Προς το περιεχόμενο

Λέω να πιάσω το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ναι δεικτης και μεσος.

 

Ευχαριστώ! τι οργανάρα!  ;D

 

Μια άσκηση που έκανα εγώ για το δεξί χέρι είναι να παίζεις με 1/4 ή 1/8  ή ότι σε βολεύει μια-μια τις χορδές (δλδ. 1ο 1/8 Μι 2ο 1/8 Λα και ούτο καθ'εξής) χρησιμοποιόντας σε κάθε χτύπημα διαφορετικό δάχτυλο. Ξεκινάς απο Μι προς Σολ και ανάποδα αφου νιώσεις άνετα ξεκινά Μι->Ρε->Λα->Σολ και ανάποδα και Μι->Σολ->Λα->Ρε και γενικά ότι συνδυασμο θέλεις μεχρι να νιώσεις άνετα και προχωράς στον επόμενο.

 

Σε δεύτερη φάση κάνε τους ίδιους συνδυασμούς αλλά με 3ήχα άλλα παίξε και τα 3 στην ίδια χορδή έτσι ώστε όταν αλλάξεις χορδή να χρείαστει να ξεκινήσεις με το άλλο δαχτυλο απο το προηγούμενο 3ήχο.

 

Και έτσι λύθηκε το δίκο μου δεξί (το αριστερό έχει δρόμο ακόμα :)) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά τι λέτε γι'αυτό??

 

http://www.fender.com/en-GR/squier/series/vintage-modified/vintage-modified-jaguar-bass/

 

μήπως ταιριάζει καλύτερα στα ειδη που θα παιζω?

 

αυτες τις μέρες έχω σπίτι ένα squier standard ενος φιλου μου με P-J μαγνητες και μ'αρεσει και ο P και θα έχω και την καραμουζα που θέλω

 

μ'αρεσει το jaguar και εμφανισιακά πολύ

 

βεβαια δε παιζει να το βρω πουθενα να το δω κι απο κοντα, οποτε αμα δωστε κι εσεις το οκ, θα το παραγγειλω οπως φαινεται απο κανενα μαγαζι στα τυφλά

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν και εφόσον σου αρέσει το σχήμα, είναι (για μένα) εξαιρετική επιλογή.

 

-Καταρχήν είναι μαύρο με κόκκινη τορτούγα που ναι timeless συνδυασμός.

 

-Έχει όμορφο rosewood μπράτσο με block inlays (σπάνιο στη τιμή του), Jazz διαστάσεων και είναι πιο βατό για αρχάριους, γρήγορους και μικροχεράτους. Είναι λεπτό όμως αν θυμάμαι καλά και εκεί ψιλοχαλιέμαι γιατί εμένα (αντίθετα με τον Terry που ξέρει να παίζει) μου αρέσει λίγο "ψωμί" αλλά όχι γκουμούτσα κιόλας.

Το matching headstock είναι bonus κανονάκι.

 

-Έχει pj μαγνήτες που είναι ίσως ο καλύτερος passive συνδυασμός μαγνητών known to hairy men.

 

-Έχει το 62 Jazz tone stack που θα πρεπε να είναι υποχρεωτικό στα διμάγνητα fender basses.

 

- Το Agathis δεν με φκιαν αλλά σε αυτή τη κατηγορία πρέπει να πας σε no name για αλδέριον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εξοπλισμος οτι και να ειναι ειναι καλος την νοτροποια του κιθαριστα μην βγαλεις στο μπασσο να το σκεφτεσαι σας τελιως διαφορετικο οργανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Ωντιο για το Jaguar, επαιξα ενα πριν απο καποιους μηνες που δοκιμαζα διαφορα vintage modified και ειναι ωραιοτατο.

 

Και δειχνει και killer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειμαστε!!!!  ;D ;D ;D

 

μονο αρνητικό ειναι οτι γερνει λιγο το κεφαλι προς τα κατω αλλα δε βαριεσαι... πολυ λιγο

IMGP1197.thumb.JPG.f95d7017da2ac937f3b92aac46c4a74b.JPG

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου