Προς το περιεχόμενο

Access virus C?


stab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι για πιθανον αγορα του synth. Εχω ειδη το yamaha rs7000.

Τρομερο σε drumkits κτλ. Αλλα θα ελεγα οτι παει λιγο πισω σε synth! Δεν ειναι τοσο φυσικο. Ο ηχος ειναι λιγο ''ξερος''. Εχω διαβασει τα καλυτερα λογια για το virus παντου και κανει οτι πρεπει για μενα, μιας και το ειδος που ασχολουμε ειναι dance - house etc.

Θα ηθελα καποια γνωμη και απο καποιο κατοχο εαν ειναι δυνατον.

Ισως πουλησω και το yamaha!.ισως!!

thanks anyway... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I used to have a Virus B, but got rid of it. Its the most overrated synth on the market in my opinion. It has got loads of features that might sound impressive to some people to start with, but the "raw" sound is nothing special. Quite "plastiky" sounding which is not what I want from my sounds at all.

I am into dance music too, I like 4/4 but I am leaning towards the breakbeat tip more. Although some people rave about the Virus (especially the ones that make the cheesy trance stuff, which suits that music just fine), I believe its a waste of money. If you have effects, and if you really want a V.A. you'll be much better off with a Nord Lead/Modular/G2.

If you want the real thing you'll be much better with a Jupiter 8/V4 MKS-80 with programmer, or even a cheaper Jupiter 6 if you don't wanna sell your RS.

Check Dave Smith's Polyphonic Evolver as well. You'll need a good midi controller for that synth, but its got a nice sound.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό για dance / trance/ EBM, πάρε ένα JP8000 μεταχειρισμένο η ένα JP8080...

 

Κατά την γνώμη μου Virus και JP είναι τα 2 synts τα οποία έχουν διαπρέψει στην dance σκηνή...

Αλλά πιστεύω ότι το Virus χωρίς εφφε ακούγεται πολύ πλαστικό στον ήχο...

Με λίγα λόγια καλό με πολλές δυνατότητες αλλά όχι πραγματικά αναλογικό...

Αναλογικά synths με ποιοτικό ήχο είναι synths όπως τα Moog Voyager, Nord Lead (το Evolver που ανέφερε ο nectarios είναι επίσης πολύ καλό και όχι πολύ ακριβό, εναλλακτικά υπάρχει και το MS2000, ION etc.)

Εσύ αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα οτι η roland βγαζει και το καινουργιο το Juno-D. Κατι καλο και 'οικονομικο'. Ενα παλιο πετυχημενο synth σε καινουργια εκδοση πιο ''μοντερνα''. Σε λιρες καπου ειδα καλη τιμη για τα δεδομενα του. Μου φαινεται καλη ευκαιρια αλλα να το τσεκαρουμε πρωτα οταν ερθει και στην Ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ενδιαφέρθηκα για το νεο Roland juno-D νομίζοντας πως 8α αποτελείται απο synth-oriented sound library.....τουναντίον τελικά αφού είναι ένα απλο sample playback synth gm-2 library ηχων....

ουτε καν V.Analog δηλαδή!!!!!!!!!!βέβαια είναι μια πρώτης τάξεως αγορά για πρώτο συνθι παλέτας κλασικών ήχων και τπτ άλλο.

Α και κάτι άλλο .....8α κοστίζει 600-800 ευρώ.τσάμπα πράμα για τα δεδομένα που μας έχουν συνηθίσει η εταιρεία αυτή.

 

:evil: :evil: :evil: παρατηρήσατε κάτι ακόμα??????

δεν θέλω να γίνω ο κακός κ πικρόχολος αλλά μου μοιάζει πολύ με το triton Extreme...μονο η μπλε οθόνη λείπει!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα και γω.

Εμένα πάλι μου θυμίζει casio αρμόνιο :lol: , (θα γίνω και γω λίγο πικρόχολος).

Λυπηρό, για μια εταιρία που έχει βγάλει στην αγορά ιστορικά synths να συνεχίζει την πορεία ενός ήδη πετυχημένου αναλογικού synth με αντικαταστάτη ένα sample playback... Έλεος! Που είναι το JP8000? Αν είναι να το ανανεώσουν κι αυτό σε sample playback υλοποίηση άστο καλύτερα...

 

Όχι πείτε μου τι σχέση έχει το ένα με το άλλο, τελικά η roland μάλλον σταμάτησε να φτιάχνει αναλογικά synths...

 

junod_md.gif

Juno-D

 

juno106.jpg

Juno-106

 

juno6.jpg

Juno-6

 

juno60.jpg

Juno-60

 

:evil: too bad... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί ή ρόλαντ χρησιμοποιεί το όνομα juno για αυτή παρωδία. Μου φαίνεται πως ανακυκλώνουν τα περασμένα μεγαλεία τους οι εταιρίες από μασημένες τσίχλες τυλιγμένες σε glamour συσκευασία.

 

Αντέ βρε και εις ανώτερα

Little%20Tikes%20Baby%20Piano.jpg

 

Αναμένουμε και το midi μπουζούκι συντώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος πιστευω οτι ισως το virus να μην ειναι αυτο ακριβως που ψαχνεις, γιατι αναφερες τον ορο "στεγνο" και "φυσικο". Τυχαινει να εχω και το virus kai to jp αλλα θα ελεγα οτι ειναι εντελος "στεγνος" ο ηχος του, δεν φτυνει αρμονικες που να θυμιζουν vintage μηχανηματα. Ειναι μεν οτι πρεπει για dance music αλλα για πιο ρεαλιστικα πραγματα θα συνiστουσα το engine tou nord g2 me to opoio boreis na dulepseis se ola ta eidh synthesis + physical modelling. Επισης αντι για το hardware virus θα μπορουσες να κοιταξεις και το virus powercore και παραλληλα να παρεις μια dsp καρτα και το virus στην ιδια τιμη.

 

http://www.tcelectronic.com/Virus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί ή ρόλαντ χρησιμοποιεί το όνομα juno για αυτή παρωδία. Μου φαίνεται πως ανακυκλώνουν τα περασμένα μεγαλεία τους οι εταιρίες από μασημένες τσίχλες τυλιγμένες σε glamour συσκευασία.

 

Αντέ βρε και εις ανώτερα

Little%20Tikes%20Baby%20Piano.jpg

 

Αναμένουμε και το midi μπουζούκι συντώμα

 

Τα Juno ήταν πάντα τα entry-level synths της Roland, εξ ου και το όνομα. Δεν έχει να κάνει με τη γεννήτρια ήχου του. Ατυχής η χρήση του ονόματος... δε λέω, αλλά έχει κάποια βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It is sad to see the name "Juno" associated with this horrid piece of plastik junk. The Junos were all about creative synthesis, using the DCOs and the nice filter, the amp that "spits" out nice filthy lines, punchy ADSR and a fantastic chorus and the great stereo imaging that it provided.

Things VERY different from simply playing "radio ready"sounds from a ROMpler.

As if the JVs were not enough ROMplers from Roland, they thought they'd fool the average songwriter that this product is aiming at and slap the "Juno" name on there hoping that it would take the engineer's/producer's, minds away from the Roland D-50.

 

Its sad that companies like Roland and Korg that used to make synths that inspired people to create new genres of music that swept the globe like a tidal wave, are only out to make a quick buck, providing people with the same ROMplers and bad attemts at emulating their original analog gear.

Thank God for the second hand vintage market and the few people that still make real synths today.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου