Προς το περιεχόμενο

ξένα pc e-shop που να στέλνουν ελλάδα?


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το site που σου έδωσα είναι scouter, δηλαδεί ψάχνει σε όλα τα online μαγαζία.

Για υπολογιστές οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες γιατί κακά τα ψέματα πανευρωπαικά υπάρχουν οι ίδιες αλυσίδες που είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Οι περισσότεροι δεν έχουν αγγλικά γιατί υπάρχουν συμβάσεις που δεν τολμούν να σπάσουν και να στείλουν κι έτσι όλες οι δουλειές γίνονται κάτω από το τραπέζι.

 

Για multimedia συσκευές όμως και για οικιακές συσκευές υπάρχουν τρελές διαφορές! Ειδικά στις τηλεοράσεις plasma και lcd βρίσκεις και 1000 ευρώ κάτω...

 

Εγώ έχω πάρει από το www.kupper-computer.com μέσω e-mail όμως (δεν έχουν επιλογή στη φόρμα αγοράς για αποστολή στο εξωτερικό και σε προτρέπουν να επικοινωνήσεις με email)και ήταν και πολύ εξυπηρετικοί και από www.dnet24.de όπου έχει κανονική φόρμα αγοράς.

 

Γενικά μη μπερδεύεστε με το thomann και τα άλλα μουσικά site, εδώ υπάρχει άλλη αγορά πολύ ποιο μεγάλυ και με άλλους κανόνες παιχνιδιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγινε και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, να πω ότι οι τύποι απο τη γερμανία έσπασαν όλα τα ρεκόρ με τα replies τους

 

είχα στείλει αρκετά email στην ελλάδα γιατί υπάρχει το πρόβλημα που ενώ όλοι φέρνουν προϊόντα της ίδιας εταιρίας, λόγω τυπικών με τους distributors - απότι κατάλαβα - δε μπορούν να φέρουν όλα τα προϊόντα της ίδιας εταιρίας, αυτό είναι και το μεγλύτερο προβλημά μου όχι ότι δε φέρνουν καθόλου intel πχ, αλλά ότι δε μπορείς να πάρεις το intel που εσύ θες αν δεν το χει ήδη συμφωνήσει

 

επίσης αρκετοί παίρνουν όπως είχα πει κομμάτια που περισσεύουν, οπότε και πάλι δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής, παρά μόνο ένα stock για πολύ λίγες μέρες

 

στην αρχή μου φάνηκε περίεργο, αφού μπορεί πχ να φέρνει κάποιος gibson les paul standard αλλά να μη μπορεί να φέρει gibson les paul custom ούτε με παραγγελία ακόμη κι αν υπάρχει δλδ

 

το λοιπόν, από τα 13 email που έστειλα μου απάντησαν δύο, όχι επαρκώς αλλά μου απάντησαν τουλάχιστον σε ένα λογικό χρονικό διάστημα, πχ την επόμενη μέρα

 

οι τρεις γερμανοί απάντησαν μέσα σε 2 έως 5 λεπτά, στα αγγλικά κανονικά και μου φάνηκαν αρκετά αναλυτικοί ως προς την απάντησή τους

με λίγα λόγια εμένα 5 λεπτά δε θα μου φτάναν για να σκεφτώ τι ακριβώς θα γράψω

 

απότι συζήτησα με γνωστούς χωρίς να βρούμε άκρη βέβαια, οι γερμανοί αυτοί έχουν δικαίωμα μεν να στέλνουν εξωτερικό, αλλά θεωρητικά σε γερμανούς του εξωτερικού για να μπορούν να τους εξυπηρετήσουν

γιαυτό και το site είναι μόνο στα γερμανικά, αλλά αυτό είναι θεωρία της κακιάς ώρας, δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Και πάλι ρε παιδιά, δεν αξίζει ειδικά για υπολογιστές να ψωνίζεις απ' έξω. Για να γλιτώσεις 50 ευρώ να κάνεις τέτοια μανούρα; Ούτως ή άλλως, οι τιμές είναι ψιλοστάνταρ παντού σε τέτοια πράγματα, δεν θα βρεις τον επεξεργαστή 250 ευρώ, θα τον βρεις 240. Ε και;

 

Ο μόνος λόγος να αγοράσει κάποιος από εξωτερικό είναι αν θέλει κάτι υπερβολικά Hi-End και εξεζητημένο που δεν θα το βρει στην αγορά π.χ. κανένα παλαβό case ή τίποτα εξωγήινα συστήματα υδρόψυξης ή καμιά μνήμη Kingston HyperX στα 1066 MHz που δεν έχουν έρθει ακόμα. Και πάλι, σπάνια θα τύχει κάτι τέτοιο μιας και έχω δει μαγαζιά στη Στουρνάρη που μπορούν να φέρουν τα πάντα!"

 

κοίτα, (κουβέντα να γίνεται) εξαρτάται λίγο κι απτην τσέπη σου

αν δεν έχεις όπως εγώ αρκετά χρήματα για να φτιάξεις το μηχάνημα που θέλεις, προφανώς 50 euros για μένα είναι πολύ μεγάλη διαφορά όταν τα προϊόντα όλα μαζί πάνε πχ στα 320 euros

γιατί τα 50 είναι το 15% των 320, άσε που θα μου έρθει και στο σπίτι

πόσο μάλλον αν κάνεις ακόμη μεγαλύτερη αγορά

 

"να κάνεις τέτοια μανούρα"

όπως το δει κανείς εγώ το χω ξεπεράσει, τι μανούρα δλδ, κάθεσαι αραχτός και σου ρχεται, έτσι κι αλλιώς και στη στουρνάρη να πας πάλι με παραγγελία θα χεις να κάνεις, εάν κάποιος δεν έκανε παραγγελία από thomann και δεν το γραφε στο noiz τώρα ούτε που θα το ξέραμε, πόσα χρήματα να έχουμε γλιτώσει έτσι

 

"σπάνια θα τύχει κάτι τέτοιο"

εξαρτάται, εγώ δε θα συμβιβαστώ εύκολα με τα προϊόντα που φέρνουν τα κοντινά μαγαζιά, πολλοί το κάνουν, ξεκινάνε για ένα πράγμα και καταλήγουν με άλλο, αλλά πρέπει να ανεξαρτητοποιηθούμε πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα' date=' (κουβέντα να γίνεται) εξαρτάται λίγο κι απτην τσέπη σου

αν δεν έχεις όπως εγώ αρκετά χρήματα για να φτιάξεις το μηχάνημα που θέλεις, προφανώς 50 euros για μένα είναι πολύ μεγάλη διαφορά όταν τα προϊόντα όλα μαζί πάνε πχ στα 320 euros

γιατί τα 50 είναι το 15% των 320, άσε που θα μου έρθει και στο σπίτι

πόσο μάλλον αν κάνεις ακόμη μεγαλύτερη αγορά[/quote']

Εγώ όταν είπα για διαφορά 50 ευρώ αναφερόμουν σε ένα σύστημα που από Ελλάδα θα το αγόραζες 750-800 ευρώ. Κάπου τέτοιες διαφορές είδα, άρα ούτε 10% δεν γλυτώνεις. Εκ των πραγμάτων δεν είναι εφικτό να πάρεις ένα τόσο φτηνό μηχάνημα όσο αυτό που αναφέρεις με τέτοια διαφορά τιμής! ¶λλωστε, δεν είναι θέμα τσέπης αλλά αντίληψης. Ναι, ευτυχώς ή δυστυχώς έχω μάθει ότι όταν πρόκειται να ξοδέψω ένα σεβαστό ποσό για κάτι, ως δώσω και κάτι παραπάνω αν πρόκειται να κάνω τη δουλειά μου όσο το δυνατόν ευκολότερα.

 

όπως το δει κανείς εγώ το χω ξεπεράσει' date=' τι μανούρα δλδ, κάθεσαι αραχτός και σου ρχεται, έτσι κι αλλιώς και στη στουρνάρη να πας πάλι με παραγγελία θα χεις να κάνεις, εάν κάποιος δεν έκανε παραγγελία από thomann και δεν το γραφε στο noiz τώρα ούτε που θα το ξέραμε, πόσα χρήματα να έχουμε γλιτώσει έτσι[/quote']

Δηλαδή δεν είναι μανούρα να κάθεσαι κι να ξεψαχνίζεις το κάθε site ψάχνοντας να βρεις τη φτηνότερη τιμή στο κάθε part; Ο Thomann είναι άλλη κατάσταση. Βλέπεις κάτι που κάνει εδώ π.χ. 1000 και το βλέπεις εκεί 800. Το παίρνεις και καθάρισες. Για να πετύχεις τέτοιο όφελος σε αυτά που συζητάμε θα πρέπει να έχεις τον Otellini μπάρμπα! Και πάλι χλωμό θα είναι...

 

"σπάνια θα τύχει κάτι τέτοιο"

εξαρτάται' date=' εγώ δε θα συμβιβαστώ εύκολα με τα προϊόντα που φέρνουν τα κοντινά μαγαζιά, πολλοί το κάνουν, ξεκινάνε για ένα πράγμα και καταλήγουν με άλλο, αλλά πρέπει να ανεξαρτητοποιηθούμε πιστεύω[/quote']

Επειδή ασχολούμαι με τον χώρο παραπάνω από ερασιτεχνικά, πρέπει να σου πω ότι ούτε εγώ συμβιβάζομαι. Αν πρόκειται να πάρω άλλο part από αυτό που σχεδίαζα είναι λόγω πίεσης χρόνου, π.χ. όταν έχω να στήσω ένα υπολογιστή μέσα σε 3 μέρες και δεν έχω χρόνο να περιμένω τον Athlon 3700 που δεν υπάρχει στοκ και θα έρθει μετά από 10 μέρες, τι να κάνω, θα πάρω τον 3500. Ξέρω τι θέλω και που θα το βρώ άρα όταν σου είπα ότι μπορώ να βρω τα πάντα (και δεν έχω γνωστούς και τέτοια) το εννοούσα!

 

Υ.Γ. Καλή κίνηση το update στο πρώτο σου post! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου γνώμη για όσο έψαξα στο εξωτερικό είναι οτι γενικά δε συμφέρει.Συγκεκριμένα στο www.pixmania.com έψαχνα αρκετά parts για αναβάθμιση και ειλικρινά σε σύγκριση με ελληνικό κατάστημα όχι μόνο δε συμφέρει πολλές φορές θα μου έβγαινε και παραπάνω.Σε απειροελάχιστα προιόντα βρήκα μεγάλες διαφορές.

 

Πάντως αν πάρεις πολύ πράμα 2 ευρώ απο το ένα 3 απο το άλλο ίσως συμφέρει καλύτερα ποιός ξέρει;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Καλή κίνηση το update στο πρώτο σου post! ;)

thnx, το κάνω συχνά, έτσι δε χρειάζεται να διαβάσεις τις δεκάδες σελίδες με αρκετά replies που γράφονται σε τέτοια catchy θέματα;)

 

παρεξήγησις, καταρχήν αυτό δε γίνεται γιατί θα πληρώνεις διπλά μεταφορικά αν παίρνεις απτον καθένα το πιο φτηνό part που βρίσκεις

συνήθως όταν ένα ξένο κατάστημα έχει μεγάλη διαφορά με ένα ελληνικό, αυτό γίνεται σε όλα γενικά τα προϊόντα του

ο σκοπός είναι να κάνουμε search για τέτοια e-shops ώστε...[...]... όπως έγινε και με το thomann...[...]... κλπ

 

για τη διαφορά τιμής σε φθηνά μηχανήματα έχεις δίκιο, το παράδειγμα με τα 320 euros που είπα ήταν υπερβολικό και άσχετο δλδ δεν είχα τπτ στο μυαλό μου απλά ενδεικτικά το είπα χωρίς καμία βάση

 

όμως απλά το παράδειγμα πραγματικά ήταν βιαστικό, μη ξεχνάς ότι το θέμα το ξεκίνησα για hi-end μηχανήματα

(μη με πιέσετε να πω προϊόντα γιατί και πολλά είναι και από διάφορες γνωστές εταιρίες,

αλλά κυρίως γιατί το θέμα δε θα ξεφύγει απλά, αλλά θα πάει σε άλλο σύμπαν κανονικά, αν αρχίσω να γράφω προίόντα)

 

οπότε βλέπετε διαφορές στις τιμές σε τέτοια προϊόντα

hi-end κάρτες γραφικών

(συγκεκριμένο παράδειγμα 1900 εδώ, 1100 γερμανία, διαφορά 800)

hi-end mobo

(συγκεκριμένο παράδειγμα 1600 εδώ, 1100 γερμανία, διαφορά 500)

dimmάκια μνήμης / επεξεργαστές

(σε ποσότητα αλλά στα όρια ενός εφικτού workstation διαφορά τουλάχιστον 500)

για να μη μιλήσουμε για πιο απλά πράγματα όπως notebooks, photocopiers ή αυτό που είπε ο fleamail

"Ειδικά στις τηλεοράσεις plasma και lcd βρίσκεις και 1000 ευρώ κάτω... "

όση υπερβολή - γιατί δεν το έλεγξα - και να έβαλε, αν δεν έκανε λάθος το μοντέλο, είναι μεγάλη διαφορά ακόμα και η μισή: 500

 

αυτό που είναι το πιο δύσκολο είναι η έλλειψη μόνιμης συνεργασίας στα ελληνικά καταστήματα για μη δημοφιλή προϊόντα

δλδ φέρνουν προϊόντα μιας εταιρίας για μικρό χρονικό διάστημα, και μετά από ένα μήνα μπορεί και να μην έχουν καμία επαφή με την εταιρία

έτσι σίγουρα ικανοποιούνται πολλά γούστα αφού ένα κατάστημα μπορεί να φέρει κατά καιρούς πολλές μάρκες

αλλά δεν ικανοποιούνται πιο ψαχτήρια πελάτες που θέλουν συγκεκριμένα προϊόντα και διαθεσιμότητα όσο υπάρχει παραγωγή, επίσης ανεβαίνουν οι τιμές γιατί δεν έχουν συνεργασία με την εταιρία

είναι λογικό να μη θες να τρέχεις να προλάβεις τα μόνα 10 που θα φέρει το πλαίσιο δοκιμαστικά και μετά δεν θα φέρει ποτέ ξανά, ενώ αναγκάζεσαι να αλλάζεις διαρκώς εταιρίες σύμφωνα με τις επιλογές του καταστήματος

αν υπήρχαν 10 καταστήματα που να φέρνουν όλα μαζί όλες τις μάρκες, το καθένα από μερικές αλλά με μόνιμη σχετικά συνεργασία, όπως κάνουν τα eshop, τότε θα ήταν πολύ καλύτερα πιστεύω

 

αλλά κυρίως επιμένω σε αυτό

"αν πρόκειται να κάνω τη δουλειά μου όσο το δυνατόν ευκολότερα."

τώρα είμαστε στη φάση αναζήτησης, εάν όμως βρεθεί μια λίστα με e-shop δε χρειάζεται να επαναληφθεί το ψάξιμο για κατάστημα, νομίζω πως θα κάνεις τη δουλειά σου ευκολότερα, εκσυγχρονισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχίζω να διαχωρίζω τα αγγλικά από τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά και λόγω νομίσματος αλλά και διαφοράς τιμών (είναι πιο ακριβά από εδώ λόγω lg)

επίσης σιγά σιγά αν μαζευτούν αρκετά links θα τα ξαναελέγξω μήπως έχω βάλει κάτι που δεν δίνει λιανική ίσως

θα τα βρείτε όλα στο πρώτο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου