Προς το περιεχόμενο

Iron maiden - Piece of mind. Τι μπάσο ακούτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και χρόνια έχω φάει ένα σκάλωμα ότι το μπάσο στο συγκεκριμένο άλμπουμ έχει την κλασική καραμούζα ενός jazz. Δεν θυμάμαι όμως τον Harris να παίζει με Jazz ποτέ. Μπορεί ένα precision να ακουστεί έτσι όπως παίζει ο Steve στο Piece... ? Βασικά δεν ξέρω αν μιλάμε για Jazz αλλά ο ήχος αυτός δεν μου κάνει καθόλου για precision. Κάνω τόσο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τυπικο precision μου φαινεται με μια εμφαση σε πριμομεσαια. Λιγο growl παραπανω εχει.

Yeap

Εγώ πάντα είχα την εντύπωση ότι το Trooper είναι με flats.

Το δε Tame of the land έχει ένα με rounds στην αρχή και μετά (στον πανικό) με flats.

 

Νομίζω δηλαδή....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούς και τέτοια γέροντα; :D

Δεν νομίζω ότι ο Harris έχει παίξει ποτέ με rounds, και το μόνο άλλο (ηλεκτρικό) μπάσο εκτός p που τον έχω δει είναι με ένα thunderbird με p μαγνήτη (αίσχος).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο μπασιστας μας ειναι fuckin fan του Harris τον ρωτησα και με εντυπωσιασε για ακομη μια φορα οταν μου ειπε οτι ο Harris ΔΕΝ εχει παιξει με αλλα μπασα στους δισκους εκτως απο το P bass του.

 

το μόνο άλλο (ηλεκτρικό) μπάσο εκτός p που τον έχω δει είναι με ένα thunderbird με p μαγνήτη (αίσχος).

Εννοεις το thunderbird που παιζει σε ενα βιντεοκλιπ ?

 

Αν ναι τοτε παντα υπαρχουν και οι διαφημηστικοι λογοι  ;)

ironmaiden4.jpg

 

Αλλα γενικα η απαντηση ειναι πως αυτο που ακους στο piece of mind ειναι P bass  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ εννοώ, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τον έχω δει σε συναυλία με το συγκεκριμένο.

 

Lado+Steve+Harris+Signature+Unicorn+Bass.jpg

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ εννοώ, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τον έχω δει σε συναυλία με το συγκεκριμένο.

 

Lado+Steve+Harris+Signature+Unicorn+Bass.jpg

Ναι το ξερω.Αν μπορεσεις να βρεις και λαιβ βιντεο θα σου ημουν ευγνωμων

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Επειδη τυγχανει να ειμαι και εγω fan της μπαντας,το συγκεκριμενο ειμαι σιγουρος πως το εχει χρησημοποιησει στην τουρνε του Live After Death.αν καποιος εχει το γνησιο cd θα δει και τις φωτογραφιες μεσα που το εχει.

ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Harris και Jazz bass είναι σαν να λέμε ότι «προχτές είδα τον SF στον δρόμο και πουλούσε τον... Ριζοσπάστη»  :o :o :o ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Απλά δεν έχει υπάρξει ποτέ και το κόβω απίθανο να το δούμε σε αυτή τη ζωή  ;D ;D ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου