Προς το περιεχόμενο

Oι Rolling Stones κουράστηκαν... (ή το κούρασαν)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαζι και με αυτους τους βαθυ μωβ  :P

 

;D

 

Προχθες έτυχε να ακούσω τον Γεωργίου που κάνει μια εκπομπή στο ράδιο με πολλή μουσική, είναι λάτρης του κλασσικού ρόκ, έβαλε λοιπον ένα τραγούδι από το τελευταίο των βαθύ μωβ (που ήταν όντως μάλλον για χασμουρητό) και μετά το χιτάκι από το τελευταίο στόουνΖ και γελούσε, έλεγε "ΝΑ γιατί οι στόουνζ είναι κορυφαίοι και παντοτινοί" (ή κάτι τέτοιο)

 

Πάντως για μένα και οι δύο το έχουν ΠΑΡΑκουράσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

E, αφου το ειπε ο Γεωργιου... ;D ;D

Gdevelek my old friend, περνα καμια βολτα απο καποιο live των DP, και αν δεν μπορεις, κατεβασε τουλαχιστον το τελευταιο τους αλμπουμ.

Αν χασμουρηθεις ακουγοντας το, εγω την αλλη μερα θα στο αγορασω και θα στο στειλω πακετο σπιτι με τις ευχες μου για καλο υπνο. sleep2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, αφου το ειπε ο Γεωργιου... ;D ;D

Gdevelek my old friend, περνα καμια βολτα απο καποιο live των DP, και αν δεν μπορεις, κατεβασε τουλαχιστον το τελευταιο τους αλμπουμ.

Αν χασμουρηθεις ακουγοντας το, εγω την αλλη μερα θα στο αγορασω και θα στο στειλω πακετο σπιτι με τις ευχες μου για καλο υπνο. ;D

 

Πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσεις πως τα γούστα διαφέρουν και ΝΑΙ υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ γουστάρουν DP, και μάλιστα τα όσα έχουν γράψει μετά τις μέρες της δόξας τους... Και αυτό ΔΕΝ τους καθιστά ηλίθιους ή άσχετους ή ο,τιδήποτε άλλο αρνητικό, είναι ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ που να πάρει...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είναι ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ που να πάρει...  :-X

Το να μη σου αρεσουν οι DP ειναι θεμα κακου γουστου που να παρει, ;D αλλα τελος παντων εδω για αλλο μιλαμε. Για το ποιος ειναι κουρασμενος και ποιος επρεπε ηδη να εχει παει σπιτι του και να πινει χαμομηλι.

Κανε ενα απο τα δυο που σου προτεινα (αν δεν μπορεις και τα δυο) και ελα να τα ξαναπουμε. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ενα απο τα δυο που σου προτεινα (αν δεν μπορεις και τα δυο) και ελα να τα ξαναπουμε. 8)

 

Μα εκεί ακριβώς βρίσκεται και το θέμα σου, πιστεύεις πως για να συλλαβίσει κάποιος κάτι αρνητικό για τη μπάντα που έχεις - εν πολλοίς - θεοποιήσει, "δεν τους ξέρεις καλά, δεν τους έχεις προσέξει, ΚΑΤΙ τέλος πάντων σου έχει ξεφύγει - ή κάποια βίδα σου έχει λασκάρει!! - και έχεις διαμορφώσει λάθος άποψη, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΡΠΜ..."

 

Δεν το χωράει ο νους σου, απλά. Ενώ είναι κάτι ΤΟΣΟ φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χωράει ο νους σου, απλά. Ενώ είναι κάτι ΤΟΣΟ φυσιολογικό.

Αν σου φαινεται εσενα φυσιολογικο να χασμουριεσαι ακουγοντας ή βλεποντας live τους Deep Purple, παω πασο...

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Stones ήταν αρκετά τυχεροί, γιατί βρέθηκαν στην κατάλληλη στιγμή, στο κατάλληλο μέρος και εκμεταλεύτηκαν όλες τις συγκυρίες προς οφελός τους...

 

Δεν ήταν καλύτεροι των Beatles ( με τίποτα), ούτε οι πιο ταλαντούχοι της πιάτσας τότε.. Έβλεπαν τους Blues Incorporated του Alexis Corner στο Marquee και στο Ealing club και προσεύχονταν να 'κλέψουν' ότι περίσσευε από την τότε δευτεράντζα τους... Για τον βιρτουόζο Cyril Davies δεν υπήρχε ελπίδα... Τους έκατσαν κάποια στιγμή μεταγραφές από τους μη βασικούς.. Οι περιστασιακοί Bryan Jones και Charlie Watts τελικά έγιναν Stones..

 

Βαφτίστηκαν με το ζόρι 'κακά παιδιά' και έτσι πλασαρίστηκαν. Το αντίπαλο δέος, των συνεσταλμένων Beatles.. Και με τα πολλά έπιασαν. Κι ας έπαιζαν μόνο διασκευές R&B αρχικά.. Κάποια στιγμή. ήρθαν και οι συνθέσεις να τους θεμελιώσουν ως τεράστια μπάντα..

 

Κάποια στιγμή έμαθε ο Keith τα ανοιχτά κουρδίσματα και έδωσε στον ήχο και στα riffs τους, αυτό το ρημάδι το 'κάτι' που όλοι ψάχνουν...

 

Γνώμη μου είναι, πως οι φανερά ευνοούμενοι από τις συγκυρίες Stones, τελικά έγιναν ΠΟΛΥ μεγάλη μπάντα παρά την άβυσσο της προσωπικής τους ζωής και τους τόνους ναρκωτικών που κατανάλωναν.

 

Ένα καινούργιο τραγούδ,ι από τον τελευταίο δίσκο-best of τους (νομίζω Grrr ή κάπως έτσι λέγεται ο δίσκος), μου άρεσε πάρα πολύ..

 

Γιατί ένας 80-κάτι, Little Boy Memphis Lightning Fast Slide King, bluesman, μας ασκεί συμπάθεια ...

 

και ένας 70 ακριβώς Stone αποστροφή?   :o :o ::) 8)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φαινεται εσενα φυσιολογικο να χασμουριεσαι ακουγοντας ή βλεποντας live τους Deep Purple, παω πασο...

 

 

Το χασμουρητό το έγραψα για κάποιο studio recording του τελευταίου δίσκου τους. Το τι θα νιώσω σε live τους δεν θα το μάθω ποτέ, είμαι πολύ εκλεκτικός στα live που πηγαίνω. Μάλλον θα τους έβλεπα με έντονο εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον αφού έχουν μεγάλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χασμουρητό το έγραψα για κάποιο studio recording του τελευταίου δίσκου τους.

Το οποιο ειναι ενα απο τα δυο radio-friendly Singles που εβγαλαν (και τα μονα που εχει ακουσει/παιξει ο φιλος μας ο Γεωργιου) και ειναι τα πιο "ευπεπτα" κομματια που υπαρχουν στο νεο τους αλμπουμ και που με κανενα τροπο δεν μπορουν να εκληφθουν σαν αντιπροσωπευτικα αυτου.

Να σου πω για τριτη φορα να κατεβασεις το αλμπουμ τους και να το ακουσεις, τοσο δυσκολο ειναι πια?

Η περιπτωση του να μη σου αρεσει μουσικα υπαρχει, αλλα οπως σου ξαναειπα παραπανω δεν ειναι το θεμα μας αυτο, αλλα κατα ποσο καποιοι επρεπε να εχουν παει ηδη σπιτια τους και ποιοι τελικα εχουν κουρασει.

 

Το τι θα νιώσω σε live τους δεν θα το μάθω ποτέ, είμαι πολύ εκλεκτικός στα live που πηγαίνω

Μαλιστα. Τoσο εκλεκτικος, που να τρεχεις τωρα να δεις γκρουπακια τυπου Deep Purple...

Δεν ακους DP, δεν βλεπεις live τους, δεν παρακολουθεις γενικα την μπαντα (μη μας πεις το αντιθετο γιατι δεν θα γινεις πιστευτος) κατα τα αλλα μπορεις να σχολιαζεις ανετα.

 

Υπαρχει και το YouTube. Ειναι μια τελευταια ευκαιρια για σενα οχι να αρχισεις να γουσταρεις DP αλλα να διαπιστωσεις (που ειναι και το θεμα μας) ποιοι επρεπε να ειναι σπιτια τους και ποιοι οχι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου