Προς το περιεχόμενο

Λέω να πιάσω το μπάσσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σωστά.

Το μπάσο.

Το καταφύγιο των φτωχών, απογοητευμένων κι αδυνάτων μουσικών.

Ο Ρομπέν των Δασών των Μουσικών Οργάνων.

Στην αγκαλιά του τους παίρνει και ποτέ δεν απογοητεύει.

Βρίσκεται εκεί με το στιβαρό του μπράτσο, σοβαρό και μετρημένο, καθηλωτικό κι αγέρωχο, ανεπηρέαστο στις ατραπιαίες αλλαγές του καιρού, καταιγισμό ακκόρντων και ουρλιαχτά σόλων. Δίνει μελωδία στο ρυθμό και γκρουβα στον αέρα.

Άοκνος μα και συνάμα αφανής εργάτης του συνόλου, ένας Άτλας που σηκώνει το υπόβαθρο της μουσικής στους omους του.

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν πως στην ευχή γίνεται και το γκρουπ δονείται έτσι μα οι μύστες χαμογελούν περιπαικτικά και συγκαταβατικά.

Γιατί ξέρουν.

Το μπάσο.

Τώρα αν το σηκώσω στο facebook θα έχω άδικο???  :-X

Αλήθεια οι καμπίνες σου στα πόσα om είναι??

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλή, αν κατάλαβα καλά, παίζεις ήδη τύμπανα σε μία μπάντα αλλά θέλεις να βρείς και μιά δεύτερη μπάντα ως μπασίστας?  :)

Είναι κιθαρίστας που ασχολείται με πνευστά αλλά παίζει ντραμς σε γκρουπ και θέλει να παίζει μπάσο.

Για να είμαστε ακριβείς.

 

να μάθω μπάσο θέλω ο κακομοίρης... απλά στα + του μπάσου ειναι οτι μάλλον δε θα το βαρεθω γιατι αφενος μαρεσει ο συνοδευτικός ρόλος και αφετέρου φαντάζομαι θα βρω πιο ευκολα μια μπαντα σα μπασίστας.

 

και audiokostas δεν εισαι ακριβής! Λαουτιέρης είμαι! ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ένα-ένα μας τα λές... ;D ;D

 

Κάτσε ,έχει και συνέχεια ,σε λίγο θα μας πει πως το βασικό του όργανο είναι η μπουθάρα ,αλλά το όνειρό του είναι να παίκει κιζούκι σε μπάντα  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Πάντως IraklisZS (που αν θυμάμαι καλά έχεις-είχες μια μπλε classic player και έναν bugera v22) και εγώ είχα περάσει παρόμοια φάση, και αγόρασα ένα P-bass (affinity squier) και ήταν μια χαρά. Θυμάμαι ''τζάμαρα'' μόνος μου σπίτι κάτι the Who και Maiden με έναν practice amp κιθάρας, που έβαζα και λίγο gain για να παίξω και κάτι από muse!  ;D

Κάποια στιγμή μου έκαναν παρατήρηση (το έβαζα σε πιο μεγάλη ένταση απότι παίζω κιθάρα, ήθελα να νιώσω την ..μπασίλα..  :P ) και έκτοτε τα παράτησα.

 

  Πάντως είναι ωραίο το ρημάδι. Άλλη φιλοσοφία από την κιθαριστική. Πιστεύω θα σου αρέσει, και επειδή ξέρεις και τύμπανα, νομίζω θα πιάσεις την φιλοσοφία (εγώ δεν την έπιασα ποτέ). Ωστόσο διαφωνώ και λίγο με το να αποδεσμεύσεις την κιθάρα. Τι πάει να πει οι άλλοι τη μπάντας είναι κιθαρισταράδες? Από όλους μας υπάρχουν πολλοί καλύτεροι, το θέμα είναι η αισθητική (στο παίξιμο και στον ήχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου