον θα κρατήσεις την 335 για μελέτη. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαθύ, ζεστό, "εσωστρεφή" ήχο, μάλλον θα κρατήσεις την 335 για μελέτη. :D

Η ατάκα της ημέρας, ακόμα γελάω :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γειά σου Νάσο.

Εύχομαι η νέα κούκλα να γίνει τόσο πετυχημένη όσο και η semi που έχεις φτιάξει!!!

Γι οτιδήποτε χρειαστείς που έχει να κάνει με μετρήσεις κλπ. εδώ είμαστε, μη διστάσεις.

Και πάλι καλή επιτυχία, που είναι σίγουρο δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο για ποιο ραντεβου με την ανοιξη μιλας? Εμεις εχουμε ραντεβου με εσενα γιατι αυτο που παρακολουθουμε ειναι πραγματικο σεμιναριο  ;) Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος λενε και εσυ την αρχη την εχεις για πρωινο  :-*

Εχεις αποφασισει για χρωμα; γιατι η φαντασια μου οργιαζει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περισσότερες λεπτομέρειες, τόσο το καλύτερο. Δώσε μπάρμπα στο λαό σου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχουν τα σάλια από τώρα!!!!!!!

Αναμένουμε....

Αργύρη σε χάσαμε δεν νομίζω να κατέβηκες κάτω και να μη σε είδαμε..

 

 

Γειά σου Νάσο.

Εύχομαι η νέα κούκλα να γίνει τόσο πετυχημένη όσο και η semi που έχεις φτιάξει!!!

Γι οτιδήποτε χρειαστείς που έχει να κάνει με μετρήσεις κλπ. εδώ είμαστε, μη διστάσεις.

Και πάλι καλή επιτυχία, που είναι σίγουρο δηλαδή...

Μάκη σε ευχαριστώ ήδη βοήθησες αρκετά :D

Η επιτυχία ειναι σίγουρη στη κατασκευή και στο στήσιμο, στον ήχο όμως έχω κάποιες αμφιβολίες, αυτό ειναι όμως το κίνητρο για τη συγκεκριμένη κατασκευή.

Στη πρόσφατη συνάντησή μας με όλες αυτές τις κούκλες που μου έδειξες και δοκίμασα πιό πολύ  μπερδεύτηκα στις επιλογές μου παρά ξεκαθάρισα απλά τώρα έχω πιο πολλές βιβλιοθήκες ήχων στο μυαλό μου :D

Θα ακολουθήσω τις minimal επιλογές της Eastman και θα κάνω τα καπάκια λίγο πιο χοντρά μήπως αποφύγω τους μικροφωνισμούς.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου