Προς το περιεχόμενο

Fender 65 Deluxe Reverb RI ή 65 Twin Reverb RI, ποιον να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι και φίλες,

 

μετά από πολύ ιντερνετικό ψάξιμο έχω καταλήξει στους ενισχυτές του θέματος αλλά δεν ξέρω ποιον από τους δύο να επιλέξω μιας και δεν τους έχω ακούσει ζωντανά

 

Παίζω μόνον στο σπίτι, με Stratocaster και Blues Junior, καθαρά κυρίως και σε μικρή ένταση. Blues και Rock

 

Επίπεδο: προχωρημένος  :) αρχάριος

 

Τι λέτε και σείς?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eίναι αρκετά έως πολύ διαφορετικοί ενισχυτές, ακόμη και από τους προγόνους τους των οποίων αποτελούν reissues. Τι αναζητούσες στο ψάξιμό σου και τι ήταν αυτό που σε έκανε να καταλήξεις σε αυτούς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρά κυρίως και σε μικρή ένταση.

 

Fender 65 Deluxe Reverb RI

 

Βεβαια αν σκοπευεις να τους αγορασεις καινουργιους σε αυτα τα λεφτα μπορει να υπαρχουν καλυτερες επιλογες...

 

Insert Quote

Eίναι αρκετά έως πολύ διαφορετικοί ενισχυτές, ακόμη και από τους προγόνους τους των οποίων αποτελούν reissues. Τι αναζητούσες στο ψάξιμό σου και τι ήταν αυτό που σε έκανε να καταλήξεις σε αυτούς?

 

+100

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι αρκετά έως πολύ διαφορετικοί ενισχυτές, ακόμη και από τους προγόνους τους των οποίων αποτελούν reissues. Τι αναζητούσες στο ψάξιμό σου και τι ήταν αυτό που σε έκανε να καταλήξεις σε αυτούς?

 

Τι με έκανε να καταλήξω σε αυτούς?

 

1. Το οτι ήταν οι πιο πολυπαιγμενοι την εποχή της νιότης μου (70s)

2. To ότι γουστάρω την strat

3. To οτι γουστάρω, πως να το πω, τον τροπο που "μπιστάνε" τα μπάσα τους (ειδικά στο clip της fender με τον deluxe και την gallaher)

 

Έχω κι αλλα, doc, αλλά δε θέλω να πάω τόσο βαθειά  :)

 

πάντως έχουν τις ίδιες λάμπες ενίσχυσης, επομένως πρέπει να μοιάζουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε ακριβώς αυτόν που είπε ο SF... τον Dlx. Reverb. Πιο ελαφρύς, πιο compact, πιο ουσιαστικός σε χρήση σπιτιού κλπ. Kαταλαβαίνω το warm feeling του να ταιριάζεις μια Fender κιθάρα με ένα Fender λαμπάτο, και σε όλη την κιθαριστική ιστορία έχει αποδειχθεί ένα match made in heaven. Οπότε το σέβομαι όπως και τους άλλους λόγους σου, απλά να ξέρεις πως ο Twin είναι ίσως ο πιο διάσημος λαμπάτος καθαρός ενισχυτής-γομάρι για τρελές εντάσεις ενώ ο Dlx. Reverb είναι πολύ πιο compact, πιο ήπιος ηχητικά (ίσως και πιο "ζεστός") και στα πολύ δυνατά του θα παραμορφώσει πολύ πιο εύκολα αν το επιδιώξεις. Οι διαφορές τους πάντως πολλές (οι λάμπες που λες ότι μοιάζουν είναι οι προενίσχυσης, οι οποίες χρησιμοποιούνται στην συντριπτική πλειοψηφία όλων των λαμπάτων κι όχι μόνο αυτών των δυο).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο ενισχυτές που σε ενδιαφέρουν έχουν υπέροχο trademark fender ήχο αλλά και αρκετά διαφορετικό. Από αυτή την άποψη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους ακούσεις από κοντά.

 

Από εκεί και πέρα, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, ο Deluxe είναι μικρότερος και ελαφρύτερος (όχι όμως ελαφρύς) οπότε μάλλον καταλληλότερος για χρήση στο σπίτι.

 

Παρόλα αυτά είναι ΠΟΛΥ δυνατός. Ήδη από το 3,5 και πάνω (με single coil, low output μαγνήτες) η ένταση είναι απαγορευτική για τους ενοίκους, τους γείτονες αλλά και τα αυτιά σου. Οπότε, τη φυσική του παραμόρφωση, η οποία ξεκινάει γύρω στο 6, μπορείς να την ξεχάσεις.

 

Προσωπικά όντας κάτοχος του Deluxe RI, η ένταση που τον έχω στο σπίτι είναι συνήθως στο 2,5 βαριά 3. Πάνω από το 3 τον έχω ανεβάσει μόνο σε live αλλά και τότε δεν έφτασα ποτέ πάνω από το 5. Όπως καταλαβαίνεις, με τον twin, τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά όντας κάτοχος του Deluxe RI, η ένταση που τον έχω στο σπίτι είναι συνήθως στο 2,5 βαριά 3. Πάνω από το 3 τον έχω ανεβάσει μόνο σε live αλλά και τότε δεν έφτασα ποτέ πάνω από το 5. Όπως καταλαβαίνεις, με τον twin, τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα.

 

 

Να σε ρωτήσω κάτι?

Εχω διαβάσει σποραδικές κριτικές για εκνευριστικά εντονα πρίμα του Deluxe. Ορισμένοι από τους χρήστες του, π.χ. ο γνωστός στο γιουτιουμπ Greg Hilden, έχουν γράψει ότι αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησαν να τον χρησιμοποιούν.

Έχεις αντίστοιχη εμπειρία με τον δικό σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι?

Εχω διαβάσει σποραδικές κριτικές για εκνευριστικά εντονα πρίμα του Deluxe. Ορισμένοι από τους χρήστες του, π.χ. ο γνωστός στο γιουτιουμπ Greg Hilden, έχουν γράψει ότι αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησαν να τον χρησιμοποιούν.

Έχεις αντίστοιχη εμπειρία με τον δικό σου?

 

 

Ο ενισχυτής διαθέτει tone knob που μπορεί να τοποθετηθεί και στο 0  :). Δεδομένου αυτού, δεν καταλαβαίνω τα περί εκνευριστικών πρίμων. Μάλλον το γενικότερο ηχόχρωμα δεν του έκατσε καλά.

 

Πάντως επιμένω ότι τους ενισχυτές πρέπει να τους ακούσεις με τα δικά σου αυτιά και να μην πολυπαίρνεις στα σοβαρά απόψεις διαφόρων youtube heroes.  ;D

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βεβαια αν σκοπευεις να τους αγορασεις καινουργιους σε αυτα τα λεφτα μπορει να υπαρχουν καλυτερες επιλογες...

 

 

το φαντάζομαι, αλλά μη μου βάζεις ιδέες αρχηγέ, please :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου