Προς το περιεχόμενο

Fender 65 Deluxe Reverb RI ή 65 Twin Reverb RI, ποιον να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν η άποψή μου μετράει (μιας και έχω τον Deluxe Reverb II και όχι τον κλασικό DR), αλλά ένας λόγος που προσωπικά δεν θα επίλεγα τον Twin είναι το γεγονός ότι, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν συνεργάζεται πολύ καλά με τα drive.

 

Με όσους twin κι αν έχω παίξει, ο παραμορφωμενος ήχος, μου ακουγοτανε πάντα "άδειος" και...λίγος συχνοτικά...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Κυκλοφορούν αρκετές σελίδες στο internet για μόντες στον deluxe reverb ri. Θεωρώ ότι το να απενεργοποιήσεις το bright cap κάνει το bright chanel ίδιο με το normal κανάλι. Μπορείς εξίσου να χρησιμοποιείς το normal κανάλι αν δεν σου αρέσει το πρίμο, παίρνοντας και το reverb/tremolo συνδέοντας τα δυο κανάλια με ένα καλώδιο.

 

Κι εδώ όμως προκύπτει το θέμα ότι με ένα κοινό καλώδιο μεταξύ των δύο καναλιών έχεις φαινόμενα ακύρωσης φάσης αν βάλεις τα ποτενσιόμετρα στα ίδια level.

Μπορείς να παρεις τότε ένα καλώδιο με ίδιες* (?) πολικότητες ή απλά να χαμηλώσεις λίγο το δεύτερο κανάλι για να μην πέφτει η ένταση σου λογω του out of phase.

 

*Κάποιος πιο έμπειρος θα μπορουσε να διορθώσει ή  αποσαφηνίσει τα τεχνικά ζητηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το να απενεργοποιήσεις το bright cap κάνει το bright chanel ίδιο με το normal κανάλι.

Καταρχάς δεν υπάρχει bright channel.

 

 

Η εμφανέστερη/προφανέστερη διαφορά των δύο είναι η ύπαρξη ή όχι των reverb/vibrato.

Βέβαια υπάρχει και μια βασικότερη διαφορά στο voicing των δύο καναλιών, με το Normal να είναι πάντα πιο "παχύ", αλλά όχι λόγω της μη ύπαρξης bright cap.

Τη διαφορά κάνει ο coupling cap αμέσως μετά το tonestack, τουλάχιστον στους original BF Fenders που ακολουθούν την ΑΒ763 υλοποίηση (αλλά και μεταγενέστερες).

Εκεί υπάρχει ένας μικρότερης τιμής (0,022μF) πυκνωτής στο vibratο channel απο ότι στο Normal channel (0,047μF), γεγονός που το κάνει κάπως πιο πριμαριστό.

 

 

Μπορείς να παρεις τότε ένα καλώδιο με ίδιες πολικότητες 

 

ολα τα καλώδια έχουν την ίδια "πολικότητα", όπως λες. Δεν γίνεται αλλιώς.

Αν κάνεις οτι αντιστέφεις τις συνδέσεις απο το ένα βύσμα στο άλλο, απλά θα γειώσεις το σήμα και δεν θα πάρεις τίποτα...

 

Το γεφύρωμα των καναλιών όπως το σκέφτεσαι θα φέρει πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα γιατί όπως και να το κάνεις πάλι απο το vibrato channel θα περάσεις, άρα και απο τον bright cap.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν υπάρχει bright channel.

Bright channel θα εννοεί το Vibrato κανάλι που έχει την ύπαρξη του bright cap, στο normal κανάλι απουσιάζει.

 

Βέβαια υπάρχει και μια βασικότερη διαφορά στο voicing των δύο καναλιών, με το Normal να είναι πάντα πιο "παχύ", αλλά όχι λόγω της μη ύπαρξης bright cap.

Τη διαφορά κάνει ο coupling cap αμέσως μετά το tonestack, τουλάχιστον στους original BF Fenders που ακολουθούν την ΑΒ763 υλοποίηση (αλλά και μεταγενέστερες).

Εκεί υπάρχει ένας μικρότερης τιμής (0,022μF) πυκνωτής στο vibratο channel απο ότι στο Normal channel (0,047μF), γεγονός που το κάνει κάπως πιο πριμαριστό.

Υπάρχει και μια τρίοδος που έχει συν το vibrato κανάλι η οποία παίζει και αυτή μεγάλο ρόλο στο ηχόχρωμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το γεφύρωμα των καναλιών όπως το σκέφτεσαι θα φέρει πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα γιατί όπως και να το κάνεις πάλι απο το vibrato channel θα περάσεις, άρα και απο τον bright cap.

 

 

 

Όσο πιο χαμηλά έχεις το vibrato κανάλι τόσο επικρατεί η χροια του normal, κι εκεί μπορείς να προσθέσεις και το reverb. Αυτό το χρησιμοποιώ κατα κόρον όταν θέλω να παίζω με το νορμαλ και να πάρω και λίγο reverb, και μπορώ να πω ότι δεν μου αλλοιώνει τον χαρακτήρα.

 

Απ'την αλλη μπορείς να παίξεις με τις χροιες που βγαίνουν αν δυναμώσεις και το κανάλι του βιμπράτο, όπως και το  να αφήσεις τα πρίμα του μόνο στο normal και τα μπάσσα μόνο στο vibrato... Αν και δεν συνηθίζω να παίζω έτσι με τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια τρίοδος που έχει συν το vibrato κανάλι η οποία παίζει και αυτή μεγάλο ρόλο στο ηχόχρωμα του.

 

Σωστό κι αυτό! Είναι αυτή που "ασχολείται" με τη μίξη του reverb και το "φόρτωμα" απο το tremolo (vibrato fenderιστί).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου