Προς το περιεχόμενο

Fender 65 Deluxe Reverb RI ή 65 Twin Reverb RI, ποιον να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως έχουν τις ίδιες λάμπες ενίσχυσης, επομένως πρέπει να μοιάζουν

 

οχι δεν εχουν τις ιδιες λαμπες ενισχυσης ,ο ενας εχει 6V6 & ο αλλος 6L6,μια ακομα σημαντικοτατη διαφορα ειναι οτι ο ενας εχει λαμπατη ανορθωση και ο αλλος solid state.

 

ο Twin ειναι υπερβολη εκτος και αν  σκοπευεις να παιξεις σε τεραστιες σκηνες χωρις μικροφωνικη.

 

στα λεφτα που εχουν καινουργιοι παντως (ενταξει λιγο παραπανω για τον Deluxe μια και ειναι πιο περιζητητος λογω..καλυτερης  χρηστικοτητας) στη θεση σου θα εψαχνα εναν παλιο silverface απο το 1969 εως το 1975.

 

ειχα παρα πολλους bf & sf Fender και δυστυχως οι Reissue δεν εχουν καμμια σχεση με αυτους,καλοι ενισχυτες ειναι αλλα απεχουν πολυ απο το real thing.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O συνφορουμίτης μάλλον αναφέρεται σε κάποια σχόλια του γνωστού ιντερνετικού ραδιοαρβύλα, και συνήθως πρέπει να τους δίνει ανάλογη αξία. Υποθέτω ότι αφορούν την αφαίρεση του λεγόμενου "bright cap", ενός πυκνωτή που επηρεάζει τις υψηλές στο κανάλι vibrato του Dlx Reverb RI. Σε μερικούς αρέσει η μεταβολή του ήχου προς το πιο μουντό, αλλά αυτό είναι υπερβολικά πρόωρο και ανώριμο να το πει οποιοσδήποτε πριν καν τον δοκιμάσει από κοντά με τις κιθάρες του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής διαθέτει tone knob που μπορεί να τοποθετηθεί και στο 0  :). Δεδομένου αυτού, δεν καταλαβαίνω τα περί εκνευριστικών πρίμων. Μάλλον το γενικότερο ηχόχρωμα δεν του έκατσε καλά.

 

Πάντως επιμένω ότι τους ενισχυτές πρέπει να τους ακούσεις με τα δικά σου αυτιά και να μην πολυπαίρνεις στα σοβαρά απόψεις διαφόρων youtube heroes.  ;D

 

 

 

ΟΚ συμφωνώ,

πως να τους ακούσω όμως?

Να τους παραγγείλω με δικαίωμα επιστροφής, μάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχουν τις ιδιες λαμπες ενισχυσης ,ο ενας εχει 6V6 & ο αλλος 6L6,μια ακομα σημαντικοτατη διαφορα ειναι οτι ο ενας εχει λαμπατη ανορθωση και ο αλλος solid state.

 

ο Twin ειναι υπερβολη εκτος και αν  σκοπευεις να παιξεις σε τεραστιες σκηνες χωρις μικροφωνικη.

 

στα λεφτα που εχουν καινουργιοι παντως (ενταξει λιγο παραπανω για τον Deluxe μια και ειναι πιο περιζητητος λογω..καλυτερης  χρηστικοτητας) στη θεση σου θα εψαχνα εναν παλιο silverface απο το 1969 εως το 1975.

 

ειχα παρα πολλους bf & sf Fender και δυστυχως οι Reissue δεν εχουν καμμια σχεση με αυτους,καλοι ενισχυτες ειναι αλλα απεχουν πολυ απο το real thing.

 

ΟΚ, εγω θέλω 6V6. Αυτό περιορίζει τις επιλογές μου σημαντικά  :)

Αν βάλεις και το "ο twin ειναι υπερβολή", ακόμα περισσότερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 65 Deluxe Reverb RI ειναι παντως καλυτερος ενισχυτης απο τον 65 Twin Reverb RI ετσι κι αλλοιως ,σε συγκριση με τους original.

 

Μια χαρα δουλεια θα κανεις με αυτον ,ψαξε να τον βρεις μεταχειρισμενο ομως, 1300 ευρω για ενισχυτη μαζικης παραγωγης με αυτα τα υλικα και αυτη την ποιοτητα κατασκευης  ειναι πολλα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρεπεται μια γνωμη με την εμπειρια που εχω σαν τεχνικος σε πιανα rhodes (oπου ζηταμε πολλες μεσαιες συχνοτητες ) ο Fender Twin Ri που εχω δοκιμασει σε καποια στουντιος ειναι οντως μη συγκρισιμος με τους παλιους Twins bf &Sf  που ανεφεραν οι προλαλησαντες.Οι γνωμη μου (που και αλλοι του κλαδου (συναφιου ηθελα να πω) συμμεριζονται ειναι Twin Reverb 1970-1982 μεχρι εκει !!!!

Για τον αλλο δεν εχω πληρη εικονα οποτε δεν εχω  αποψη 8)  (εχω ακουσει με πιανο rhodes αλλα για 1-2 φορες οποτε δεν ...) .Στο θεμα τιμης τωρα με 600-700 ευρω μπορει να τσιμπησεις καλο μηχανημα (Twin ) Aλλα 1300 για RI ειναι οντως πολλα .Δοκιμασε καποιους στην εδω αγορα και διαμορφωσε και την δικη σου Γνωμη (ακουγοντας τους με τα αυτακια σου και ''γκαζωσε'' τους με τα χερακια σου .)

Αυτα. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφορίες για τους Twin , Περικλή

 

Η εδώ αγορα δεν έχει και πολλούς 65 Deluxe Reverb RI. Στα μαγαζιά δεν υπάρχουν, στις αγγελίες του noise δεν έχει, στο gear list του noiz είδα λίγα κομμάτια...

 

και ναι, γνώμη μόνος, όπως λες...  αλλά και οι συμβουλές απο τους γνωστές πολύτιμες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι?

Εχω διαβάσει σποραδικές κριτικές για εκνευριστικά εντονα πρίμα του Deluxe.  

Γι' αυτό οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν ρυθμιστικό treble. ;)

Πάντως με τον Deluxe Reverb Re. του Lazy πού παίζω (όταν παίζω εκεί) τα πρίμα τα βάζω στο 4,5 και δεν αισθάνομαι να τσιρίζει. Και ναι παίζω με stratocaster.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου