Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού distortion-overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με το Τurbo rat Καπως ερχεται καλυτερα το πραγμα οσον αφορα το body αλλα και παλι στην fuzziλα θα εισαι χωρις μεσσαια συχνοτητα και ισως δν σε ικανοποιησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι αν ειναι σε bypass mode λειτουργει μονο σαν di!

 

Aρα δεν επηρααζει καθόλου το tone?

 

υγ. Σορι για το ελαφρως οφ τοπικ

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,εχω μια fender jazzmaster και εχω ένα ένα σχήμα alternative rock στο οποίο παίζω κυρίως ακόρντα ,θά θελα ένα πετάλι δεν με ενδιαφέρει η τιμή σε πρώτη φάση να μου βγάζει δυναμική στα ακόρντα (garage,punk rock,grunge)μου αλλα να μην μεταλίζει , έχετε κάτι να μου προτείνετε ??

Με τι ενισχυτη παιζεις;;;

Στο 200αρι υπαρχουνε πολλα αξιολογα overdrives,γιατι για overdrive σε κοβω.

Εχεις δοκιμασει καποιο;

Σου κανει καποιο εντυπωση;

Οσο για placebo που ανεφερες εαν και δεν ακουω τετοιου ειδους μουσικης ο/η μαγκας παιζει με boogie καμπινες και κεφαλια οποτε μην μπερδευεσαι.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ΔΕΝ το εχω ακούσει από κοντά , τσέκαρε το T-rex mudhoney, μου φαίνεται ότι θα σου κάνει για τι μουσική που θέλεις.

Από κει και πέρα έχω δει στις αγγελίες να παίζει ενα mi audio tube zone στα 100 γιούρια. αν και δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβώς για τη μουσική που θέλεις

(δεν fuzzαρει καθόλου), το έχω και είναι ΤΡΟΜΕΡΟ all around πετάλι από OD/ boost μέχρι και High gain, πάντα βέβαια όλα τα πετάλια έχουν να κάνουν σε τι ενισχυτή το κουμπώνεις. Θα ακούσεις μεγάλες διαφορές από ενισχυτή σε ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τη στιγμη που θελεις να παιξεις ακορντα, θα σου προτεινα να μεινεις μακρια απο πεταλια με πολλα μεσαια/χαλαρα μπασα τυπου tubescreamer (θα παιξει βεβαια μεγαλο ρολο και ο ενισχυτης).

 

Δες καλυτερα για μαρσαλογκαζα που παιζουν καλα και με το gain χαμηλα. Στο budget σου θα κοιτουσα το Plexitone της Carl Martin, τα Tonebone και γενικα μπορεις να βρεις πολλες επιλογες.

 

Ο λογος που προτεινω κατι τετοιο ειναι γιατι, ο λιγο πιο scooped ηχος που προσεγγιζουν αυτα τα πεταλια, θα κανει τον ηχο σου πιο καθαρο και λεπτομερη στα ακορντα και θα σου δωσει και πολυ γκραααααννννν  ;D

 

 

Ψαχνοντας για κατι παρομοιο πριν λιγες μερες, και με μικροτερο budget απο το δικο σου, κατεληξα στο Boss ST-2 Power Stack, οκ το ονομα ειναι απαισιο....

http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=1130&ParentId=254

 

Ειναι πολυ νωρις για να μπορω να σου πω ειναι καλο πεταλι, παρτο. Αυτο που μπορω να σου πω ομως ειναι οτι δεν ειναι καθολου κακο πεταλι, και σιγουρα ειναι πολυ ευελικτο.

 

Το mudhoney που αναφερε ο φιλος απο πανω (καλωσηρθες btw  :) ) ισως και να σου εκανε αν ηθελες λιγο πιο fuzzy ηχο. Μπορει να κανει πολυ καλα mid gain ηχους οποτε εχει αυτο που θες + μπορει να κανει πολυ καλα super crazy fuzz leads/βαβουρα που λογικα θα το χρειαστεις αν αρχισετε να παιζετε περισσοτερη βρωμα με τη μπαντα.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Παντα προσωπικη γνωμη:

 

1. Blackstar HT - DUAL  :D

2. MXR 78' CUSTOM BADASS (To οποιο εχει και κουμπι crunch και απογειωνεται!!) ;D

 

3.Για fuzz προσωπικα θα επαιρνα το Big Muff της Electro Harmonix (Ακουσε το!)  8)

 

4. Για overdrive το GT-OD MXR τρομερα καλο!! και το SD-1 Super Overdrive της BOSS. ;)

 

Φυσικα οπως εχουν αναφερει τα αξιοτιμα και πιο εμπειρα απο εμενα μελη,

μεγαλο ρολο παιζει και ο ενισχυτης.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Κι εγω με την σειρα μου θα προτεινα το msd το οποιο πραγματικα μπορει να βγαλει τα παντα και σαν δευτερη επιλογη το big muff (στο μεγαλο κουτι..... ΟΧΙ στο μικρο...) και ειδικα με αυτο μπορεις να σπρωξεις εναν καλο λαμπατο σε 1000+1 διαφορετκους ηχους.

 

Παντως αφου το budget σου ειναι αρκετα ψηλα για od πεταλι, νομιζω οτι το msd ειναι η καλυτερη λυση και αν το παρεις μεταχειρω θα σου μεινουν και ρεστα για το muff!  ;D

 

Επισης τσεκαρε και τα mad professor. Επαιξα με ενα little green wonder και πραγματικα ειναι wonder....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το hardwire που πρότειναν οι Superfunk-Longshadow, το χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ωστόσο επειδή δεν ξέρω και πολλά από τον ήχο των συγκροτημάτων που θέλεις να προσεγγίσεις, δεν ξέρω αν θα ταίριαζε 100%. Αλλά ζητάς Distortion πετάλι, και όχι Overdrive, και επειδή δεν ''μεταλλίζει'' καλό θα ήταν να το ακούσεις. Σημειωτέον, πέρα από το distortion κανάλι, το ''crunch'' κανάλι του πεταλιού, δίνει έναν ωραίο, ''μαρσαλίζον'' θα έλεγα, τόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου