Προς το περιεχόμενο

Fender 65 Deluxe Reverb RI ή 65 Twin Reverb RI, ποιον να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για τις πληροφορίες για τους Twin , Περικλή

 

Η εδώ αγορα δεν έχει και πολλούς 65 Deluxe Reverb RI. Στα μαγαζιά δεν υπάρχουν, στις αγγελίες του noise δεν έχει, στο gear list του noiz είδα λίγα κομμάτια...

 

και ναι, γνώμη μόνος, όπως λες...  αλλά και οι συμβουλές απο τους γνωστές πολύτιμες!!

 

E καλα αυτο ειναι αυτονοητο Αλλωστε αν δεν ηταν ετσι δεν θα γραφαμε τωρα !! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γι' αυτό οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν ρυθμιστικό treble. ;)

Πάντως με τον Deluxe Reverb Re. του Lazy πού παίζω (όταν παίζω εκεί) τα πρίμα τα βάζω στο 4,5 και δεν αισθάνομαι να τσιρίζει. Και ναι παίζω με stratocaster.

 

Ευχαριστω Νεστορα, τόσο για την εμπειρία σου με τα πριμα, όσο και για την πληροφορία οτι ο ενίσχυσης υπάρχει στο Lazy.

 

Η σχετική ανησυχία μου διατυπώθηκε τεχνικά  :) σωστά και απαντήθηκε απο τον bloody_sunday παραπάνω.

 

Quote

O συνφορουμίτης μάλλον αναφέρεται σε κάποια σχόλια του γνωστού ιντερνετικού ραδιοαρβύλα, και συνήθως πρέπει να τους δίνει ανάλογη αξία. Υποθέτω ότι αφορούν την αφαίρεση του λεγόμενου "bright cap", ενός πυκνωτή που επηρεάζει τις υψηλές στο κανάλι vibrato του Dlx Reverb RI. Σε μερικούς αρέσει η μεταβολή του ήχου προς το πιο μουντό, αλλά αυτό είναι υπερβολικά πρόωρο και ανώριμο να το πει οποιοσδήποτε πριν καν τον δοκιμάσει από κοντά με τις κιθάρες του.

Unquote

 

πως κάνουν 2 παραθεσεις στο ίδιο μήνυμα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κάνουν 2 παραθεσεις στο ίδιο μήνυμα?

Όταν βρίσκεσαι στην απάντηση, πάνω δεξιά σε κάθε μήνυμα υπάρχει ένα λινκ που λέει "Εισαγωγή παράθεσης", αν το πατήσεις σου βγάζει στην απάντηση σου αυτόματα την παράθεση. Μπορείς να κάνεις όσες παραθέσεις θες. :)

 

 

Ον τόπικ, θα συμφωνήσω με τον Deluxe, πιο μικρός, πιο ελαφρύς και μια χαρά θα σε βγάλει σε οποιοδήποτε live ή πρόβα. Και αν δεν σ'αρέσει το πόσο πριμαριστός είναι μπορείς στο πρώτο retubing/rebiasing να βγάλεις και τον bright cap. Μετά θα είναι ίδιος ο Twin απλά πιο μικρός σε watt (ok και με ανορθώτρια).

 

Ωστόσο θα πρότεινα και εγώ να μην πάρεις reissue, ή πάρε έναν BF/SF παλιό ή αν θες καινούργιο, σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα ίδια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντω κι εγω, περισσοτερο για να ρωτησω. Λοιπον, για το θεμα με τα πριμα του DR. Δεν εχω εναν, αλλα εχω ευκολη προσβαση σε εναν DR ενος φιλου. Τον δοκιμασα λοιπον με μια tele. Ναι, ειχε πριμα αρκετα εκνευριστικα. Και δεν ηταν τοσο απλο να τα ρυθμισεις με καποιο knob. Γιατι εχανες απο το συνολικο ηχο σου. Πριμα που δεν μπορεις να τα ξεφορτωθεις ευκολα. Ακουγοταν, σε καποια picking με αρκετη δυναμικη, καποια κουδουνισματα και ''clips'' οπως αυτα που ακουγονται οταν συνδεεις την κιθαρα απευθειας σε κονσολα. Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω. Αυτο με προβληματισε γιατι κοιτουσα κι εγω για πιθανη αγορα του. Και επισης γιατι τον εχω ακουσει σε live και ηχογραφησεις αλλων(π.χ. Marc Ribot) και ηταν αυτο ακριβως που εψαχνα ηχητικα. Εψαξα, λοιπον στο internet και βρηκα οτι πολλα κομματια ειχαν θεμα που το περιεγραφαν οπως περιπου το περιεγραψα παραπανω και το απεδιδαν σε ελαττωματικα μεγαφωνα( ή κακη συνδεση των μεγαφωνων, οπου συντονιζει κατι κλπ. Δεν θυμαμαι ακριβως και ουτε εχω τις απαραιτητες γνωσεις). Μπορει να ειναι internetικη μουφα, δεν ξερω. Ποια ειναι η γνωμη σας? Επισης να πω οτι οι μεταχειρισμενοι παλιοι BF DR, δηλ πριν απο το 68' αν δεν κανω λαθος, στο ebay πωλουνται γυρω στα 2.500 Ευρω. Ξεφευγει λιγο η τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

η ...γνωμη μου ειναι οτι απλα δεν εχεις μαθει να παιζεις με Τελε και με BF/SF ενισχυτη...σιγα σιγα θα μαθεις...οτι τα...πολλα πριμα που λες ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ ;D

 

οπως ειπες και εσυ χιλιαδες κιθαριστες χρησιμοποιουν αυτο τον συνδιασμο απροβληματιστα ,ομως ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ και πως να το βγαλουν απο το συγκεκριμενο συνδιασμο..

 

το stock μεγαφωνο ειναι κτηνος και πολυ καλο αν και οντως εχει αρκετη εμφαση στα υψηλομεσαια.

 

ενα εξαιρετικο alternative μεγαφωνο για καποιον που θελει πιο smocky & γεματο ηχο ειναι το canabis rex (η αν εχει λεφτα καποιο Tone Tubby)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και silverface οι οποίοι είναι πολύ πιο φτηνοί, αν βρεθούν βέβαια μιας και στην Ελλάδα οι μικροί Fender είναι λίγο σπάνιοι.

 

Για τα πρίμα, με αφαίρεση του bright cap και αλλαγή μεγαφώνου αν χρειάζεται, το πρόβλημα λύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δοκιμασα λοιπον με μια tele. Ναι, ειχε πριμα αρκετα εκνευριστικα.

 

Αγαπητέ Gianiss, με τελεκάστερ στον bridge μαγνήτη ειδικά, δεν υπάρχει νομίζω ενισχυτής του οποίου τα πρίμα δε θα ακουστούν υπερβολικά έντονα. Τα όποια παράπονα, συνεχίζω να θεωρώ ότι έχουν να κάνουν με το γενικότερο ηχόχρωμα και όχι με τις υψηλές συχνότητες συγκεκριμένα. Ο DR είναι γενικώς bright ενισχυτής, σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι. Δεν θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ιστορία που αναπαράγεται, αποτελεί πρόβλημα του ενισχυτή. Είναι από τα χαρακτηριστικά του.

 

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για ΠΟΛΥ ψιλές λεπτομέρειες τώρα, το stock μεγάφωνο, που αναφέρει κι ο SF, αλλά και οι stock λυχνίες του reissue (groove tubes) γενικώς συμβάλλουν σε αυτό τον πριμαριστό χαρακτήρα. Αλλά και πάλι, προσωπικά θεωρώ ότι ο DR παίζει άψογα και χωρίς καμία παρέμβαση σε αυτά.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, ο bright cap είναι "ενεργός" στις χαμηλές θέσεις του volume, από το 4-5 και πάνω δεν "ακούγεται", βέβαια είναι λίγο δυνατά σε αυτά τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λεγόμενος "bright cap" είναι ένας 47pF που όπως φαντάζομαι κάνει bypass κάποιες υψηλές συχνότητες, όπως λειτουργούν τα treble bleed κυκλώματα στα volume pots στις κιθάρες.

 

Είναι αυτό που ενεργοποιεί ο "bright switch" στους μεγαλύτερους 7εndεr.

 

Εδώ θα μπουρούσαν να γίνουν μερικά κόλπα.

 

1) τον κόβεις τελείως και δεν ασχολείσαι (και έχεις ελαφρώς πιο σκοτεινό ήχο).

2) βάζεις έναν ελαφρώς μεγαλύτερης τιμής και δίνεις λίγο περισσότερα μεσαία.

3) αγοράζεις push-pull ποτενσιόμετρο για το volume και τον ενεργοποιείς on demand.

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου