Προς το περιεχόμενο

Μη ξεχνιόμαστε.. new 335


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μή ξεχνιόμαστε, νέα 335 κατασκευή αρχίζει με στόχο λιγότερο βάρος  και λίγο παραπάνω ακουστικό χαρακτήρα.

Γι αυτό το center block απο μαόνι έγινε 33 χιλ απο 35 βάθος  της προηγούμενης και 10,5 εκ φάρδος απο 12εκ  αντίστοιχα, με αυτές τις αλλαγές και κάποιες άλλες που θα δούμε παρακάτω θα ενισχύσουμε λίγο τον ακουστικό χαρακτήρα του οργάνου ελπίζοντας να μήν ξεφύγουμε αρκετά απο την επιτυχημένη συνταγή της βυσινί κουκλάρας:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192777.270

DSC_2554.thumb.JPG.913ed3004557090435441db944ec9f91.JPG

DSC_2556.thumb.JPG.89d33baee0d218b29979e2e8f0dbc473.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νασο εμενα μου αρεσει που το "σπουδαζεις" το αντικειμενο και προσπαθεις να εξελιξεις ενα συγκεκριμενο ειδος κατασκευης! Παρακολουθω οπως παντα με ενδιαφερον τη διαδικασια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι 335?

Γιατί δε φτιάχνεις καμια L-5, ή έστω μια 175 για αλλαγή

Σε πρόλαβα..

http://www.noiz.gr/index.php?topic=198024.0

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο εμενα μου αρεσει που το "σπουδαζεις" το αντικειμενο και προσπαθεις να εξελιξεις ενα συγκεκριμενο ειδος κατασκευης! Παρακολουθω οπως παντα με ενδιαφερον τη διαδικασια  :)

Ευχαριστώ.

 

Γιάννη , έχω κολήσει με το συγκεκριμένο τύπο κιθάρας πολύυυ καιρό  και ψάχνω το κάτι παραπάνω κυρίως σαν παίκτης και λιγότερο σαν κατασκευαστής.

Δεν νομίζω να καταφέρω καλύτερο ήχο απο τη προηγούμενη απλά θέλω ένα λίγο διαφορετικό όργανο όσον αφορά το βάρος, τον ακουστικό ήχο,  το πόσο εύκολα συντονίζει  με τον εκισχυτή.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

Γιάννη , έχω κολήσει με το συγκεκριμένο τύπο κιθάρας πολύυυ καιρό  και ψάχνω το κάτι παραπάνω κυρίως σαν παίκτης και λιγότερο σαν κατασκευαστής.

Δεν νομίζω να καταφέρω καλύτερο ήχο απο τη προηγούμενη απλά θέλω ένα λίγο διαφορετικό όργανο όσον αφορά το βάρος, τον ακουστικό ήχο,  το πόσο εύκολα συντονίζει  με τον εκισχυτή.

 

Είσαι απίστευτος δε σε προλαβαίνω!

Γνωρίζεις ότι σε κάποιες το center block ήταν maple (και κάποια από τα μανίκια...)? φαντάζομαι δεν το κάνεις γιατί θα έβγαινε ακόμα πιο βαριά.... Πάντως η προηγούμενη ήταν υπέρθεα δεν το συζητώ. Στα χέρια έδινε μια τρελή αίσθηση. Δε με λες, τι θα κάνεις για καπάκια αυτή τη φορα?? λαμίνες και έλατο ή λες να τα σκάψεις και από τη μέσα μερια????? Επίσης βλέπω ότι την έκανες στενότερη, σωστα??

 

 

Τα αυτιά και τα μάτια μας είναι τεντωμένα και ορθάνοικτα!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απίστευτος δε σε προλαβαίνω!

Γνωρίζεις ότι σε κάποιες το center block ήταν maple (και κάποια από τα μανίκια...)? φαντάζομαι δεν το κάνεις γιατί θα έβγαινε ακόμα πιο βαριά.... Πάντως η προηγούμενη ήταν υπέρθεα δεν το συζητώ. Στα χέρια έδινε μια τρελή αίσθηση. Δε με λες, τι θα κάνεις για καπάκια αυτή τη φορα?? λαμίνες και έλατο ή λες να τα σκάψεις και από τη μέσα μερια????? Επίσης βλέπω ότι την έκανες στενότερη, σωστα??

 

 

Τα αυτιά και τα μάτια μας είναι τεντωμένα και ορθάνοικτα!

Ναι ειναι λεπτότερο λεπτομέρειες έχω στο πρώτο ποστ.

Το κελεμπέκι στο μπράτσο και στο center block δεν το θέλω, προτιμώ μαονάκι για λιγότερο ξερά πρίμα, κάποτε θα δοκιμάσω μία όλο μαόνι.

Τα καπάκια σκαφτό κελεμπέκι και πάλι αλλά με λιγότερη μάζα, θα φροντίσω μάλλον να ακουμπάει στο center block μόνο στη περιοχή της γέφυρας, ακόμα ειναι υπο σκέψη θέλω τα καπάκια να αναπνέουν λίγο  να συντονίζουν να σπαρταράει  τ όργανο :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

  Μετά απο αρκετό καιρό συνεχίζω τη κατασκευή της αγαπημένης μου και κατευθείαν στα δύσκολα: στη διαμόρφωση των καπακιών .

  Δύο ζευγάρια book mached κελεμπέκι πάχους 18χιλ κόπηκαν κολήθηκαν και διαμορφώθηκε το ένα μόνο απο έξω αρχικά και μετά ξεκίνησε η διαμόρφωση και απο  μέσα όπως φαίνεται στις φωτο.

 

Οπως φαίνεται τα καπάκια θα έχουν μειωμένη μάζα στο center block και η  πλευρά του καπακιού πίσω απο το καβαλάρη δεν θα ακουμπάει καθόλου πάνω στο center block  8)

 

Ολα αυτά για να έχει το όργανο λιγο πιο αυξημένο ακουστικό χαρακτήρα και ελπίζω να μην υπάρχουν  ανομοιομορφίες στον ήχο απο χορδή σε χορδή σε όλη την έκταση της ταστιέρας  ;D

 

 

DSC_1290B.thumb.jpg.d383c3a9fe033e55b6f6cd7995166d9a.jpg

DSC_1291B.thumb.jpg.09c587a04a80508720fbc9899a4455df.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου