Προς το περιεχόμενο

Επιλογη αγορας midi keyboard controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φιλε Σταθη δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες περι controller αλλα βασικα αν ειδες στις προηγουμενες σελιδες ψαχνω κατι με 49 πληκτρα για να το εχω και για μεταφορα ωστε να μην επιβαρυνω τα harware synths.

Kαλο το nektar.

 

Δεν εχω καταληξη ακομα καπου προσπαθω να μαθω απο ανθρωπους που τα εχουν δουλεψη για να μαθω τι παιζει με το καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Foxxx, στα χρήματα που διαθέτεις ΜΟΝΟ το ΑΚΑΙ παίζει κατά τη γνώμη μου!

Πωλείται εδώ στο noiz:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=129020

 

Για 200 ευρώ δεν νομίζω οτι χρειάζεται καν να το σκεφτείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Foxx έχω δουλέψει και το A-800pro kai το AKAI MPK61. To AKAI έχει πολύ περισσότερα να σου δώσει αν θέλεις να δουλέψεις με VST και PC.

Κάποιο παράδειγμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε foxx τυγχανει να εχω δουλεψει και τα τρια controller (akai mpk49, novation sl mk2, roland a300) .

Τα 2 τελευταια τα εχω ακομα.

Το novation ειναι καλυτερο κατα την αποψη μου σε ολα πλην της αισθησης των pads (οπου τα akai ειναι αρκετα καλυτερo)

Το roland εχει καλυτερη αισθηση πληκτρου απο το akai,καλυτερο software και αν εχει καποιο μειονέκτημα σε σχεση με αυτο, αυτο ειναι το τρισαθλιο pitchbend.

 

Tσεκαροντας την αποκριση των controler στο maxmsp δεν μου εχει τυχει σε κανενα απο τα τρια να δω να πηδανε values, περα απο το akai σε ενα fader που ομως ποτε δεν καταφερα να επιβεβαιωσω (μπορει να εφταιγε ο driver) Γενικά θα ελεγα οτι το novation ομως εχει πολυ καλυτερη αισθηση και περισσοτερες επιλογές.

 

Οσον αφορα στο θέμα του σοφτγουερ, το ακαι ειναι μακραν το χειροτερο, και οταν το ειχα δεν ειμουν ικανοποιημενος ουτε με τους drivers. Επισης μεχρι προσφατα υπηρχε και ενα ζητημα με το novation σε mac, το οποιο ομως το ελυσαν. Το roland ειναι μαλλον το ποιο ευχρηστο.

Το automap μπορει να μην ειναι τελειο, εγω δεν το χρησιμοποιω προσωπικα, πλην ομως σε αυτο που κανει δεν εχει καποιον σοβαρο αντιπαλο.

 

Γενικά θα τα κατετασα ως εξης:

Novation, Roland, Akai

 

Το μονο στοιχειο που υπερεχει για μενα το akai ειναι η εμφανιση, αντε και o arpeggiator :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕωρεις το pitch bend του roland χειροτερο και απο του novation?Στο novation για να ενεργοποιηθει το pitch bending πρεπει να κινησεις το stick δεν ξερω κ γω ποσο(μποσικα που λεμε κ στο χωριο) ,αρα ενα τρεμολο σε lead sound δεν μπορεις να τον πετυχεις ευκολα οπως θα επρεπε.Για να κανεις ενα ολοκληρο ανεβασμα θες γυμνασμενο πηχη,αν συγκρινεις την ευκολια που μπορεις να το κανεις με ολα τα υπολοιπα pitch,εμενα ετσι μου φανηκε παντως(βασικα και γι το x/y pad αυτο ισχυει,πιστευα οτι θα ειχε την ευασθισια ενος mouse σε laptop αλλα πρεπει να δωσεις λιγη δυναμη).Σε οσα reviews εχω δει δεν αναφεροταν κατι τετοιο για το roland μηπως επεσες σε στοχο υλικο?Με τα pads του roland τι παιζει;ΤΟυ novation καμια επαφη με καλη αισθηση παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθη εχεις δικιο καθως δεν ηθελα να αναφερθω στην λειτουργια του ως pitch bend, η οποια δουλευει αψογα. Θα επρεπε καλυτερα να το σχολιασω ως ελειψη  mod wheel καθως υπάρχει παντα αυτη η επιστροφη στο μηδεν.

 

Οσον αφορα στα pads δεν εχω καποιο παραπονο (ειναι ισως λιγακι μικρά, σιγουρα μικροτερα απο τα akai). Το οτι φωτιζονται ειναι ενας πλας, αλλα η αισθηση μου ειναι οτι εχει ενα μικρο προβαδισμα το akai παρ'οτι πιο σκληρα αρχικά (χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι τα pads ενος mpc2500) βεβαια.. Του novation  δυσκολα θα τα ελεγα pads.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχομαι ποιο κοντα στο roland απο τα λεγομενα σας  ;)

Για ποιο novation μηλαμε?

 

Το novation impulse με ειχε εντυπωσιασει αρχηκα στην λειτουργια του με το arrpegiator και με τις λειτουργιες του με τα φιλτρα διπλα απο τα pands του αλλα ειδα οτι ολοι τα δινουν και γεμισα αποριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το novation impulse με ειχε εντυπωσιασει αρχηκα στην λειτουργια του με το arrpegiator και με τις λειτουργιες του με τα φιλτρα διπλα απο τα pands του αλλα ειδα οτι ολοι τα δινουν και γεμισα αποριες.

 

Αυτο περα τα πληκτρα τοσο φολα ειναι ως controller ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου