Προς το περιεχόμενο

Λέω να πιάσω το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία ολοένα και περισσότερο με ψήνει η ιδέα να αρχισω να μαθαινω μπάσσο.

 

Με την κιθάρα έχω ξενερώσει κυρίως γιατί ειναι πολύ δύσκολο να βρώ κάπου να παιξω και εχω καταλάβει πως το να παιζω με άλλους ειναι βασική προυπόθεση για να προχωρήσω σε ένα όργανο. Στο σπίτι μόνος βαριέμαι.

 

Σχεδόν όλος ο εξοπλισμός μου της κιθάρας έχει ήδη φύγει (μονο ο ενισχυτης εχει μεινει πια αλλα κι αυτός ειναι στις αγγελίες) οπότε μου μένει να αρχίσω να σκέφτομαι τι μπάσο, τι ενισχυτη μπάσσου κλπ.

 

1) Τι μπάσο? Το πάω κυρίως για funk και stoner. Long - medium - short scale? 4 - 5 χορδες? active - passive? Από λεφτά σκέφτομαι σε φτηνό και αξιοπρεπές, με μεταχειρισμένο δεν έχω προβλημα, αρκει να μου πειτε τι να προσέξω κατά την αγορά. Ας πουμε γυρω στα 200.

 

2) Τι ενισχυτή? Λέω να πάρω ενισχυτή για σπίτι μόνο αρχικά, για να μάθω και μια που αν χρειαστεί να παιξω δυνατά σε καμια πρόβα έχω να δανειστώ ενισχυτη φιλου. Πόσα βαττ?

 

3) Σε δάσκαλο δε σκοπεύω να πάω. Έχετε να μου προτείνετε τιποτα διαδυκτυακό? Καμια "must" σειρά βιντεο στο youtube που δεν έχω ανακαλύψει?

 

4) Ό,τι άλλο συμβουλευτικό έχετε να μου πειτε

 

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με την κιθάρα έχω ξενερώσει κυρίως γιατί ειναι πολύ δύσκολο να βρώ κάπου να παιξω και εχω καταλάβει πως το να παιζω με άλλους ειναι βασική προυπόθεση για να προχωρήσω σε ένα όργανο. Στο σπίτι μόνος βαριέμαι.

Και αποφάσισες βρε Ηρακλή να αρχίσεις μπάσο;  :o

Γιατί όχι τούμπα ας πούμε;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα μεταχειρισμενο Classic Vibe Jazz Bass ή P Bass & θα εισαι μια χαρα (ολος ο σοβαρος κοσμος με Fender μπασα παιζει και εσυ φαινεσαι σοβαρο παιδι.. ;D).. ;D

 

ενισχυτη οτι και να παρεις μια χαρα θα ειναι για το σπιτι,στη χειροτερη κρατας και τον ενισχυτη κιθαρας που εχεις αν δεν μπορεσεις να τον πουλησεις & χρησιμοποιεις αυτον δε χαλασε δα και ο κοσμος..

 

η συμβουλη μου παικτικα ειναι να μαθεις να παιζεις για το κομματι και να μαθεις καλα τις ΚΛΙΜΑΚΕΣ για να μπορεις να βγαζεις ενδιαφερουσες ΜΠΑΣΟΓΡΑΜΜΕΣ που ειναι και το σημαντικοτερο για ενα μπασιστα.

 

α,επισης μαθε να παιζεις και με τα δακτυλα αλλα και με πενα.  

 

οντως οι μπασιστες ειναι πιο δυσευρετοι απο τους κιθαριστες αλλα δεν ξερω αν το μπασο θα σε βοηθησει να παιξεις με μπαντα περισσοτερο απο οτι η κιθαρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τσακαλια του νοιζ ειναι παντα σε ετοιμότητα βλέπω! ;D

 

απο πνευστά εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι με το πιο φοβερό πνευστό που υπάρχει (την τρομπέτα φυσικά). Η τουμπα νομίζω δε θα με βολέψει λόγο βάρους ;D

 

θα ήθελα κάτι σε ηελκτρικό έγχορδο για να μου φύγει η κάψα, και το μπάσο πάντα μου άρεσε, νομίζω πως αν μάθω 2 πράματα απο τεχνική θα είμαι καλός γιατί πάντα είχα μια έφεση στα συνοδευτικά όργανα

 

classic vibe κοιταζα κι εγώ απλά δεν ήξερα αν συμβαινει ό,τι και στις αντιστοιχες κιθάρες, δηλαδή οτι είναι σχεδόν μονοδρομος στα λεφτά τους.

 

Τι προσέχει κανείς οταν παίρνει μεταχειρισμένο μπάσο?

 

τι διαφορές έχει το jazz απο το precission?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classic vibe κοιταζα κι εγώ απλά δεν ήξερα αν συμβαινει ό,τι και στις αντιστοιχες κιθάρες, δηλαδή οτι είναι σχεδόν μονοδρομος στα λεφτά τους.

Λίγο πολύ.

Τίποτα δεν είναι μονόδρομος αλλά σίγουρα είναι καλός δρόμος

 

Τι προσέχει κανείς οταν παίρνει μεταχειρισμένο μπάσο?

Αν παίζει, το χρώμα και αν σε βολεύει το μπράτσο (το οποίο δεν θα χει "πάρει")

 

τι διαφορές έχει το jazz απο το precission?

Μαγνήτες, σχήμα σώματος, πιο λεπτό μπράτσο το Jazz.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή οτι είναι σχεδόν μονοδρομος στα λεφτά τους.

 

 

ειναι ,τα αλλα μπασα αλλωστε σε αυτες τις τιμες εχουν ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονεκτημα ..ΔΕΝ ειναι Fender... ;D (pb,jb)

 

ετσι κι αλλοιως που να ρισκαρεις τωρα με μη δοκιμασμενα πραματα...παρε εκει ενα

jb ή pb που το ξερεις και το εμπιστευεσαι... ;)   

 

Τι προσέχει κανείς οταν παίρνει μεταχειρισμένο μπάσο?

 

classic vibe? τελεια ειναι,οποτε δεν χρειαζεται να προσεξεις τιποτα,κοιτα μονο μη λειπει κανα κομματι...κσυλο ;D

 

τι διαφορές έχει το jazz απο το precission?

 

παιξε και με τα δυο να δεις πιο σου αρεσει,το jazz θα σου φανει πιο...κιθαρα σε σχεση με το κτηνος το PB... ;D

 

αν θες να ...ροκ  παντως το PB ειναι το all time classic ....με το JB μπορεις ομως να κανεις και του τανγκ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει...όπως και οι 2 που σου δίνουν συμβουλές ;D ;D...θέλεις να μάθεις κάποιο όργανο? ή να παίξεις σε μπάντα?

 

...γιατί εάν ξενέρωσες με τη κιθάρα που έχει 6 χορδές... :-X

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα κάτι σε ηελκτρικό έγχορδο για να μου φύγει η κάψα, και το μπάσο πάντα μου άρεσε, νομίζω πως αν μάθω 2 πράματα απο τεχνική θα είμαι καλός γιατί πάντα είχα μια έφεση στα συνοδευτικά όργανα

 

Για χαμηλό ρίσκο και να "φυγει η κάψα", κάνε μια δοκιμή και στο παρακάτω μπασάκι:

http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=6178&category_id=52&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=56

 

Πολύ οικονομικό αλλά η VGS εχει καλά standards, καμιά σχέση με άλλα μπασάκια σε αυτά τα χρήματα που έχουν ό,τι να'ναι υλικά...

Γενικά, ψάξε το λίγο καθώς θα πετύχεις used και νέα μπασάκια αξιόλογα σε πολύ καλές τιμές πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί εάν ξενέρωσες με τη κιθάρα που έχει 6 χορδές... :-X

Είσαι αργός παππού.

Το ζήτημα το ανέφερα στο δεύτερο post

το παλικάρι είνι προφανώς Homo Musicalis και θέλει να μάθει και να παίζει όσα περισσότερα μπορεί.

Άστο. Προχωρήσαμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου