Προς το περιεχόμενο

Epiphone Κορέα vs Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εισαι θεος... σε ευχαριστω. 1000+ like. Ειχα πατησει σκετο cover και μου ειχε βγαλει μονο ενα. Εδω Αθηνα,Ελλαδα δεν φτιαχνει κανεις ε;

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασικα αν παιξεις λιγο με τις λεξεις θα βρεις κι αλλα! Εψαχνα να σου στειλω ενα που κανει μεταλλικα (χρυσα και ασημι) οπως του ZW αλλα δε το βρηκα! Θα ξαναψαξω! Τωρα για το serial πες ποιο ειναι να δουμε απο που ειναι, να τελειωνουμε! Παντως αμα δεν ειναι απο Κορεα φιλε την πατησες! Εκει φτιαχνανε VOS και Historic κιθαρες με μερακι! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν παιξεις λιγο με τις λεξεις θα βρεις κι αλλα! Εψαχνα να σου στειλω ενα που κανει μεταλλικα (χρυσα και ασημι) οπως του ZW αλλα δε το βρηκα! Θα ξαναψαξω! Τωρα για το serial πες ποιο ειναι να δουμε απο που ειναι, να τελειωνουμε! Παντως αμα δεν ειναι απο Κορεα φιλε την πατησες! Εκει φτιαχνανε VOS και Historic κιθαρες με μερακι! ;D ;D ;D

 

Οσα μου αρεσουν απο αυτα με τα σχεδια κατω δεν εχουν δυο τρυπες αλλα μια στο κεντρο. Οποτε μαλλον δεν κανουν. Ε; Εγω δεν εχω προβλημα να πω το serial αλλα αφου το τσεκαρα και βγαινει Κορεα του 06 τι διαφορετικο θα δουμε; Και ξαναλεω οτι μεσα σε μιση ωρα ειδα δυο 'ιδιες' μισ κορεα μια κινα. Η κινα δεν ειχε καν serial.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινα δεν ειχε καν serial.

 

Χμμμ, αυτό είναι ύποπτο... Όλες οι Κινέζες epi έχουν serial number και μάλιστα με ID σε σειρά για να αριθμούν τις παρτίδες. Μήπως εκείνη ήταν η replica?...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, αυτό είναι ύποπτο... Όλες οι Κινέζες epi έχουν serial number και μάλιστα με ID σε σειρά για να αριθμούν τις παρτίδες. Μήπως εκείνη ήταν η replica?...

 

 

Εμενα με παραξενευει η δηλωση και η σιγουρια του φιλου οτι εχω κινεζικη.

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με παραξενευει η δηλωση και η σιγουρια του φιλου οτι εχω κινεζικη.

 

 

Καλά, τίποτε δεν είναι απόλυτο. Κι εγώ έχω πετύχει Κορεατική goth σειράς του 2003 ας πούμε. Επίσης, στην Κορέα ήταν διάφορα τα εργοστάσια και μερικά συνέχισαν να παράγουν και λίγο μετά το τέλος της σύμβασης μεταξύ Epi-Samick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τίποτε δεν είναι απόλυτο. Κι εγώ έχω πετύχει Κορεατική goth σειράς του 2003 ας πούμε. Επίσης, στην Κορέα ήταν διάφορα τα εργοστάσια και μερικά συνέχισαν να παράγουν και λίγο μετά το τέλος της σύμβασης μεταξύ Epi-Samick.

 

Τα site με τα serial  ειναι εγκυρα;

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως που ψαχνεις! Για να μην ψαχνεις τζαμπα παρε αυτο http://www.epiphonewiki.com/index.php/Epiphone_Serial_Number_Decoding

και δες το μονο σου!

 

Πριν το 2008 ισχυαν αυτα με τα γραμματα πριν το serial

 

For Epiphone serial numbers that begin with a letter(s), this list identifies the factory (& country) where produced:

 

    B - Bohêmia Musico-Delicia (Czech Republic)

    BW - ____?____ (China)

    DW - DaeWon (China)

    EA - QingDao (China) = Epiphone Acoustic

    ED - Dongbei (China) = Chinese Dongbei means North-east.

    EE - QingDao (China) = Epiphone Electric

    F - Fujigen (Japan) = Elite/Elitist models

    F/FN - Fine Guitars (Korea) = non-Elite/Elitist models

    GG - (two identified -- Epiphone says it has no record of using GG -- may have slipped through system or are 3rds)

    I - Saein (Korea)

    J - Indonesia (Jakarta ?) -- note: one Elitist model made in Japan has been reported having a J letter code

    K - Korea Ins. (Korea)

    L - ____?____ (Korea)

    MC - Muse (China)

    MR - Mirr factory, China

    N - See: FN

    O - Choice (Korea)

    P/R - Peerless (Korea)

    S - Samick (Korea)

    SI - Samick (Bogor, Indonesia)

    SJ - SaeJun (China)

    SM - Samil (Korea)

    SN - ____?____ (Indonesia)

    T - Terada Gakki Seisakusyo (Japan)

    U - Unsung (Korea)

    UC - Unsung China (China)

    Z - Zaozhuang Saehan (China)

 

Απο το 2008 εως σημερα εχουν καταργηθει τα γραμματα και ειναι μονο αριθμοι, ασχετως αν ειναι φτιαγμενη η κιθαρα Κορεα, Κινα, Λιβανατες ή Λαμια!

 

For some models starting in 2008, if serial # begins w/numbers [NOTE: The factories identified by these codes are based on patterns which forum members have observed. The numbers appear as the 5th and sixth digits in the serial number.]

 

    11 = MIC sticker on a '08 Masterbuilt 500

    12 = DeaWon or Unsung (China -- uncertainty remains as to which factory)

    13 = China - factory unknown

    15 = Qingdao (China) -- electric

    16 = Qingdao (China) -- acoustic

    17 = China - factory unknown MIC sticker on a J160E

    18 = China - factory unknown found on one 2009 model bass

    20 = DaeWon or Unsung (China -- uncertainty remains as to which factory)

    21 = Unsung, Korea

    22 = ??? Korea (factory still unknown)

    23 = Samick factory Indonesia

    I = Indonesia (this letter has appeared as the 5th digit on two authentic new models made in Indonesia)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου ας πουμε η Κορεατικη εχει U06041660 δηλαδη Unsung Korea Apr 2006 με αριθμο 1660! Ελπιζω να βοηθησα!

 

Χιλια ευχαριστω για τον ολο κοπο σου.

Και μενα ειναι : U0602... αρα Κορεα 2006.

 

και συνεχιζω να απορω με τον φιλο πιο πανω που με 99% σιγουρια ειπε οτι ειναι Κινα.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου