Προς το περιεχόμενο

Λέω να πιάσω το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν εχεις βαρεθει να παιζει κιθαρα μονος,με το μπασο θα θες και αντικαταθλιπτικα...

 

Ειναι αληθεια οτι πολλοι το ριχνουν στο μπασο οταν για καποιους λογους βαριουνται/απογοητευονται απο την κιθαρα...

 

Παρε κατι φτηνο γιατι το μπασο ειναι ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ.

 

Θες μπαντα?Ξεχνα τα...''Σ εκεινο το σημειο αντι για ΣΟΛ πατησα ΡΕ...αλλα δε βαριεσαι...δεν ακουστηκε πολυ..''

 

Επισης τα...''Μπηκα λιγο πιο νωρις στην ΞΙ φαλτσορε αλλα καλα που μπηκε σωστα ο μπασιστας...''

 

Και τα...''Καλος ειναι ο ντραμερ,κραταει σταθερα για να σολαρω ή να παιζω και το ριφακι που εμαθα στο γιουτουμπ...''

 

Συν τοις αλλοις...

Ας συνεχισουν καποιοι γιατι θα μου καουν τα μπουτια..(κοτοπουλο..)... :D

 

Καλη συνεχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

freerock δε καταλαβα και πολλά απο αυτα που γραφεις, αλλά νομιζω ολα τα οργανα για να τα παιξεις σωστα και συμφωνα με τη μουσική, δυσκολα ειναι.

 

αμα καταλήξω και με το μπασο να παιζω μονος μου σπιτι, πιθανον να χρειστω αντικαταθλιπτικά, αλλά στο μυαλό μου το σκεφτομαι οτι απο του χρονου θα ψαξω καμια μπαντα να γουσταρω μαθαινοντας και να μαθαινω γουσταροντας ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπουκά θέλει ρε. Κι εγώ τα ίδια τραβούσα μέχρι που αποφάσισα να μπω στον όγκο. Ε αφού μπήκα και σιγουρεύτηκα ότι τους δέρνω όλους, βάζω τον ενισχυτή τσίτα και τους γράφω στα @@ μου. Τσαμπουκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο και αγιο το P-bass (ειμαι και εγω μεγαλος φαν) αλλα και το J σε stoner και ποσο μαλλον σε funk παιξιματα δεν παει ΚΑΘΟΛΟΥ πισω  ;)

Eιδικα σε μοντερνο funk παιξιμο με slap και λοιπες ιστοριες η καραμουζα ειναι χρησιμη.

 

 

Σαν μια αλλη επιλογη που ταιριαζει πολυ με τους ρολους που θετεις, υπαρχει και το Ibanez ATK...δε ξερω ομως αν υπαρχει καποιο 2-pickup μοντελο σε χαμηλη τιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο και αγιο το P-bass (ειμαι και εγω μεγαλος φαν) αλλα και το J σε stoner και ποσο μαλλον σε funk παιξιματα δεν παει ΚΑΘΟΛΟΥ πισω  ;)

Eιδικα σε μοντερνο funk παιξιμο με slap και λοιπες ιστοριες η καραμουζα ειναι χρησιμη.

 

 

+1000 Το p bass ξύνει ενοχλητικά στο slap νομίζω.

 

Επίσης αν γνωρίζετε τους δικούς μας lucky funeral,ο μίστερ σαύρας εις τας χαμηλάς συχνότητας ,όταν δεν σκάβει με rick λάικ ε μπος, ματώνει πάνω σε j bass και ο ήχος είναι απλά φανταστικός.  :D ..στην μίξη παίζει να 'ναι πιο πάνω από κιθάρα  ;D

 

Στους kyuss αν ενθυμούμαι μόνο κατα την περίοδο του nick oliveri υπήρχε p bass.

 

Καλή επιλογή όπως είπε και ο odis , (την οποία χρησιμοποιώ και γω) είναι οι humbuckers σε παράλληλη σύνδεση για περισσότερο ογκό στα ρεμπέτικα και σε σειριακή για τα καρναβαλιώτικα.  8)

 

*Terry δεν συμφωνείς για το p bass;Μάλλον εννοείς old school funk...

**Mόλις είδα ότι το ibanez atk χρησιμοποιούνταν κατα κόρον τα τελευταία χρόνια απο τον Reeder.Παρεπιπτόντως: Μπράβο στους παίκτες-φίρμες που δεν διαλέγουν 5000 ευρώ ξυλοκατασκευές.

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

*Terry δεν συμφωνείς για το p bass;Μάλλον εννοείς old school funk...

*

 

Ορέ Μήτσε εγώ του πρότεινα του άνθρωπα να στραφεί προς P  ;)

 

ΥΓ: Ξέρω... ξέρω... σε έχω σοκάρει  ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις γυρισα απο κεντρο οπου ακουσα το VM JB 70s

http://www.fender.com/en-GR/squier/series/vintage-modified/vintage-modified-jazz-bass-70s/

 

και μου αρεσε παρα πολυ!

και το χρωμα. Δυστυχως απο ό,τι εχω καταλαβει τα CV δε θα τα βρω ευκολα σε στοκ ποσο μαλλον μαζι με VM στο ιδιο μαγαζι για να συγκρινω

 

ουτε PB βρηκα, αλλα θα ρωτησω κι αλλου

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορέ Μήτσε εγώ του πρότεινα του άνθρωπα να στραφεί προς P  ;)

 

Όχι εγώ εννοώ αν συμφωνείς για το ότι δεν πληροί τα funk κριτήρια...τουλάχιστον από τη disco εποχή και μετά!Καλά για stoner κάμει...μην ξεχνάμε (βουτώντας στο παρελθόν) και τον τιτανοτεράστιο geezer!Για το ότι κάνει περισσότερο απο j bass δεν βλέπω τον λόγο όμως.

 

ΥΓ: Ξέρω... ξέρω... σε έχω σοκάρει  ;D ;D ;D ;D

 

Ε η αλήθεια είναι ότι από τόσο προοδόπληκτο άνθρωπα δεν το περίμενα  ;D

 

Tέλος πάντων στη τελική με όλα τα μπάσα είσαι σε θέση να παίξεις τα πάντα.

Ηρακλή όλα πρίμα εύχομαι.    ;D

 

Συγχωρέστε μου την φλυαρία μου σε αυτό το thread

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μεχρι να μαζέψω τα λεφτα δανείστηκα το μπάσο ενός φίλου να αρχίσω να μαθαινω!

 

Με δυσκολεύει λίγο το δεξί χέρι, αφού προσπαθών παίζω με τα δάχτυλα. Ρε παιδιά ισχύει αυτό που ακούω, δειχτης και αντίχειρας στο ανέβασμα να πηγαινουν πάντα εναλλάξ?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να μαζέψω τα λεφτα δανείστηκα το μπάσο ενός φίλου να αρχίσω να μαθαινω!

 

Με δυσκολεύει λίγο το δεξί χέρι, αφού προσπαθών παίζω με τα δάχτυλα. Ρε παιδιά ισχύει αυτό που ακούω, δειχτης και αντίχειρας στο ανέβασμα να πηγαινουν πάντα εναλλάξ?

 

Δεικτης και μεσος εννοεις; Το να αποκτησεις ευχερια στο alternating ειναι σιγουρα καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου