Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού distortion-overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω για πιο οικονομικη λυση θα προτεινα και καποιο marshall πεταλι , οπως το guv nor , και το vintage shredmaster (αν το βρεις μεταχειρισμενο η το φτιαξεις μονο σου με καποιο d.i.y. kit , με αυτο παιζαν οι Radiohead στα 90ς ) . Πιο ακριβα , δες zvex distortion η το marshalloγκαζο box of rock .

Παντως εγω εχω το ocd και το χρησιμοποιοω σαν distortion για ηχους zeppelin , gallagher κτλ εμενα με βολεψε τελεια , αλλα για πιο alternative - brit pop , δεν ξερω αν κανει . To rat ( η turbo rat ) ειναι επεισης κλασσικη λυση που χρησιμοποιουν πολλα συγκροτηματα τετοιου στυλ , οπως και ο Παυλιδης απο τα ξυλια σπαθια ( νομιζω και ο κιθαριστας που παιζει τωρα μαζι του με τους B-movies ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οταν λες grunge τι εννοεις ακριβως?Για alice in chains και soundgarden ηχους το ibanez tube king που εχω ειναι μανουλα.Μπορει να παει και σε πιο χαλαρα μονοπατια αν και δν με ενθουσιαζε πολυ εκει.επισης τσεκαρε και το big muff ειναι κλασσικη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως χωρίς να το έχω παίξει αλλά έπειτα από πολύωρη περιήγηση στο youtube και ως fan όλων των κουλών θολοκουλτουριάρηδων των 90's κατέληξα ότι πιο ταιριαστό για όσα θέλω και θες είναι αυτό... hττp://www.youtube.com/watch?v=GaUfuqw_8rA

 

Mad professor fire red buzz....σουλατσάρει καμιά φορά αγγελίες.Αν δεν βιάζεσαι στάσου ωσάν γυπάς πάνω από το smartnoiz εντ γουέιτ φορ γιορ τσανς.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Παντα προσωπικη γνωμη:

 

1. Blackstar HT - DUAL  :D

2. MXR 78' CUSTOM BADASS (To οποιο εχει και κουμπι crunch και απογειωνεται!!) ;D

 

3.Για fuzz προσωπικα θα επαιρνα το Big Muff της Electro Harmonix (Ακουσε το!)  8)

 

4. Για overdrive το GT-OD MXR τρομερα καλο!! και το SD-1 Super Overdrive της BOSS. ;)

 

Φυσικα οπως εχουν αναφερει τα αξιοτιμα και πιο εμπειρα απο εμενα μελη,

μεγαλο ρολο παιζει και ο ενισχυτης.   ;D ;D

 

και εγω αυτο θα σου ελεγα το 2.

Αλλα δες και αυτο MXR 77 CUSTOM BADASS αλλα το MODIFIED O.D  ;)

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m77_custom_badass_modified_od.htm

105 Euro στο thomann

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο θα σου ελεγα το 2.

Αλλα δες και αυτο MXR 77 CUSTOM BADASS αλλα το MODIFIED O.D  ;)

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m77_custom_badass_modified_od.htm

105 Euro στο thomann

 

Συμφωνω απολυτα!! αλλα μπορει να παει να το παρει και απο Καταστηματα Νακας και ισως του κανουν καποια καλυτερη τιμη,που σιγουρα θα του κανουν!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

suhr riot

 

 

 

+1

 

Μια λύση είναι και το distortion-overdrive της boss που μπορείς να βάλεις εσύ όσο distortion θέλεις ώστε να έχεις δυνατό overdrive και χωρίς να μεταλλίζει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω βαλει στο ματι το Stone Deaf PDF-1

http://www.stonedeaffx.com/store.html#!/~/product/category=765154&id=3179314

Ριξ' του μια ματια, δεν χανεις κατι.

 

Αλλα και το Distortion '78 Badass της MXR φαινεται ακουγεται πολυ καλο.

Ειδα προσφατα το moviementary Sound City του Dave Grohl και μαλλον το χρησιμοποιησαν σε καποια κομματια που ηχογραφησαν για το soundtrack (ειχαν το κουτι απο το πεταλι, οποτε φανταζομαι και το πεταλι το ιδιο :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου