Προς το περιεχόμενο

VHT Special 6 Ultra head VS Laney cub12 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλα τα κιθαροgigs (με εμένα πρώτο) της παρέας.

 

Η ερώτηση για την οποία θα ήθελα γνώμες είναι απο πάνω.

Τα δεδομένα - ζητούμενα τα εξής:

Θα συνδεθεί εδώ:

http://www.thomann.de/gr/blackstar_htv112.htm

Για πρόβες σε αυτοσχέδιο προβάδικο 4 επι 2 μέτρα, (κοινώς τρύπα)

ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΥΜΠΑΝΑ (βασικο)

Χρειάζομαι ένα καθαρό κανάλι για να βάλω την πεταλιέρα μου καρφί στο ινπουτ, ούτε παραμόρφωση απο τον ενισχυτή ούτε τίποτα.

Αναρωτιέμαι αν τα 6 βατ φτάνουν, γιατί προτιμώ τον vht απο τον laney για τους εξής λόγους. Είναι πιο φτηνός, έχει τρελά καθαρά, και τελευταίο και σημαντικότερο, ο laney έχει gain που προενισχύει πριν το volume, και φοβάμαι πως αυξάνοντάς το για να πάρω ένταση, μετα το 3 θα μου "κραντσάρει" τους καθαρούς ήχους..Αν συμβαίνει κατι τέτοιο είναι κρίμα τα 15 υπεραρκετά βατ του ενισχυτή τα οποία δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ οπως θα ήθελα.

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ  Μην μου προτείνεται άλλες κεφαλές εκτός αν είναι μικρές και ελαφριές, το οποίο είναι το ζητούμενο καθώς η κεφαλή θα μεταφέρεται σε κάθε πρόβα. ;)

 

 

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίδες κανείς δεν έχει γνώμη για αυτά τα 2 μηχανήματα? Λιγη βοήθεια

pleaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaassssssssssssssseeeeeeeeeeeee!!!! :-\ :-\ :-\

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ειχα το κομπο cub12

 

το γεγονος οτι εχει και gain δε του μειωνει το καθαρο headroom, προς θεου

 

εννοειται πως θα εχει περισσοτερο καθαρο χεντρουμ απο τον 6 βατ.

 

χωρια που παιζει και στα 0.75 βατ που για το σπιτι ειναι απιστευτο.

 

αφου εχεις και ευρυχωρη καμπινα, θα ακουγεται και με ογκο, που ο κομπο δεν εχει τοσο πολυ λογω μικρης καμπινουλας (κι ας εχει 12αρι μεσα)

 

εχει και serial loop αμα θες να τον δουλευεις με προσομοιωση αλλης προενισχυσης (αφου λες οτι εχεις πεταλιερα) οποτε χρησιμοποιεις μονο το τελικο του σταδιο το οποιο εχει και ρυθμιση tone που ειναι και αυτο φοβερη ρυθμιση για αυτη τη δουλεια.

 

προσωπικα τον θεωρω απο αποψης σπεκς ανωτερο απο τον VHT. Ο ήχος του μου άρεσε πολυ, επισης, ειδικα με εξωτερική καμπινα. Το κομπο δεν ειναι καλο για προβες και λαιβ, λογω στριμοκωλης καμπινουλας.

 

παρε και ενα ντεμο που εγραψα στα 0.75 βατ με μικροφωνο

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ηρακλή τα είπαμε και ιδιαιτέρως, αλλά ακόμη αμφιταλαντεύομαι...

Έκλεισα τη καμπίνα απο συμφορουμιτη και πρέπει να γίνει άμεσα η αγορά της κεφαλής γιατί σε καμια εβδομάδα ξεκινάμε. Το καλό είναι ότι ο χώρος είναι πραγματικά μικρός, απλά φοβάμαι αυτο το gain στο 2-3 (για να μην βρωμίσει) πόσο σήμα θα στέλνει στις ενισχύτριες λάμπες για να ακουστεί απο το ηχείο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχεις το γεγονός οτι ο άλλος δεν έχει preamp gain δε παει να πει οτι στελνει πιο πολυ καθαρο σημα στον τελικο. Αυτος που στελνει το σημα στον τελικο αλλωστε ειναι το μαστερ κοντρολ.

 

το preamp gain (απο ό,τι έχω καταλαβει και ας με διορθωσουν οι ειδημονες αμα κανω λαθος) λειτουργει πριν το σταδιο προενισχυσης που σημαινει οτι οι ιδες οι προενισχυτριες λαμπες βαζουν το "οριο" για την μεγιστη καθαρη ένταση. Αυτες πολλαπλασιαζουν το σημα που τους δινεις στην εισοδο, επι ενα σταθερο αριθμο που το λενε κερδος. Στη εξοδο ομως, λογω κατασκευης των λυχνιων μπορουν να δωσουν μεχρι ενα μεγιστο αριθμο καθαρου ηχου, ας πουμε οτι ειναι 100. Αν το κερδος ειναι ας πουμε 5, τοτε μπορεις να τους δωσεις μεχρι σημα 20 στην εισοδο (20*5=100). Εστω οτι η κιθαρα σου δινει σημα 100. Τοτε θα πρεπει να κοψεις με το gain control το 80% για να εχεις το μεγιστο καθαρο ηχο στην εξοδο της προενισχυσης. Θα το βαλεις δηλαδη στο 2/10. Αν ειχες κιθαρα με εξοδο 200, θα το βαζεις στο 1/10 το γκειν.

 

Δηλαδη δεν εχει να κανει το ρυθμιστικο gain με το καθαρο χεντρουμ. Απλα το ρυθμιζεις αναλογα την εξοδο του οργανου που κουμπωνεις και αναλογα με το αν θες οβερντραιβ η οχι.

 

Αυτα οπως ταχω καταλαβει εγω, χοντρικα. Σιγουρα υπαρχουν διαφορες απο κυκλωμα σε κυκλωμα, αλλα πιστευω πως αυτη ειναι η (πολυ) γενική ιδέα.

 

Αντιστοιχα, δουλευει και το μαστερ. Εχοντας το μεγιστο "καθαρο" oytput της προενισχυσης να τροφοδοτει την εισοδο του τελικου, υπάρχει και η μέγιστη θέση του μαστερ που θα σου δινει την μεγιστη καθαρη ενταση στην εξοδο του τελικου.

 

Αν βαζεις πεταλιέρα στο return, τοτε το μαστερ δε λειτουργει, το ρολο του μαστερ ομως πλεον παιζει το level της πεταλιέρας, και εκεινο ειναι που θα ρυθμισεις για μεγιστη καθαρη ενταση του τελικου.

 

 

Υπάρχει και το θεμα του ΠΟΣΟ καθαρου ηχου θες ομως, οπως σου ειπα και πριν. Αν θες 0 κομπρεσσαρισμα, ισως τα 15 και ποσο μαλλον τα 6 βατ να μη σου φτανουν ουτε κατα διάννοια. Αν ενα ελαφρυ κομπρεσσαρισμα και λιγο παραπανω σαστειν απο το τελικο σταδιο δε σε χαλαει, ισως τα 15 βατ με μια ευρυχωρη καμπινα με ευαισθητο μεγαφωνο να ειναι υπεραρκετα

 

 

Πιστευω παντως πως ο VHT δε θα σου λυσει το προβλημα καθαρου χεντρουμ, αμα δε μπορει να στο λυσει ο laney

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι που μολις σκεφτηκα:

 

το ξερω πως δε γουσταρεις, αλλα σταληθεια ισως σου χρειαζεται ενας τρανζιστορατος.

 

Μια χαρα ηχο εχουν κι αυτοι οι καημενοι, παναλαφροι ειναι, φουλ βαττ εχουν, με πεταλιερα θα παιζεις ουτως η αλλως οποτε σιγα.

 

Τη δουλεια σου θες να κανεις αλλωστε, ισως πραγματικα να ειναι η μονη λυση

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πολλά πολλά τεχνικά δεν καταλαβαίνω, αλλα θα κάνω μια ερώτηση για να καταλάβω το σκεπτικο της "διαδρομής" του σήματος.

 

Αν εγω βάλω το volume στο 7 (πχ, γενικά οπουδήποτε) και έχω το gain κλειστό θα βγάλει ήχο? Και τι ήχο? Νομίζω πως όχι. Αρα με αυτό το σκεπτικό λέω και με τους διπλους της λες πολ μου, θα είμαι μαξ στο 2-3 στο γκειν για να μην γινει ο καθαρος οβερντραιβ. Αρα μετά πόσο πρέπει να ανοίξω στο volume για να πάρω δυνατό ήχο με το gain τόοοσο χαμηλά?  ???

 

οσο για τους τρανζιστορ, ΔΕΝ εχω παϊξει ποτέ με τρανζίστορ που να φτάνει έναν μέτριο λαμπάτο, δεν έχουν τα καθαρά που θέλω και δεν υπάρχει λόγος απο τη στιγμη που οι λαμπάτοι πέσανε τόσο οι τιμές τους να μην το εκμεταλλευτούμε. ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εξοδος κιθαρας) * (gain knob) * (κερδος προενισχυσης) = (εξοδος προενισχυσης)

 

(εξοδος προενισχυσης) * (master knob) * (κερδος τελικου) = (εξοδος τελικου προς μεγαφωνο)

 

στα παραπανω τα κερδη ειναι σταθερα νουμερα >1 και δεν αλλαζουν.

τα knobs ειναι μεταβλητα νουμερα <1 και τα ρυθμιζεις εσυ.

 

οπως λεω και παραπανω ομως υπαρχει για καθε κυκλωμα με λαμπες μια μεγιστη σταθμη εισοδου που θα σου δωσει τη μεγιστη εξοδο χωρις παραμορφωση. Γιαυτο ρυθμιζεις τα knobs αναλογα.

 

Η προενισχυση ενος αλλου ενισχυτη μη νομιζεις πως μπορει να παρεχει πολυ περισσοτερη καθαρη σταθμη στην εξοδο της. Το κερδος του τελικου ειναι αυτο που καθοριζει το μεγιστο καθαρο headroom. Και αυτο το κερδος εχει να κανει λιγο πολυ με τα βατ.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100watt, 10kg, 150 ευρω

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_kg100hfx.htm

 

δε τον εχω ακουσει, απλα ομως σου βαζω την ιδεα μονο και μονο με τη λογική οτι παιζεις με πεταλιερα οποτε μπορεις να εχεις μια ψηφιακη προσωμοιωση οποιου λαμπατου θες και απλετη ενταση

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως θα εχει περισσοτερο καθαρο χεντρουμ απο τον 6 βατ.

 

Κατά πάσα πιθανότητα, ναι. Όμως σε παραπλήσια βατ αυτό δεν εννοείται (οι διαφορές μπορεί πχ. να είναι αμελητέες) γιατί παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο στον καθορισμό του headroom, όπως πχ. το biasing, ο τύπος της προενισχύτριας και των τελικών, το πόσο "gain-άτη" είναι σχεδιασμένη η προενίσχυση κλπ.

 

Αν βαζεις πεταλιέρα στο return, τοτε το μαστερ δε λειτουργει, το ρολο του μαστερ ομως πλεον παιζει το level της πεταλιέρας, και εκεινο ειναι που θα ρυθμισεις για μεγιστη καθαρη ενταση του τελικου.

 

Φυσικά και θα λειτουργεί το master volume. Aυτό ανήκει στο τελικό στάδιο. Αυτό που δεν θα λειτουργεί τότε θα είναι το preamp gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου