Προς το περιεχόμενο

Overdrive με εμφαση στα μεσαια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ LS!

 

Παρακαλώ... :)

 

Επίσης υπάρχει και το menatone blue collar...

 

mtbc_big.jpg

 

...το οποίο όμως δεν το έχω βρεί πουθενά για να το δοκιμάσω, αλλά απ'οτι μπορώ να καταλάβω πληρεί τις προυποθέσεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, ακουγεται οντως να τις πληρει.

Νομιζω οτι ο ηχος που εχω στο μυαλο μου ακουγεται στο παρακατω video απο το 10.12 και μετα. Μενει να το βρω για να το δοκιμασω.  :)

Ευχαριστω ολους και παλι, και αν υπαρχουν κι αλλες προτασεις, ευχαριστως θα τις ακουγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια χαρα κι απο μενα!

Πρωτα ξεκινα απο τον ενισχυτη που θα χρησιμοποιεις και παντα πρεπει το πεταλ

να παιζει καλα στον δικο σου ενισχυτη

Το 80-90% του καλου drive ειναι το καναλι του ενισχυτη που θα παιζεις

Αρα, πρωτα παρε εναν ενισχυτη με ποιοτικο drive......δυστυχως ο πολυ

καλος ηχος ειναι συνδιασμος: ενισχυτης,καμπινα,κιθαρα κ.λ.π

Αν θες και μια γνωμη για πεταλακι τσεκαρε το ETHOS OVERDRIVE που μπορει να παιξει σε πολλουε ενισχυτες.................................... αλλα θελει πρωτα

πολυ καλα χερια ;) ;) ;) ;)

ΥΓΕΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον. Thanks!

Πράγματι φαινεται ενδιαφερον και σε οκ τιμή. Δεν το ειχα υπ οψιν. Ευχαριστουμε.

Να 'στε καλά παιδιά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα κι απο μενα!

Πρωτα ξεκινα απο τον ενισχυτη που θα χρησιμοποιεις και παντα πρεπει το πεταλ

να παιζει καλα στον δικο σου ενισχυτη

Το 80-90% του καλου drive ειναι το καναλι του ενισχυτη που θα παιζεις

Αρα, πρωτα παρε εναν ενισχυτη με ποιοτικο drive......δυστυχως ο πολυ

καλος ηχος ειναι συνδιασμος: ενισχυτης,καμπινα,κιθαρα κ.λ.π

Αν θες και μια γνωμη για πεταλακι τσεκαρε το ETHOS OVERDRIVE που μπορει να παιξει σε πολλουε ενισχυτες.................................... αλλα θελει πρωτα

πολυ καλα χερια ;) ;) ;) ;)

ΥΓΕΙΑ!

Ευχαριστω BOB10LAMIA :)

Το πεταλι που προτεινες μου αρεσε αρκετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το bb preamp το ειχα και ηταν αρκετα καλο. Μου φαινεται ομως πως το gain του ηταν σε minimum ρυθμισεις πιο πολυ απ'οτι ηθελα.

 

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι το bb preamp χρειάζεσαι σύμφωνα με αυτά που γράφεις ή κάποιο άλλο παρόμοιο transparent mild overdrive.

 

Στο παρακάτω κλιπ, παίζει με το gain γύρω στο 9 o' clock και ίσα που αρπάζει. Κάτι τέτοιο ψάχνεις ηχητικά;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωριζω τα overdrive πεταλια σε δυο γενικες κατηγοριες:

α) Αυτα που διατηρουν το φυσικο ηχο της κιθαρας, δεν τον χρωματιζουν ιδιαιτερα και συνηθως ακουγονται λιγο ''λεπτα''. Παραδειγμα τετοιου πεταλιου με flat συμπεριφορα ειναι το barber electronics LTD.

β) Αυτα που, αντιθετα, χρωματιζουν τον ηχο, κατα καποιο τροπο τον ''παχαινουν'' και συνηθως προσθετουν αρκετα μεσαια. Τετοια συμπεριφορα εχω βρει στο boss sd-1 και ειδικα στο boss os-2. Στο τελευταιο, οταν το color ειναι τερμα αριστερα(OD), παραγεται αυτο το overdrive με εντονα μεσαια που χρωματιζει τον ηχο και τον ''γλυκαινει'', αντιθετα με τα πεταλια της κατηγοριας α), που μερικες φορες ''ξυριζουν''.

  Θα ηθελα λοιπον, αν εγινα κατανοητος οσον αφορα αυτη την κατηγοριοποιηση, να προτεινετε αλλα πεταλια της β) κατηγοριας, ανεξαρτητως τιμης ή διαθεσιμοτητας, που να διαθετουν αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερω παραπανω. Ευχαριστω.

 

Kαλά βρε παιδιά, τόσες εξωτικές προτάσεις και δεν γράφτηκε η 1η που έπρεπε να γραφτεί, η πιο συνηθισμένη ever και ο "παππούς" όλων των υπολοίπων? Το TS808 και το 9? Μεσαία με τη σέσουλα, σε σημείο συχνά να υποφέρει η ισορροπία των μπάσων και υψηλών... Μάλιστα, αναλόγως με την εκάστοτε υλοποίηση του κάθε κατασκευαστή συνήθως υπάρχει και μείωσή τους. Η έναρξη των δοκιμών των overdrives (ανεξαρτήτως κατηγορίας) ξεκινάει από το all time best seller, και μετά εκτιμώνται αναλόγως τα εκατοντάδες υπόλοιπα σαν καλύτερα ή χειρότερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι το bb preamp χρειάζεσαι σύμφωνα με αυτά που γράφεις ή κάποιο άλλο παρόμοιο transparent mild overdrive.

 

Στο παρακάτω κλιπ, παίζει με το gain γύρω στο 9 o' clock και ίσα που αρπάζει. Κάτι τέτοιο ψάχνεις ηχητικά;

 

 

Πολυ ωραιο παιξιμο! :D

Ναι, φυσικα ειναι αρκετα κοντα σ'αυτο που θελω. Ωστοσο, νομιζω οτι ειναι λιγο πιο flat πεταλι. Στο clip σου ακουγεται πολυ καθαρα ο χαρακτηρας της κιθαρας σου (strat?), οι δυναμικες σου, και γενικα δεν χρωματιζει τοσο οσο θελω με τα μεσαια. Βεβαια απ'οτι καταλαβα χρησιμοποιεις πιο πολυ το neck μαγνητη, ο οποιος βγαζει παντα τον χαρακτηρα του με οτι overdrive και να τον χρησιμοποιησεις.

(Εδω που τα λεμε, μπορει να θελω κατι αλλο επειδη απλα το ειχα και θελω να δοκιμασω κατι καινουριο  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά βρε παιδιά, τόσες εξωτικές προτάσεις και δεν γράφτηκε η 1η που έπρεπε να γραφτεί, η πιο συνηθισμένη ever και ο "παππούς" όλων των υπολοίπων? Το TS808 και το 9? Μεσαία με τη σέσουλα, σε σημείο συχνά να υποφέρει η ισορροπία των μπάσων και υψηλών... (μάλιστα, αναλόγως με την εκάστοτε υλοποίηση του κάθε κατασκευαστή συνήθως υπάρχει και μείωσή τους)

 

+1

 

όπως και ένα πολύ ωραίο αντίγραφό του

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά βρε παιδιά, τόσες εξωτικές προτάσεις και δεν γράφτηκε η 1η που έπρεπε να γραφτεί, η πιο συνηθισμένη ever και ο "παππούς" όλων των υπολοίπων? Το TS808 και το 9? Μεσαία με τη σέσουλα, σε σημείο συχνά να υποφέρει η ισορροπία των μπάσων και υψηλών... (μάλιστα, αναλόγως με την εκάστοτε υλοποίηση του κάθε κατασκευαστή συνήθως υπάρχει και μείωσή τους)

Χαχα. Αυτο περιμενα κι εγω να μου προταθει πρωτο πρωτο. Ολως παραδοξως, δεν ειχα ποτε ts! Δεν ξερω, απλα δε το συμπαθησα, χωρις να του δωσω μεγαλη ευκαιρια. Μου φαινεται θα πρεπει να το ξανατσεκαρω. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου