Προς το περιεχόμενο

Επιλογη αγορας midi keyboard controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Βασικα ναι απο ποιοτητα δεν περιμενω να βρω κατι κοντα σε synthesizer εχω πληκτρα γενικος...

Ποιά πλήκτρα έχεις;

Μπορεί με αυτά που ήδη έχεις να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

 

...απλα κοιταγα μια λυση που να εχω κατι με καλυτερο ελεγχο σε διαχειριση ενος software.

Τι ακριβώς θες να ελέγξεις σε ένα software ?

Έχεις ήδη σκεφτεί τι είναι αυτά που θες να ελέγξεις;

 

...ψαχνω βασικα ενα 49 πλικτρων ωστε να εχω την δυνατοτερη καλυτερη λειτουργια ενος DAW software και το βασικοτερο να μπορω να το μεταφερω μαζι με το lap top  οταν ειμαι εκτος home studio...

Λίγο πολύ όλα μοιάζουν μεταξύ τους. Οπτικά τουλάχιστον. Διαφέρουν όμως σε κάποια σημεία. Για παράδειγμα, τα περισσότερα υποστηρίζουν εντολές τύπου CC (Control Change) και PC (Program Change). Αυτά, μεταξύ του τρόπου αποστολής των midi δεδομένων. Εκεί όμως που συνήθως "σκαλώνουν" οι πιό προχωρημένοι χρήστες είναι στο θέμα του SysEx. Άσχετα εάν το χρειαστούν στην αρχή ή αργότερα.

 

Επειδή λοιπόν πολλά από αυτά κατά >90% εκτός των manual διαθέτουν και κάποιο ειδικό software (editor), θα σου πρότεινα να κατεβάσεις τους editor από τα προαναφερόμενα και να δεις τι υποστηρίζει το καθένα από αυτά και πως.

 

Σχετικά με τα template ελέγχου για τα διάφορα DAW, σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές αυτών των controllers, τα προσφέρουν εντελώς δωρεάν. Αν χρειαστείς κάτι πιό ειδικό, απλά κάνεις κάποιες μετατροπές στα ήδη υπάρχοντα. Διαφορετικά κατασκευάζεις εξ'ολοκλήρου κάτι δικό σου.

 

Τέλος, εκτός από την τιμή αγοράς, ένα άλλο σημαντικό σημείο που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ποιότητα κατασκευής αλλά και η εγγύηση που παίζει από 1 - 2 - 3 έτη κλπ.

 

Edirol pcr 800 (πιστευω το καλυτερο απο τα 3 σε σχεση αποδοσης τιμης)

Όχι το απλό (παλιό) PCR-800 αλλά το PRO (καινούργιο) που το ονομάζει A-800PRO.

Φυσικά υπάρχει και το A-500PRO με τα 49 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστω σταθη και καλησπερα.

Πολιτιμες και οι δικες σου πληροφοριες(εχω ακουσει και εγω αυτα που ειπες για akai αλλα τελικα κατι απροβλιματιστο δεν παιζει  ;D ?)

 

Καλησπερα κυριε Μανωλη  :)

 

βασικα θελω οσο τον περισοτερο ελεγχο σε καναλια,pads κλπ.

Απο το να επαιρνα εναν απλο controller επιδει συχνα φευγω εκτος home studio ειπα να εχει και πληκτρα ετσι ωστε να μπορω να ασχολουμαι ετσι ισως ψαξω και μια καρτουλα ποιο μετα.

Δεν θελω να μεταφερω τα synths μου απο το studio ετσι διαλεξα αυτη την οδο με ενα controller τον 49 πληκτρων ετσι ωστε με μια μανιτζεβελη θηκη να μπορω να το παιρνω οπου παω.

 

Για το Α-500pro τωρα το κοιταγα.

 

Οχι waterfall δεν μαρεσει το alesis  ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βασικα θελω οσο τον περισοτερο ελεγχο σε καναλια,pads κλπ.

Να φανταστώ των DAW, VST κλπ.

Θα πρέπει πρώτα να δεις εάν και κατά πόσο μπορούν να ελεγχθούν αυτά τα DAW που χρησιμοποιείς μέσω midi (remote). Δεν το γνωρίζω αλλά πιθανόν να υπάρχει κάποια λειτουργία που εσύ θες αλλά αυτό να μην...

 

Απο το να επαιρνα εναν απλο controller επιδει συχνα φευγω εκτος home studio ειπα να εχει και πληκτρα ετσι ωστε να μπορω να ασχολουμαι ετσι ισως ψαξω και μια καρτουλα ποιο μετα.

Εάν σε ενδιαφέρουν τα πλήκτρα (έκταση), μπορείς να κοιτάξεις και το 800 που είναι 5 οκτάβες. Διαφορετικά μπορείς να πάρεις ακόμα και το μικρό A-300PRO με τα 32 πλήκτρα. Και τα τρία έχουν το ίδιο panel (interface).

 

Απ'ότι κατάλαβα θα κουβαλάς ένα laptop, οπότε εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα πλήκτρα (έκταση) καθόλου, με την έννοια ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις τα πλήκτρα για κανονικό παίξιμο, τότε υπάρχει και η λύση του midi transformer ή translator όπως θες ονόμασέ το.

Δηλαδή να χρησιμοποιήσεις ένα X midi keyboard από το μοναστηράκι χωρίς κανένα απολύτως knob (μόνο πλήκτρα) και να ορίσεις από το software ποιό πλήκτρο να κάνει τι (μέσω του software στο laptop). Ίσως να το ακούς λιγάκι πολύπλοκο αλλά είναι και αυτό μία λύση.

 

Εάν όμως έχεις αποφασίσει και πρόκειται για κάτι όπως το A-500PRO, ή το όποιο A-500PRO, κατέβασε το editor του. Δες τι μπορείς να κάνεις μέσω του editor. Αυτό το software που λέγεται editor, είναι ο "καθρέφτης". Δες πρώτα τον "καθρέφτη" του και μετά κοίτα το hardware του. Για παράδειγμα εδώ όσον αφορά το Roland, πίστεψέ με αξίζει τον κόπο. Επίσης, παραδείγματα με έτοιμα tamplates μπορείς να δεις εδώ.

 

Για τα άλλα, AKAI - ALESIS - CME - Novation - κλπ - κλπ,  υπάρχουν αντίστοιχα editor και όχι μόνο στις επίσημες ιστοσελίδες των κατασκευαστών. Αφιέρωσε τώρα χρόνο γιατί μετά είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κυριε Μανωλη θα το ψαξω.

ωραια τελικα απο οτι καταλαβαινω μεχρι στιγμης απο τα λεγομενα σας τελικα οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος σας ευχαριστω βοηθατε παρα πολυ και αναμενω και αλλες απαντησεις απο προσωπικες σας εμπειριες σε midi controller keyboards

 

Βασικα οσο αφορα τα Novation impulse,msII και το Akai mpk παρατηρω οτι αρκετοι τα πουλανε σε αγγελιες αρα κατι τρεχει.

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να παιζει με το Αxiom air της MAUDIO νομιζω δεν εχει κυκλοφορhσει ακομα στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-sence(θα ψαξω για edirol και cme-uf το δευτερο ειναι αυτο που παιρνει και καρτα Waldorf Nano Synthesizer?).

 

Ναι φιλε μου την εχω κιολας την πηρα απο το thomann 190 euro και πιστευω για τα λεφτα της μετατρεπει το uf σε ενα πολυ αξιολογο synth με αρκετα πληρες bank.

το cme το εχω 4 χρονια και στην κυριολεξια παιζω μπαλα μαζι του  ;D  βγαινει σε κοντινα live και ακομη δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο αλλα δεν στο συστηνω για mobile γιατι το σωμα του ειναι μεταλλικο και ειναι αρκετα εως πολυ βαρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-sence(θα ψαξω για edirol και cme-uf το δευτερο ειναι αυτο που παιρνει και καρτα Waldorf Nano Synthesizer?).

 

Ναι φιλε μου την εχω κιολας την πηρα απο το thomann 190 euro και πιστευω για τα λεφτα της μετατρεπει το uf σε ενα πολυ αξιολογο synth με αρκετα πληρες bank.

το cme το εχω 4 χρονια και στην κυριολεξια παιζω μπαλα μαζι του  ;D  βγαινει σε κοντινα live και ακομη δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο αλλα δεν στο συστηνω για mobile γιατι το σωμα του ειναι μεταλλικο και ειναι αρκετα εως πολυ βαρυ.

 

Αν ειναι βαρη υπαρχη θεμα ειδομεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foxx έχω δουλέψει και το A-800pro kai το AKAI MPK61. To AKAI έχει πολύ περισσότερα να σου δώσει αν θέλεις να δουλέψεις με VST και PC. TO A-800pro έχει καλύτερο keyboard. Υπάρχει όμως και καλύτερη λύση αν επενδύσεις λίγα περισσότερα χρήματα. Πόσο είναι το budget σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα jobest

Δεν εχω καταληξει καπου ακομα και δεν ξερω καν αν θα καταφερω για καινουριο η μεταχειρισμενο βασικα δεν θελω να δωσω πολλα για Controller ισως κατι παραπανω απο 200 με 250.

 

 

το κατι καλυτερο ποιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις ηδη πληκτρα και θες καλο ελεγχο daw,μπορεις να τσεκαρεις και καποιο daw controller σε μορφη desktop (οχι απαραιτητα σαν τα ακριβα της mackie universal αν θυμαμαι καλα) και να το συνδυασεις με το ηδη υπαρχον κλαβιε.Ας πουμε αν σε εψηνε το nektar panorama μπορεις πλεον να το βρεις και σε desktop http://www.thomann.de/gr/nektar_panorama_p1.htm με την μονη διαφορα οτι δεν εχει pads και το master motorised fader. Και αν χρησιμοποιεις ειτε reason ειτε cubase πιθανον να βολεψει παρα πολυ σαν daw controller.

Εκτος εαν δεν εχεις και θες ενα ημιβαρυκεντρισμενο κλαβιε.ΔΕν θα προτεινα maudio ,δεν ξερω αν η ποιοτητα κατασκευης εχει διορθωθει στο τελευταιο μοντελο της,το οποιο εκ προτης οψεως μου εχει φανει λειτουργικα ιδιο με το axiom pro.

Παντως απο οτι φαινεται αυτα τα 4-5 παιζουν απο keyboards με controllers με δυνατοτητες,μαλλον πρεπει να αρκεστεις ειτε στα παραπανω ειτε σε καποιο setup δικο σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου