Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με αλλαγη electrolytic caps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεσε προσφατα στα χερια μου ενας fender deluxe reverb II του 1982 απο τους τελευταιους ptp ενισχυτες της fender απο τον οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Δεδομενου οτι προκειται περι ενισχυτη 30ετιας, για τον οποιο ολοι σχεδον συνιστουν αλλαγη στους electrolytic caps, προτου μπω στη διαδικασια αλλαγης τους, υπαρχει καποια ενδειξη, ηχητικη κυριως, οτι κατι τετοιο πρεπει να γινει αμεσα? Ποια ειναι τα συμπτωματα "κουρασμενων" electrolytic caps?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απόλυτα αλλά πολύ σχετικό http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα καλύτερης τεχνολογίας ή τυχαίο αλλά συνήθως στο hifi οι αλλαγές από παλιούς πυκνωτές σε σύγχρονους και ποιοτικότερους, καθαρίζει τη μουντάδα και σφίγγει (και ίσως και εκτείνει) λίγο το μπάσο.

 

Καλύτερα να τα πει κάποιος που ξέρει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε προσφατα στα χερια μου ενας fender deluxe reverb II του 1982 απο τους τελευταιους ptp ενισχυτες της fender απο τον οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Δεδομενου οτι προκειται περι ενισχυτη 30ετιας, για τον οποιο ολοι σχεδον συνιστουν αλλαγη στους electrolytic caps, προτου μπω στη διαδικασια αλλαγης τους, υπαρχει καποια ενδειξη, ηχητικη κυριως, οτι κατι τετοιο πρεπει να γινει αμεσα? Ποια ειναι τα συμπτωματα "κουρασμενων" electrolytic caps?

 

Να προσθέσω πως δύο οπτικά συμπτώματα είναι η εμφανής διόγκωση του πυκνωτή και η διαρροή ηλεκτρολύτη.

 

Ακουστικά, συμφωνώ για την 'μουντίλα' και σίγουρα την απώλεια μπάσου. Πολύ πιθανό είναι να έχεις και χαμηλής συχνότητας βόμβο (mains hum).

 

Αν αποφασίσεις να τους αλλάξεις να φροντίσεις οι καινούριοι να έχουν τις προδιαγραφές των παλιών σε ripple current & esr. Επίσης καλό θα ήταν να ταιριάζουν στη θέση των παλιών, οπότε πας για axial format για να εγκατασταθούν όμορφα στο doghouse του fender. 

caps.jpg.ea620e483c82f546bf0fc90edf1ee8c5.jpg

www.deadduck.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια ενδειξη, ηχητικη κυριως, οτι κατι τετοιο πρεπει να γινει αμεσα? Ποια ειναι τα συμπτωματα "κουρασμενων" electrolytic caps?

 

Ηχητικά μπορείς να το καταλάβεις όπως σωστά είπαν τα παιδιά από το κάπως αυξημένο hum των 50Hz που ίσως ακούγεται απ τα μεγάφωνα και ίσως από λίγο sagging/κομπρεσάρισμα σε μεγαλύτερες εντάσεις.

Πάντως, σε twin '70ς και bassman '68 που είχα ανοίξει, οι πυκνωτές ήταν σχεδόν dead (μεγάλες διαρροές) και ήταν πολύ καλή επένδυση η αλλαγή τους. Και ηχητικά κερδίζεις καθώς το ενοχλητικό hum και το sagging(έλλειψη headroom) μειώνονται σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά γύρω στο 40ρι θα σου βγουν.Σου προτείνω τους γερμανικούς F&T οι οποίοι έχουν προσγειωμένες τιμές και είναι ποιοτικότατοι.

 

+1

 

 

www.deadduck.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "παραδοσιακοί" Sprague Atoms είναι μια χαρά (τους έχω χρόνια), καθώς και οι filtercaps του TAD μου βγήκαν καλοί.

 

Μην ξεχάσεις να αλλάξεις και τους cathode bypass caps των προενισχυτριών.

 

 

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω οτι οι DlxRvII έχουν έναν "πολυπυκνωτή" (2 ή 3 σε ένα).

Εξωτερικά μοιάζει με κάλυμα λυχνίας. Είναι όντως έτσι?

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "παραδοσιακοί" Sprague Atoms είναι μια χαρά (τους έχω χρόνια), καθώς και οι filtercaps του TAD μου βγήκαν καλοί.

Αν τους έχεις χρόνια πάλι καλά, μακριά από τους καινούργιους Sprague μιας και η ποιότητά τους έχει πέσει πάρα πολύ. Οι F&T είναι πολύ καλύτεροι, λογικά και ο TAD από F&T τους παραγγέλνει.

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω οτι οι DlxRvII έχουν έναν "πολυπυκνωτή" (2 ή 3 σε ένα).

Εξωτερικά μοιάζει με κάλυμα λυχνίας. Είναι όντως έτσι?

Πολύ σωστά, μάλιστα είναι τετραπλός 80/40/20/20@450V και twistmount. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και άλλου τύπου πχ με "δαχτυλίδι" ο οποίος θα είναι και πιο οικονομικός αλλά θα χρειαστεί άνοιγμα της διαμέτρου της τρύπας συν δύο τρύπες για στήριξη.

 

+1 πάντως στο να αλλαχτούν οι ηλεκτρολυτικοί και όχι μόνο οι μεγάλοι στην τροφοδοσία αλλά και οι "μικροί". Το πρώτο πράγμα που θα δεις είναι αύξηση του headroom και καλύτερες δυναμικές.

 

Ένδειξη ηχητική δεν χρειάζεσαι, το ότι είναι 30 χρονών είναι αρκετό για να έχεις ένα σοβαρό λόγο να τους αλλάξεις.

 

Καλές κολλήσεις!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου