Προς το περιεχόμενο

DIY PRS 24 - style


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκάβε, σκάβε έχει δουλειά ;D

Ωραιά γινεται.

 

Παλαιότερα που έιχα φτιάξει μία παρόμοια για το καπάκι έπεσε ΠΟΛΛΗ δουλειά οπότε είμαι προετοιμασμένος , το carve θέλει υπομονή....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, και κάθε επιτυχία στο project!

 

Για χρώμα μήπως θα της πήγαινε κανένα ice tea burst στο καπάκι με μαύρη πλάτη/horn scrape και headstock;

 

Να 'σαι καλά!

 

Δυστυχώς δεν τα πάω καλά με το burst ακόμα οπότε θα πάμε σε κάτι πιο έυκολο...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, και κάθε επιτυχία στο project!

 

Για χρώμα μήπως θα της πήγαινε κανένα ice tea burst στο καπάκι με μαύρη πλάτη/horn scrape και headstock;

Καλησπερα και σε σενα  :)

Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος ως προς το τι εννοεις "horn scrape" ?  Δωσε καμια φωτο ως παραδειγμα.

Αν βαψουμε την πλατη μαυρη θα χαθει ΟΛΗ η φυσικη ομορφια του ξυλου που ειναι korina.

Εσυ θα το εβαφες ?  ;)

 

Παντως να πω οτι η κιθαρα δεν "χρειαζεται" περιεργα καπακια γιατι δεν ηθελα εξαρχης να βγει "αντιγραφο".....Θελαμε να μοιαζει με PRS αλλα με δικα μας στοιχεια  ;)

 

Εχει απ'οτι βλεπω ΠΟΛΥ δουλεια ακομη και ενας καλος λογος ειναι οτι την φτιαχνει ενας Μαστορας,αλλα ενας κακος λογος ειναι οτι δεν μπορω να ειμαι κοντα να βοηθησω  :(

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horn scrape είναι το σημείο εκείνο στο κάτω "κέρατο" που είναι πλανισμένο, αυτό που φαίνεται με natural finish σε κάποιες μπλε PRS και κάνει niiiiiiiiiiiice αντίθεση.

 

Ωπ, συγγνώμη, παρέβλεψα τον παράγοντα korina. Και όχι, δε θα το έβαφα. Αλλά με ένα ice tea burst (σχεδόν ανεπαίσθητο θα το φανταζόμουν, όπως στις μη-Gibson Πωλίνες του Slash), θα το περνούσα tint μόνο έναν τόνο πιο σκούρο και θα έβαζα vintage cream binding...  :)

 

Και επίσης, θα έβαζα P90. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία!

 

Ωραίες οι καινούριες φωτό, χίλια μπράβο παιδιά, περιμένουμε τα νέα επεισόδια, κάτι σαν Game of Thrones...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τρύπες και το πάνω καμπύλωμα τους τις έχεις κάνει δοκιμαστικά γιατί έτσι κι αλλιώς το πάνω καπάκι θα κατέβει κι άλλο ετσι δεν είναι?

 

Χρήστο δικαιολογίες να ανέβεις να ρίξεις και συ καμμια βοήθεια..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τρύπες και το πάνω καμπύλωμα τους τις έχεις κάνει δοκιμαστικά γιατί έτσι κι αλλιώς το πάνω καπάκι θα κατέβει κι άλλο ετσι δεν είναι?

 

Χρήστο δικαιολογίες να ανέβεις να ρίξεις και συ καμμια βοήθεια..

 

Aκριβώς , ήθελα στην αρχή να τις φάω με τη σφαιρική αρίδα αλλά θα έπαιρνε διακόσια χρόνια (άσε που άρχισε να βγάζει καπνό τοπικά) οπότε έσκαψα με το 30άρι και μετά μόλις φαγωθεί το maple και πάρει κλίση θα κάνω την τελική διαμόρφωση...

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συνεχίζουμε

 

 

οριοθετούμε το πάχος του μανικιού (πήγα λίγο ανορθόδοξα εδώ το ξέρω...)

 

DSC00483-1_zps46fd18a3.jpg

 

Γινόμαστε smooth στα πλαϊνα

 

DSC00484-1_zpsd507556c.jpg

 

DSC00486-1_zps815144c8.jpg

 

Προσθέτουμε δυο ράφια στην αποθήκη, ταχτοποιούμε και καθαρίζουμε

(Άσχετο) και κολλάμε την κιθάρα του κουμπάρου που του την έριξαν στο πάτωμα τα βλαστάρια του... (Τέλος καλό όλα καλά)

 

DSC00485-1_zps3290c22c.jpg

 

Αρχίζουμε να κατεβάζουμε τα πλαϊνα για να αφήσουμε 6 χιλιοστά faux binding...

 

DSC00487-1_zps8e71892f.jpg

 

DSC00488-1_zps09bbf11d.jpg

 

DSC00489-1_zps174e5554.jpg

 

DSC00490-1_zps7db80505.jpg

 

Και καρβάρουμε λίγο έτσι για να γουστάρουμε

 

DSC00491-1_zpsa470ddad.jpg

 

DSC00492-1_zps247e5901.jpg

 

Ήρθαν και τα downcut που πρότεινε ο Νάσος οπότε η ταστιέρα θα έχει bird inlays πιο έυκολα πλέον..

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downcut bits εννοεις ?

 

Αρχιζει και περνει ζωη και εδω ειναι ισως το ωραιοτερο σημειο  ;)

 

 

 

Ναι ναι downcut bits, τα οποία είναι εκπληκτικά με το dremel και το mini router του!

 

Από τα ωραιότερα και πιο δύσκολα σημεία είναι το κουρμπάρισμα του καπακιού αλλά και από τα πιο απολαυστικά! Βλέπεις την κιθάρα να παίρνει μορφή. Νομίζω θα γίνει όμορφη Χρήστο. ΔΕΝ είμαι μάστορας, έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου για να γίνω, αλλά πιατεύω ότι με επιμονή θα βγει ένα καλό όργανο!

 

Απλά θα προχωράμε αργά και προσεκτικα όσο γίνεται.

 

Τι θα έλεγες για matching headstock? (Να γράφει Άννα) θα έχει και εκεί faux binding. Είναι reversible θα σου δείξω ένα παράδειγμα που έκανα στην Αφροδίτη και θα μου πεις.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη καλά πηγαίνει.

Για αυτή τη δουλειά χρειάζεται πιό μεγάλη πλάνη που να κρατιέται απο τα δύο χέρια σταθερά και να κόβει σαν ξυράφι.

Επειδή το κελεμπέκι ειναι σκληρό ξύλο χρησιμοποιώ δύο ίδιων διαστάσεων πλάνες ενναλάξ γιατί η μία δεν φτάνει να τελειώσει τη δουλεια μετα απο λίγο δεν κόβει καλά.

Θα ξεκινήσεις απο το ψηλότερο σημείο περίπου εκει που θα μπεί η γέφυρα και θα κόβεις ακτινωτά πρός τη περιφέρεια , οι υπόλοιπες καμπύλες με καλά ακονισμένη καμπύλη ξύστρα προσοχη να πηγαίνεις με τα νερά του ξύλου μην σου φύγει κανα μεγάλο κομμάτι και γίνει ζημιά.

 

Τα downcut ειναι απόλαύση!

3piece neck στο μαόνι η άλλο μαλακό ξύλο για να μη φοβάσαι τα ζηζάνια.

 

Καλή συνέχεια :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου