Προς το περιεχόμενο

"Twins" - fusiongtr


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στράτο, δεν το χα πάρει πρέφα.

Απλά υπέροχο.

Ναι, έχει τις στιγμές αμηχανίας του. Όπως κι εσύ κι εγώ και αυτό το κάνει πιο ανθρώπινο, οικείο.

Δεν ξέρω τεχνικά να σου πω γιατί δεν τα κατέχω.

Θα συμφωνήσω όμως (καίτι - κατ' επίφαση - μπασίστας) ότι

Υ.Γ. Κάποια πράγματα αξίζει να μένουν όπως είναι. Το να βάλεις σκούπες και κοντρα μπάχ(σ)ο θα το μετατρέψει σε μια παραδοσιακή / mainstream ενορχήστρωση και ίσως χάσει αυτό που έχει τώρα. Ατμόσφαιρα.

Και αυτή θα τόνιζα σε μια ανανεωμένη/βελτιωμένη παραγωγή.

Μίλα με τους Snooze Loop.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φυσικό κοντραμπάσο το ζητάει - διακριτικά παιγμένο και χωρίς πολλά στολίδια.

 

Διαμάντι. Στράτο, υποκλίνομαι...

 

Υ.Γ. Στο φίλο μας στη Γλυφάδα το έστειλες; ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@THEOD, ευχαριστώ πολύ.

Το Α είναι όλο ένα modal vamp Cmin9,11,b13.

 

Το Β είναι Ebmin9 (ένα μέτρο), Bmaj7#11 (ένα μέτρο), Amaj7#11 (ένα μέτρο), Dbmaj7#5 (ένα μέτρο), Amaj7#11 (ένα μέτρο), Bbmin11 (ένα μέτρο), Ebmin9,13/Db(bass) (ένα μέτρο), Bmaj(triad)/A(bass) (μισό μέτρο), Bb7,b9,13 (μισό μέτρο).

 

Όλα αυτά προήρθαν από voice leading, δεν τα είχα σκεφτεί από πριν.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

 

Διάλεξες το δύσκολο δρόμο (αλλαγή αρμονίας σε κάθε μέτρο)  ;)

θελει λίγο practice όπως πχ είναι οι 12major ασκήσεις που αλλάζεις κλίμακες σε κάθε μέτρο προσπαθόντας η νότα του προηγούμενου ακόρντου να έχει πολύ κοντινή απόσταση με την πρώτη νότα του επόμενου . με  4α 8α και 16α .Αυτες οι ασκήσεις  φτιάχνουν τη ροή στις αλλαγές  :)

Τις έκανα και γώ όταν έπαιζα κιθάρα ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THEOD δεν διάλεξα εγώ τον "δύσκολο δρόμο". Αυτός με διάλεξε. ;)

 

Κώστα, δεν έχω λόγια. Με "σκλάβωσες" ρε συ. Αλήθεια τώρα.

 

Παιδιά κι εγώ δεν θα ήθελα "κλασσική" jazz ενορχήστρωση. Θα πήγαινε αλλού το κομμάτι μετά.

Μόνο

Το φυσικό κοντραμπάσο διακριτικά παιγμένο και χωρίς πολλά στολίδια.

θα ήθελα, να ακούγεται το "τρίξιμο" όπως είπε και ο Ray.

 

Χάρη μου τι να πω! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, και χαίρομαι που κάτι βρήκες σ' αυτό.

 

Στο φίλο μας στη Γλυφάδα το έστειλες; ;)

Είσαι παλαβός? Δεν τα ρωτάνε αυτά. Εννοείται ότι το έστειλα από την πρώτη στιγμή. ;)

 

Μέσα στην καρδιά μου τον έχω. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα, κοίτα να δεις τί μου είχε ξεφύγει.

Διαμαντάκι. Τα συγχαρητήριά μου.  8)

 

Αγαπητέ fusion, κάθε ex αποκατεστημένη είναι μία επιπλέον εκκρεμότητα τακτοποιημένη

(χα, την είπα την κουρδίλα μου).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Earendil με την υπέροχη Sg στο avatar, σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Όπως ευχαριστώ και όλους σας για την ακρόαση, την ανταπόκριση και τον σχολιασμό σας.

 

Να 'στε καλά παιδιά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κοίτα Στράτο. Αν δε μας πει τι έπαιξε με τη κοπέλα δε σχολιάζω! άντε τώρα... μόνο στα Τούρκικα θα μαθαίνουμε για τη πραγματική ζωή;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ρε φίλε,

 

Είναι πολύ ωραίο όπως είναι. Καταλαβαίνω τι λένε οι άλλοι για σκουπίτσα και όρθιο μπάσσο, αλλά ξέρεις κάτι; Εγώ το ακούω από laptop ήχεια, και ούτε που με νοιάζει! Είναι μια χαρά όπως είναι!

 

Τα γυρίσματα πάνε πολύ ωραία, και η σόλο κιθάρα έχει έναν γλυκό ήχο, που είχα καιρό να τον ακούσω. Σα να είναι σίγουρη, αλλά να ντρέπεται κι όλας ταυτόχρονα ένα πράγμα.

 

Και το όλο εγχείρημα μου θύμησε κάτι παλιές κασσέτες που άκουγα όταν άρχισα να οδηγώ (πριν 15+ χρόνια δηλαδή)... Έχει, δηλαδή, αυτή την αγνότητα που έχει κάθε τι που πιάνουμε πρώτη φορά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σόλο κιθάρα σα να είναι σίγουρη, αλλά να ντρέπεται κι όλας ταυτόχρονα ένα πράγμα.

 

Έχει, δηλαδή, αυτή την αγνότητα που έχει κάθε τι που πιάνουμε πρώτη φορά... :)

1000% μεσα εισαι Νικολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σόλο κιθάρα έχει έναν γλυκό ήχο, που είχα καιρό να τον ακούσω. Σα να είναι σίγουρη, αλλά να ντρέπεται κι όλας ταυτόχρονα ένα πράγμα.

Νικόλα μου αυτό ακριβώς συμβαίνει.

 

Το "δίδυμα" έχει κι άλλες παραμέτρους.

Δύο κιθάρες (που η κάθε μια "οδηγεί" την άλλη), "σίγουρες" αλλά και ντροπαλές ταυτόχρονα, σκοτεινό αλλά και γλυκό (όπως έγραψε ο gvour), είναι λίγο σαν όλους μας (και τον εσωτερικό μας εαυτό).

 

Αυτό προσπάθησα να βγει μέσα στο κομμάτι (εκτός από τα προσωπικά μου συναισθήματα).

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτός ο ήχος της κιθάρας με πήγε σ' αυτό το παίξιμο, και κατά συνέπεια έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου και .... τιμή μου που το σχολίασες. :)

 

 

1000% μεσα εισαι Νικολα!

Εσύ έχεις "εσωτερική πληροφόρηση". ;D ;D :-*

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καθισα και το ακουσα με ησυχια και με ταξιδεψε !!!Εισαι ωραιος !!Καλα εκανες και δεν εβαλες τυμπανα συμφωνω πως ισως χαλαγε την ατμοσφαιρα του .Το ΜΠΑΣΑΚΙ ομως ισως του χρειαζοτανε.....δεν μπορω να ξερω.παντα φιλε να εχεις τετοιες εμπνευσεις να ακουμε και εμεις ωραια πραγματα . Μπραβο Στρατο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου