Προς το περιεχόμενο

Λέω να πιάσω το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άστο. Προχωρήσαμε.

Αν προχωράτε έτσι...τον κάψατε...

 

Παλικάρι μου...πάρε ένα τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/Roland-GR-20-Guitar-synth-processor-100-condition-w-roland-cables-/171013345036?pt=Guitar_Accessories&hash=item27d1308f0c

και θα έχεις και μπάσο, και κιθάρες και τρομπέτες...και θα μπείς και σε συγκρότημα ;)

 

και ούτε άλλους ενισχυτές ούτε τίποτις 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!

 

με την κιθάρα ξενέρωσα γιατι εφτασα σε ένα επίπεδο που για να το ξεπεράσω θα έπρεπε να παιζω μαζι με άλλους γιατι το απαιτούμενο practice στο σπίτι θα έπρεπε να είναι πολύωρο πλέον και άρα βαρετό για μένα.

 

με τη μπάντα μου εχουμε 2 κιθαριστάρες ήδη οπότε εγώ παιζω ντραμς ;D και να βρω άλλη μπάντα σα κιθαρίστας δυσκολο γιατί δε παιζω μέταλ και γιατι κανεις δε ψαχνει κιθαρίστα, οποτε ο εξοπλισμός της κιθάρας έμενε αχρηστος και ήταν και πολύ ακριβός για να τον χρησιμοποιώ για να εκτονώνομαι σπιτι μονος μου ;)

 

με το μπάσο σκοπευω να κατσω μονος μου να μαθω καποια πράγματα και μετα να ψάξω καπου να παιξω που πιστευω θα ειναι πιο ευκολο σα μπασιστας

 

υπάρχουν καποια classic vibe στις αγγελιες απο ό,τι είδα, μολις φυγει ο ενισχυτής και έχω καποια λεφτά θα ξεκινήσω τις διαδικασίες δοκιμής.

 

 

κάτι έχει παει το αφτί μου για "dead spots" σε κάποια φτηνα μπάσα, αυτά έχουν βάση ή είναι αντιστοιχα με αυτά που λεγονται για της κιθαρες και έχουν αμεση σχεση με ξυλα και Mojo?

 

 

ευχαριστώ και πάλι παιδια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι έχει παει το αφτί μου για "dead spots" σε κάποια φτηνα μπάσα....

Μπαα. Και στα "ακριβά" υπάρχουν (λέγε με Fender)

Κάπου διάβασα και σε μία αγγελία κάτι σαν "an exact masterbuilt replica of vintage F**der bass, so meticously implemented that on C one can hear the exact dead spot like the originals".  ;D ;D

 

Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις να παίζεις πολύ καλά (κλιμακες, νότες, δεξιότητα κλπ) αλλά έχε στο νού σου ότι το παίξιμο στο μπάσο θέλει τη δική του νοοτροπία και δεν είναι απλώς "μια κιθάρα με λιγότερες και πιο μπάσες χορδές."

Θεωρώ ότι τα ακούσματα είναι το παν. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω με αυτο το θεμα που ανοιξα και ετσι που διαβαζω τις συμβουλες σας για καινουριο οργανακι πλέον ανυπομονώ!

 

;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω με αυτο το θεμα που ανοιξα και ετσι που διαβαζω τις συμβουλες σας για καινουριο οργανακι πλέον ανυπομονώ!

Εγώ θα έλεγα πρώτα να πας μια βόλτα στα μαγαζιά και να δεις τι σημαίνει στο χέρι σου και στο αυτί σου Jazz, Precision και ότι άλλο (γιατί υπάρχουν και πολλά άλλα) σε φωτίσει ο Θεός του Μπάσου και μετά να προβείς σε αγορές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως αν μάθω 2 πράματα απο τεχνική θα είμαι καλός γιατί πάντα είχα μια έφεση στα συνοδευτικά όργανα

Καλησπέρα,

Νομίζω πως άρχισες λάθος και είναι καλύτερα να συνεχίσεις την τρομπέτα. Η αντίληψη αυτή περί του οργάνου θυμίζει 14χρονο που δεν τα κατάφερε στην κιθάρα και θα βολευτεί "συνοδεύοντας" τον διπλανό του στο θρανίο που έβγαλε το σόλο από το smoke on the water-άρα έχει ταλέντο. Έχει φιλοσοφία και λογική το μπάσο που δυστυχώς λίγοι τα καταλαβαίνουν, μεταξύ αυτών και πολλοί "μπασίστες"

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Νομίζω πως άρχισες λάθος και είναι καλύτερα να συνεχίσεις την τρομπέτα. Η αντίληψη αυτή περί του οργάνου θυμίζει 14χρονο που δεν τα κατάφερε στην κιθάρα και θα βολευτεί "συνοδεύοντας" τον διπλανό του στο θρανίο που έβγαλε το σόλο από το smoke on the water-άρα έχει ταλέντο. Έχει φιλοσοφία και λογική το μπάσο που δυστυχώς λίγοι τα καταλαβαίνουν, μεταξύ αυτών και πολλοί "μπασίστες"

ΜΦΧ

 

Νομίζω ότι στο Noiz ξέρουμε αρκετά τον IraklisZS ώστε να καταλαβαίνουμε ότι μάλλον δεν εμπίπτει στην κατηγορία που (δυστυχώς πετυχημένα  ;D) περιγράφεις.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως αν μάθω 2 πράματα απο τεχνική θα είμαι καλός γιατί πάντα είχα μια έφεση στα συνοδευτικά όργανα

 

και ΜΠΡΑΒΟ σου για αυτο.

 

το μπασο που ΦΥΣΙΚΑ και ειναι ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ οργανο (κανεις ανθρωπος που ειναι στα...καλα του δεν θα δωσει λεφτα για να παει να ακουσει...σολο μπασο.. ;D ;D) ειναι ο κορμος ενος τραγουδιου και οποιος μπασιστας ξερει να ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ σωστα εχει και τις περισσοτερες δουλειες... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμίζει 14χρονο που δεν τα κατάφερε

...τι να πούμε και για τον Τρόλλευ...που ξεκίνησε μπάσο...αλλά δεν έχουμε νέα του...στο συγκεκριμένο όργανο! ;) ;D ;D

 

ΥΓ. Να τον δώ σε συγκρότημα...να σκίσω ΟΛΕΣ τις παρτιτούρες!! ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vac, το πνευστό είναι πνευστό και δεν εχει καμια σχεση με ένα συνοδευτικό όργανο σαν το μπάσο. Την τρομπέτα θα τη συνεχισω απλά γιατι μου αρεσει παρα πολυ και γιατι δεν επηρρεαζει το να μαθω κάτι άλλο. Ούτως η άλλως εγώ ποτέ δε τοχω ριξει 100% στην εκμάθηση ενος και μόνο οργάνου και ουτε θέλω. Προτιμώ να παιζω πολλά όργανα μετρια.

 

Στην κιθάρα η αλήθεια είναι οτι δεν τα κατάφερα. Το θέμα είναι όμως ΤΙ δεν κατάφερα. Αυτο που δε κατάφερα είναι να μη βαρεθώ επειδή δε μπορεσα να έχω πάντα φιλους να παιζω μαζι τους σαν κιθαρίστας. Όσο επαιζα σαν κιθαριστας με άλλους βελτιωνόμουν και το γουσταρα κιολας το όργανο. Οι συγκυρίες ομως τα φεραν ετσι ωστε να γνωρισω 2 φοβερους κιθαριστάρες επομένως (μια και μαυτους παιζω πια) αποφασισα να ασχοληθώ με την άλλη μεγάλη μου αγάπη, τα ντραμς. Συνοδευτικό όργανο κια αυτο.

 

Και κιθάρα, συνοδευτικά επαιζα πάντως (κυριως φανκ). Σα κιθαριστας στο επιπεδο που ειμαι αποδειχτηκε οτι βαριεμαι να βελτιωθω μονος μου σπιτι, και μπαντα δε παιζει να βρω ποσο μαλλον στα δικα μου γουστα. Οπότε γιατι να έχω κιθαρα και ενισχυτη των 1200 ευρώ σπιτι μονο για να παιζω με backing track?

 

Έχοντας καταλάβει όλα αυτα τα χρόνια οτι τα πάω καλα σε ενα συνοδευτικό ρόλο, μου γυαλισε τώρα το μπάσο. ;D

 

που ειναι το κακό?

 

Στη χειρότερη αμα δε καταλαβω τη φιλοσοφια και τη λογική του οργάνου, θα είμαι ενας απο τους αμετρητους τυπους που δωσανε 300 ευρω για να παρουν ένα οργανο και εναν ενισχυτη και ποτε δε μαθανε. Δεν εγινε και τιποτα

 

;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου