Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των χορδών στην Ελλάδα


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αυτό που θα παραθέσω έχει άμεση σχέση με τιμές και όχι με μουσικά όργανα ακριβώς αλλά πρέπει να ξέρετε ότι στην Ελλάδα όχι απλά σε τσεκουρώνουν αλλά σε σκοτώνουν και σε άλλα προϊόντα που η κατάσταση είναι χειρότερη. Εγώ πηγαινοέρχομαι Ottawa (Καναδά) μέχρι που σκέφτομαι να μετακομίσω μόνημα πλέον. Επειδή ασχολούμαι με αθλητισμό αγοράζω και κάποια συμπληρώματα από Ottawa, e.g τα ιχθυέλαια της Nature's Plus - Ultra Omega 3-6-9, 90 softgels τα οποία τα πληρώνω στον Καναδά $18.19 δηλαδή 14.00 EUR Επειδή ξέμεινα πήγα να τα αγοράσω από γνωστό φαρμακείο στο κέντρο της Αθήνας γιατί δεν τα έβρισκα αλλού εδώ εύκολα και μόλις είδα την τιμή αλληθώρισα και τώρα θα παίρνω χάπια επιληψίας μάλλο. Η τιμή ήταν στα 45 EUR  :o τουλάχιστον 200% πάνω!!! Έψαξα μετά λίγο και σε κάτι Ελληνικά φαρμακεία στο διαδίκτυο και οι τιμές ήταν εκεί κοντά πάνω κάτω σε όλα τα συμπληρώματα διατροφής που εγώ τα παίρνω το πολύ μέχρι $20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Thomastik-Infeld πήρα πιο φθηνά (τρις) στην Ελλάδα.

 

Τα λίγα € παραπάνω δεν με χάλασαν για τις red coated Daddario που πήρα από τον Νάκα πρόσφατα. Εξάλλου ο Φίλιππος στις πωλήσεις και ο Νίκος στο service είναι απίστευτα εξυπηρετικά παιδιά (όχι ότι οι άλλοι υπάλληλοι δεν είναι αλλά αυτοί με έχουν βοηθήσει "beyond the call of duty").

 

Κάτι βίδες που θελα για μαγνήτες μπάσου, τις βρήκα στον μικρό Καγμάκη πιο φθηνά και από Κίνα.

 

Άσε που όλα τα πήρα αμέσως, έκανα τη βόλτα μου και μίλησα με ανθρώπους.

Για λίγα ευρώ δεν το συζητώ. Τοπικά και γύρες. Άμα μεγαλώσει η διαφορά κοιτάζω και στον Ιμπέη.

 

Μορουνόλαδο δεν έχω περάσει ακόμα το μπάσο. Όταν αρρωστήσει, θα δω...

 

Ο καθείς κάνει όμως όπως και ότι νομίζει.

Μην αρχίσουμε πάλι τα περί οικονομίες κλίμακος.

Μας έχουν βαρεθεί τα πληκτρολόγια.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό που θα παραθέσω έχει άμεση σχέση με τιμές και όχι με μουσικά όργανα ακριβώς αλλά πρέπει να ξέρετε ότι στην Ελλάδα όχι απλά σε τσεκουρώνουν αλλά σε σκοτώνουν και σε άλλα προϊόντα που η κατάσταση είναι χειρότερη. Εγώ πηγαινοέρχομαι Ottawa (Καναδά) μέχρι που σκέφτομαι να μετακομίσω μόνημα πλέον. Επειδή ασχολούμαι με αθλητισμό αγοράζω και κάποια συμπληρώματα από Ottawa, e.g τα ιχθυέλαια της Nature's Plus - Ultra Omega 3-6-9, 90 softgels τα οποία τα πληρώνω στον Καναδά $18.19 δηλαδή 14.00 EUR Επειδή ξέμεινα πήγα να τα αγοράσω από γνωστό φαρμακείο στο κέντρο της Αθήνας γιατί δεν τα έβρισκα αλλού εδώ εύκολα και μόλις είδα την τιμή αλληθώρισα και τώρα θα παίρνω χάπια επιληψίας μάλλο. Η τιμή ήταν στα 45 EUR  :o τουλάχιστον 200% πάνω!!! Έψαξα μετά λίγο και σε κάτι Ελληνικά φαρμακεία στο διαδίκτυο και οι τιμές ήταν εκεί κοντά πάνω κάτω σε όλα τα συμπληρώματα διατροφής που εγώ τα παίρνω το πολύ μέχρι $20.

Αυτο που λες ισχυει αλλα σε μερικα προιοντα.Το προιον που εψαξες και βρηκες αρκετα πιο ακριβα ειδες οτι σχεδον παντου το εχουν το ιδιο.Που σημαινει οτι το προιον για καποιο λογο φτανει στην Ελλαδα πιο ακριβα απ'οτι θα το βρεις αλλου,πραγμα λογικο.Εδω μιλαμε οτι στο 1 μαγαζι εχει "τοσο" και στο διπλανο εχει "τριπλασια" τιμη....Αυτο δεν εξηγηται.Και αυτο που κανουμε εδω περα ειναι απλως να "θαβουμε" τον Νακα και τον καθε Νακα....Ουτε και αυτο εχει λογικη αλλα κουβεντα να γινεται  :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μιλαμε οτι στο 1 μαγαζι εχει "τοσο" και στο διπλανο εχει "τριπλασια" τιμη....Αυτο δεν εξηγηται.

 

 

Πιστεύω πως εξηγήται, έλλειψη αγορανομίας είναι αυτό... ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει, τα άλλα όλα κατα την γνωμη μου είναι παραμύθια που λένε.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύω πως εξηγήται, έλλειψη αγορανομίας είναι αυτό... ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει, τα άλλα όλα κατα την γνωμη μου είναι παραμύθια που λένε.  ;)

 

ε όχι και αγορανομία ρε παιδιά για τις χορδές... φυσικά κάνει ο καθένας ότι θέλει, κι εμείς αντίστοιχα σαν καταναλωτές / πελάτες αγοράζουμε από εκεί που μας συμφέρει - είτε λόγω τιμών ή για άλλους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι και αγορανομία ρε παιδιά για τις χορδές... φυσικά κάνει ο καθένας ότι θέλει, κι εμείς αντίστοιχα σαν καταναλωτές / πελάτες αγοράζουμε από εκεί που μας συμφέρει - είτε λόγω τιμών ή για άλλους λόγους

 

Όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος  :o χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον το τελευταιο........Προσωπικα παιρνω απο εκει χρονια χορδες.Στην Πατρα υπαρχει το εξης περιεργο.Νομιζω οσοι ειναι απο εκει θα το ξερουν.

Ο Στολλας (Βενεδικτος) ειναι εξω απο το κεντρο της πολης αρκετα.Μεσα στην πολη ομως υπαρχει ενα καταστημα που συνεργαζεται με τον Στολλα (Βενεδικτο) και ψωνιζει απο κει.Τις GHS boomers μεσα στην Πατρα τις εχει γυρω στα 6,80 και στον Στολλα τις εχει 5,90 ή 6,00 ευρω.Αν παρω 5 σετ που θα στοιχιζαν κοντα στα 6 ευρω τις πληρωνω 21-22 ευρω.Πιστευω αυτα τα 8-9 ευρω που γλυτωνω (μονο απο τις χορδες που σιγουρα δεν βγαινω απο την πολη να παω για να παρω μονο χορδες) δεν ειναι ουτε οι βενζινες μου για να παω και να ερθω.....

 

θενξ, αλλα δε δουλεύει έτσι το πράμα...Αν χρειάζεται να παζαρεύουμε και να συζητάμε κάθε φορά χωρίς ρητούς κανόνες δεν θα μπω στη διαδικασία, μου κοστίζει σε βαρεμάρα.

 

Επαναφέρω την ερώτησή μου λοιπόν με περισσότερη σαφήνεια : ξέρετε κάποιον μαγαζάτορα που κάνει δηλωμένα και συστηματικά έκπτωση σε αγορές αναλώσιμων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για 'σας παντως για μενα το προβλημα των χορδων ειναι πολυ μεγαλο..Μιας και οι χορδες πανω απο μια εβδομαδα δεν ακουγονται..Πρεπει να σπας τα χερια σου και την κιθαρα και παλι τιποτα!

 

Γι'αυτο και επιχείρησα να αγορασω ΕΝΑ μονο σετ χροδες απο thomann και η 6η ηταν μαπα..Λογω πολλων πωλησεων η κατασκευη τους γινεται σε ταχιστους ρυθμους με αποτελεσμα να υπαρχουν πολλα ελαττωματα στις χορδες..Δεν ξερω αν ειμαι ο μονος,παντως και ενας φιλος μου ειχε το ιδιο προβλημα..

 

Απο τοτε δεν ξαναπηρα και κανω απεγνωσμενη ερευνα αγορας μηπως σταυρωσω κανα σετ της προκοπης.. Οι elixir ειναι οι καλυτερες που εχω βαλει αν και για 16-17 ευρω ειναι πανακριβες αλλα τουλαχιστον αντεχουν για κανα μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου