Προς το περιεχόμενο

Stereo καλώδιο για κιθάρα;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα κατα λάθος ένα στερεο καλώδιο για κιθάρα και δεν μπορώ να το αλλάξω.

(θα πηγαίνει απο την κιθάρα στα πετάλια).

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν το χρησιμοποιήσω έτσι, αλλάζει κάτι σε σχέση με ένα mono καλωδιο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικά:

Το καλώδιο Balanced μεταφέρει ένα σήμα μικροφώνου,στην είσοδο μιας κονσόλας , ενισχυτή…

Το καλώδιο stereo ενώ μοιάζει με το καλώδιο balanced, μεταφέρει 2 διαφορετικά σήματα,  από πχ το Line Out ενισχυτή  σε 2 unbalanced γραμμές οι οποίες μεταφέρουν αυτά τα 2 διαφορετικά σήματα σε Left & Right εισόδους καναλιού.

Το Unbalanced και το Mono μπορεί να έχουν διαφορετικές έννοιες όμως μπορούν να επιτελέσουν την ίδια λειτουργία

Αφού το balanced = 2 unbalanced  άρα χρησιμοποιείς το 1 από τα 2 για τη δουλειά που ανέφερες.

Δες και τις σχετικές φωτογραφίες εδώ:  http://stefanos604.blogspot.gr/2013/04/balanced-vs-stereo.html

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα stereo είναι λόγο του ότι ήταν καλης ποιότητας απλά δεν έβγαινε σε mono,το δεύτερο καλώδιο το σύνδεσα με την γείωση και είμαι κομπλέ

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αγόρασα κατα λάθος ένα στερεο καλώδιο για κιθάρα και δεν μπορώ να το αλλάξω.

(θα πηγαίνει απο την κιθάρα στα πετάλια).

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν το χρησιμοποιήσω έτσι, αλλάζει κάτι σε σχέση με ένα mono καλωδιο;

Αν το καλώδιο είναι stereo καρφί και από τις δύο πλευρές τότε υπάρχει πιθανότητα:

α) αν το θηλυκό βύσμα εξόδου της κιθάρας σου ανιχνεύει είσοδο αρσενικού βύσματος για ενεργοποίηση π.χ. switch on/off εσωτερικής προενίσχυσης αν υπάρχει, τότε η προενίσχυση της κιθάρας σου μπορεί να μην λειτουργήσει σωστά.

ή/καί

β) εάν το πετάλι (ανάλογα το πετάλι) ανιχνεύει στην είσοδό του την παρουσία - είσοδο αρσενικού βύσματος, τότε το πετάλι μπορεί να μην λειτουργήσει σωστά.

 

Θα πρέπει:

γ) αν το θηλυκό βύσμα της κιθάρας σου είναι stereo και είναι βραχυκυκλωμένο εσωτερικά το R(ing) με το S(hield), τότε θα λειτουργήσει.

ή

δ) να κάνεις την πατέντα που είπε πιό πάνω ο kbasilis.

 

Ανάλογα δοκιμάζεις και μας λες.

 

Σε κάθε περίπτωση μία μέτρηση με π.χ. πολύμετρο θα σου έλεγε την αλήθεια, διαφορετικά χρησιμοποιείς μονοφωνικό καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι είναι στέρεο καρφί.

 

Αυτή την στιγμή δουλεύει όπως και ένα μονοφωνικό, δεν ακούω κάποια διαφορά, δεν έχω και προενίσχυση εξάλλου.

 

Απλά αναρωτιόμουν εάν δεν ενώσω το δεύτερο καλώδιο με την γείωση μήπως ενδεχομένως έχω κάποιο θόρυβο (π.χ. σε περιβάλλοντα με φώτα), δεδομένου ότι είναι κάποια μέτρα καλώδιο "στον αέρα" να το έλεγα.

 

Θα τα συνδέσω για καλό και για κακό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι είναι στέρεο καρφί.

 

Αυτή την στιγμή δουλεύει όπως και ένα μονοφωνικό, δεν ακούω κάποια διαφορά, δεν έχω και προενίσχυση εξάλλου.

 

Απλά αναρωτιόμουν εάν δεν ενώσω το δεύτερο καλώδιο με την γείωση μήπως ενδεχομένως έχω κάποιο θόρυβο (π.χ. σε περιβάλλοντα με φώτα), δεδομένου ότι είναι κάποια μέτρα καλώδιο "στον αέρα" να το έλεγα.

 

Θα τα συνδέσω για καλό και για κακό.

 

 

 

 

Σύνδεσέ το καλό κάνει κακό δεν κάνει,εγώ το καλώδιο το αγόρασα από ένα μαγαζί απέναντι από τα jumbo του Ωραιοκάστρου (Θεσ/ικης) που λέγεται επαγγελματικός ήχος.

 

Ο τεχνικός μου πρότεινε να συνδέσω το δεύτερο καλώδιο στην γείωση, το κάνει και αυτός στα μονοφονικά του καλώδια και δεν έχει κανένα πρόβλημα,και τα καλώδια του όλα είναι για επαγγελματική χρήση

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου