Προς το περιεχόμενο

Λαθος monitor στον χωρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Εδω και αρκετα χρονια εχω τα Tannoy Reveal 6 (active). Μια χαρα μονιτορ, δεδνε χω παραπονο.

 

Το θεμα μου δεν ειναι αυτα καθ΄εαυτα, αλλα η παρουσια τους στον χωρο μου.

Τοσο καιρο τα ειχα σε πολυ καλη τοποθετηση σε αυτον, ειχαν αερα απο τους τοιχους και ειδικα οπισθεν τους ειχα δυομιση μετρα απο αυτους.

 

Πλεον αναγκαστηκα να αλλαξω διαρρυθμιση και πηγαν σε αλλη θεση και με προβληματιζει παρα πολυ πως η αποσταση οπισθεν απο τοιχο ειναι μολις περιπου 30 εκατοστα.

Δεδομενου πως ειναι rear ported αισθανομαι τον ηχο αρκετα μπουκωμενο, χωρις σαφηνεια και με καποια θαμπαδα.

Δεν αντιλεγω πως ενα μερος αυτης της αισθησης μπορει να ειναι και ψυχοσωματικη, σιγουρα η τοποθετηση τους δεν ειναι ιδανικη.

 

Γυρναω σε σας λοιπον να ρωτησω τι μπορω να κανω να βοηθησω την κατασταση και αν εν τελει πλεον τα ηχεια αυτα (6αρια υπενθυμιζω) ειναι ακαταλληλα για την υπαρχουσα διαρρυθμιση και θα ηταν σοφη η αντικατασταση τους απο front ported monitor μικροτερης διαστασης.

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη θέση στο δωμάτιο, προσπάθησε να αυξήσεις την απόσταση στα 50cm και να βάλεις στον πίσω τοίχο κάποιον απορροφητή ευρέως φάσματος, (μπασοπαγίδα ή πάνελ με πετροβάμβακα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τις βασεις και κουνα τες μπρος πισω σε σχεση με το τοιχο.

κατεβασε προγραμμα (etf,rmaa..) και δες τη συχνοτικη ισορροπια.

εαν εκανε πριν το ηχειο στο χωρο θα βρεις ενα τροπο να ξανα ειναι ωραιο (μην πας σε μικροτερο).

καλο ειναι να διαρυθμηση του χωρου βαση τα ηχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου