Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού distortion-overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρόσφατα μαζί με ένα φίλο που είναι και αυτός της συγχορδίας παίξαμε σε ένα pedalboard από καμιά 20αριά boss  και μπορώ να πω ότι μου άρεσε στη φάση που λες πολύ το

boss OS-2

OverDrive/Distortion

πολύ εύκολο να φτιάξεις ένα ήχο που να σου  αρέσει.Δεν ξέρω αν το έχουν αντιγράψει behringer ή joyo και το βρεις και φτηνότερα πάντως αξίζει να το δοκιμάσεις .Πολύ καλύτερο κατά την γνώμη μου από άλλα της boss για τον συγκεκριμένο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστώ για την ως τώρα ανταπόκριση ,θέλω να ξοδέψω έως 200 ευρω ,έχω ένα πετάλι overdrive το openroad το οποίο δεν δήνει όση βρόμα θέλω (το χα πάρει κ πρίν πάρω αυτην την κιθάρα) και χρησιμοποιώ και ένα delay to dd3 , ήχος όπως είπα alternative rock,punk-rock,grunge, Το παράδηγμα των placebo που έβαλε ο φίλος με καλύπτει sto alternative rock , μου άρεσε πολύ  απο reviews που διαβασα το Proco RAT2 αλλα ο φίλος είπε δν θα εχει αρκετο αρκετο body o ηχος (ουτε το turbo rat φανταζομαι?) ,εχω περιεργεια να ακούσω και το metal zone τωρα, σας λένε κατι τα ,jekyll and hyde ,blackstar HT-DUAL,ocd overdrive ? το  behringer GDI-21 είναι κάτι αρκετά φτηνό σε σχέση με αυτά που ήθελα να δώσω αλλα θα το κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Open Road ειναι overdrive πεταλι οποτε αν θες περισσοτερη καφριλα αναγκαστικα θα πας σε distortion.

 

Μια και εχεις τοσο υψηλο budget κοιτα το Fulltone Distortion Pro & το MI Audio Crunch Box (η παρε απλα το Joyo Crunch Distortion,που το εχω,ειναι φοβερο πεταλι και που απο οτι εμαθα ειναι κλωνος του MI Audio και κανει 30 ευρω... ;D)

 

Φανταστικο distortion σε πολυ καλη τιμη ειναι και αυτο

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το hardwire πήγα να προτείνω, με πρόλαβε ο Νίκος.

 

Σε πιο ακριβό θα σου έλεγα να κοιτάξεις το black magic...  http://www.crazytubecircuits.com/#magic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To "industry standard" disrortion αυτές τις μέρες για το budget που έχεις είναι το Fulltone OCD (v4).

 

Βέβαια μπορείς να βρείς ένα Telegun MSD στις αγγελίες στα 120 ευρώ και ένα BadCat Xtreme Tone στα 250 ευρώ που και τα δύο είναι πετάλια που αξίζουν δοκιμης, ειδικά το Telegun σε αυτά τα λεφτά. Κάπου πήρε επίσης το μάτι μου ένα Wampler Slostortion. Δεν έχω πάιξει με το συγκεκριμένο, αλλά τα βρωμοπέταλα του τύπου είναι όλα τα λεφτά.

 

Κάποια από τα πετάλια που προτάθηκαν παράνω μου φαίνονται προσωπικά κάπως "λίγα" για το budget που διαθέτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια από τα πετάλια που προτάθηκαν παράνω μου φαίνονται προσωπικά κάπως "λίγα" για το budget που διαθέτεις

 

Νομίζω πως στόχος πρέπει να είναι η ικανοποίηση των ηχητικών απαιτήσεων και όχι η κατανάλωση - σώνει και καλά - του budget.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "industry standard" disrortion αυτές τις μέρες για το budget που έχεις είναι το Fulltone OCD

 

εμενα παντως  περισσοτερο για od μου ακουγεται το OCD παρα για distortion και od εχει ηδη το παλικαρι και μαλιστα ιδιας φιλοσοφιας με το OCD (το οποιο βεβαια ειναι εξαιρετικο od πεταλι).

 

αν καταλαβα καλα θελει κατι πιο βαρυ και ασηκωτο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ημουν και εγω στο ψαξιμο για distortion τον τελευταιο καιρο αλλα τα περισσοτερα μου τζιτζικιζαν πολυ στα αυτια μου, πηρα ενα treble booster και το χρησιμοποιω μαζι με το overdrive μου! Δεν ξερω αν ειναι distortion ο ηχος που βγαζω αλλα αυτο ηθελα! Κατι περισσοτερο απο overdrive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ocd v.4 είναι μονίμως στην πεταλιέρα μου τον τελευταίο καιρό (ειδικά όταν παίζω με humbuckers) αλλά παρόλα αυτά δεν το πρότεινα, έχω να πω το εξής...

 

Όσο κι αν μ'αρέσει αυτό το πετάλι (γι'αυτό και το χρησιμοποιώ άλλωστε) όταν το gain knob περάσει το 2 o'clock δεν μου ακούγεται καλά. (ο ήχος μπασάρει, γίνεται λάσπη.)

Στη μπάντα που παίζω τώρα δεν χρειάζεται ποτέ να παίξω με τόσο gain οπότε "μου κάνει".

Έχει και πολλές άλλες αρετές βέβαια όπως πολύ καλό pick sensitivity, καθάρισμα με roll off του volume της κιθάρας...κλπ

Αν ήθελα όμως να το χρησιμοποιήσω σαν distortion σε higher gain settings θα έψαχνα για κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το behringer που προτάθηκε κάνει μονο 30 ευρώ???

Εϊναι δυνατόν? Στο βίντεο ακούστηκε να έχει πραγματικά  πολλές επιλογές!!

 

Είναι true bypass?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου