Προς το περιεχόμενο

Overdrive με εμφαση στα μεσαια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωριζω τα overdrive πεταλια σε δυο γενικες κατηγοριες:

α) Αυτα που διατηρουν το φυσικο ηχο της κιθαρας, δεν τον χρωματιζουν ιδιαιτερα και συνηθως ακουγονται λιγο ''λεπτα''. Παραδειγμα τετοιου πεταλιου με flat συμπεριφορα ειναι το barber electronics LTD.

β) Αυτα που, αντιθετα, χρωματιζουν τον ηχο, κατα καποιο τροπο τον ''παχαινουν'' και συνηθως προσθετουν αρκετα μεσαια. Τετοια συμπεριφορα εχω βρει στο boss sd-1 και ειδικα στο boss os-2. Στο τελευταιο, οταν το color ειναι τερμα αριστερα(OD), παραγεται αυτο το overdrive με εντονα μεσαια που χρωματιζει τον ηχο και τον ''γλυκαινει'', αντιθετα με τα πεταλια της κατηγοριας α), που μερικες φορες ''ξυριζουν''.

  Θα ηθελα λοιπον, αν εγινα κατανοητος οσον αφορα αυτη την κατηγοριοποιηση, να προτεινετε αλλα πεταλια της β) κατηγοριας, ανεξαρτητως τιμης ή διαθεσιμοτητας, που να διαθετουν αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερω παραπανω. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο ακριβος που θες και σε τιμια τιμη οχι αστρονομικη

http://www.eyguitarmusic.com/JF-02-Ultimate-Drive_p_1068.html

Ευχαριστω για την απαντηση. Αρα προτεινεις και το Fulltone OCD (του οποιου υποτιθεται οτι ειναι κλωνος το joyo). Εχω ακουσει οτι το συγκεκριμενο παει και προς marshall ηχοχρωματα. Θα το τσεκαρω anyway :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα το Ice 9 της Vox.

Πολύ ωραίο πετάλι, ευέλικτο, με δύο modes (Vintage - Modern) και λειτουργία boost.

 

http://www.voxamps.com/pedals/ice9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα το Ice 9 της Vox.

Πολύ ωραίο πετάλι, ευέλικτο, με δύο modes (Vintage - Modern) και λειτουργία boost.

 

http://www.voxamps.com/pedals/ice9/

Ενδιαφερον. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ocd προσθέτει αρκετά και στις "άκρες" (μπάσα - πρίμα) και σε μερικούς αυτό δεν αρέσει.

 

Αν θέλεις low mid warmth and fatness κοίτα πάλι στα πετάλια του dave barber...

 

dsc3426a.jpeg

 

...αλλά και του "δικού μας" Χρήστου Νταιφώτη...

 

blackmagic.jpg

 

 

Επίσης μπορεί να σου κάνει και αυτό...

 

Xotic-BB-Preamp.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ocd προσθέτει αρκετά και στις "άκρες" (μπάσα - πρίμα) και σε μερικούς αυτό δεν αρέσει.

 

Αν θέλεις low mid warmth and fatness κοίτα πάλι στα πετάλια του dave barber...

 

dsc3426a.jpeg

 

...αλλά και του "δικού μας" Χρήστου Νταιφώτη...

 

blackmagic.jpg

 

 

Επίσης μπορεί να σου κάνει και αυτό...

 

Xotic-BB-Preamp.jpg

 

 

 

Ειχα την εντυπωση οτι το direct drive λειτουργει καπως σαν το ltd και γι'αυτο δεν το ειχα τσεκαρει καθολου. Τωρα που το ακουω(youtube), ειναι πραγματικα πολυ κοντα σ'αυτο που ψαχνω!

Και το black magic πολυ καλο (οπως και το ziggy του οποιου ειμαι κατοχος).

Ναι, το bb preamp το ειχα και ηταν αρκετα καλο. Μου φαινεται ομως πως το gain του ηταν σε minimum ρυθμισεις πιο πολυ απ'οτι ηθελα(οπως και στο os-2).

Ευχαριστω πολυ LS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα το boss os-2 και κάνεις εσύ το "πάντρεμα" που θέλεις.

 

Αφού το γνωρίζεις και σου λείνει τα χέρια για ποιό λόγο δεν το επέλεξες?

 

Έμφαση στα μεσαία δείνουν και τα guv'nor το plus έχει και την επιλογή του deep και ρεγουλάρεις ακόμα πιο πολύ τις συχνότητες,αν και απ'όσο λένε το πρώτο το guv'nor είναι πιο καλό(προσωπικά δεν ξέρω αν έχουν διαφορά)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα το boss os-2 και κάνεις εσύ το "πάντρεμα" που θέλεις.

 

Αφού το γνωρίζεις και σου λείνει τα χέρια για ποιό λόγο δεν το επέλεξες?

Το εχω και το χρησιμοποιω αρκετα. Εκτος ομως απο το λογο που αναφερω ακριβως απο πανω, εχει και ενα θεμα με τα πολυ χαλαρα knobs. Σε live πολλες φορες μετακινουνται με το παραμικρο αγγιγμα και με εκθετουν... :)

Ε, ok, θα ηθελα επισης να ειναι true bypass. Εχω ηδη τρια πεταλια με buffer στην αλυσιδα. Δε χρειαζομαι αλλο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου