Προς το περιεχόμενο

Drive για μπασο που να βγαινει στη μιξη rock/stoner!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνεις στο νόημα, μην ξεχνάς και άλλη μια 2x15 για τον δεύτερο ενισχυτή!  ;D

 

ωραία  θα ήταν όλα  αυτά  αλλά δεν μου φαίνονται εφικτά  (οικονομοτεχνικά  ;D)  οπότε  η λύση  που προτείνει  ο SF  με τα plugs  δεν είναι και άσχημη 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Fulltone mosfet bass drive μετά από μακροχρόνια αναζήτηση πεταλιών απλά το καλύτερο.

 

Οποισδήποτε 1χ12 ενισχυτής κιθάρας θα σου βγάλει καλύτερο drive παράλληλα με di η ένα καθαρό μπασοενισχυτή.

 

Και η λογική του superfunk είναι safe επιλογή. Ampeg SVX + Soundtoys decapitator best bass drive ever!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία  θα ήταν όλα  αυτά  αλλά δεν μου φαίνονται εφικτά για (οικονομοτεχνικά  ;D)  οπότε  η λύση  που προτείνει  ο SF   με τα plugs  δεν είναι και άσχημη  

Σίγουρα, απλά το ανέφερα, ποτέ δεν ξέρεις, ίσως μπορεί να δανειστεί από κάποιο φίλο ή να έχει κάτι καλό στο studio που θα γράψει.

 

Αλλιώς υπάρχουν και λύσεις όπως ανέφερε ο fleamail ή στην τελική plugins a la SF,

Οποισδήποτε 1χ12 ενισχυτής κιθάρας θα σου βγάλει καλύτερο drive παράλληλα με di η ένα καθαρό μπασοενισχυτή.

 

Και η λογική του superfunk είναι safe επιλογή. Ampeg SVX + Soundtoys decapitator best bass drive ever!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έκανα το εξής

Θα έμενα στο ήδη υπάρχον πέταλάκι , θα χαμήλωνα λίγο  το gain  και θα ρύθμιζα τον όγκο αλλάζοντας την τοποθέτηση του δεξιού χεριού . Οσο πιο κοντα είναι στον καβαλάρη , τοσο καλύτερη ατάκα και πιο πρίμο και στακάτο ήχο εχει το όργανο .Αν μεταφέρεις το χέρι λίγο πιο μπροστά προς την κατεύθυνση της τοστιέρας κερδίζει περισσότερο όγκο στον ήχο αλλά γίνεται λίγο πιο πλαδαρή η νότα .Πειραματίζεσαι με το όργανο και  την βασική τεχνική στο δεξί χέρι και αν το ψάξεις λίγο μπορεί να βγάλεις πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα .

Επίσης μπορείς και να δουλέψεις με το tone  και τα volume στους μαγνήτες σε συνδυασμό πάντα  με το δεξί χέρι και το πεταλάκι σου . :)

Καλό κατα τη γνώμη μου είναι , αν οι κιθάρες έχουν πολύ παραμόρφωση το χεράκι του μπασίστα να είναι πολύ κοντά στον καβαλάρη του οργάνου για να βγαίνει στη μίξη το μπάσο στακάτο και δυνατό .

παρατήρησε μπασίστες που παίζουν σε παρόμοια είδη μουσικής και  σου αρέσει ο ήχος τους , τη θέση που παίζει το δεξί χέρι

 

πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο myster_maze τα λέει μια χαρά!!

Θεωρώ ότι νούμερο ένα είναι ο ενισχυτής του μπάσου και κατ'επέκταση η καμπίνα. Το multi-amp είναι ιδανική λύση ειδικά αν μιλάμε για heavy set-up με μια κιθάρα και μπάσο.

 

Επίσης για το "οικονομοτεχνικό" που αναφέρθηκε, όντως ισχύει αλλά υπάρχουν και κάποιες λύσεις που μπορούν να σου προσφέρουν ευελιξία και σε πολύ λογικό budget. Τρανταχτό παράδειγμα οι παλιοί Peavey (solid state θηρία που σου δίνουν τη δυνατότητα blend δύο καναλιών)... ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο myster_maze τα λέει μια χαρά!!

υπάρχουν και κάποιες λύσεις που μπορούν να σου προσφέρουν ευελιξία και σε πολύ λογικό budget. Τρανταχτό παράδειγμα οι παλιοί Peavey (solid state θηρία που σου δίνουν τη δυνατότητα blend δύο καναλιών)... ;)

 

το μονό σίγουρο ! και πολλές  και πολύ πιο  πρακτικές  απο την λύση κουμουτσα peavey και εχω live αυριο και πρεπει να φωνάξω ολο το σόι να την κουβαλήσω  ;)

 

υπάρχουν  set , amps cabs  πολύ ευέλικτα  με drive κανάλια, υβριδικα,  ελαφρά  για μεταφορά και με πολλά watt για όλα τα βαλάντια !!!

 

η τεχνολογία στο μπάσο τρέχει σφαίρα  ;D

 

takissam@ έκανα κλικ στην υπογραφή σου και έπαθα συγκοπή  :o

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έκανα το εξής

Θα έμενα στο ήδη υπάρχον πέταλάκι , θα χαμήλωνα λίγο  το gain  και θα ρύθμιζα τον όγκο αλλάζοντας την τοποθέτηση του δεξιού χεριού . Οσο πιο κοντα είναι στον καβαλάρη , τοσο καλύτερη ατάκα και πιο πρίμο και στακάτο ήχο εχει το όργανο .Αν μεταφέρεις το χέρι λίγο πιο μπροστά προς την κατεύθυνση της τοστιέρας κερδίζει περισσότερο όγκο στον ήχο αλλά γίνεται λίγο πιο πλαδαρή η νότα .Πειραματίζεσαι με το όργανο και  την βασική τεχνική στο δεξί χέρι και αν το ψάξεις λίγο μπορεί να βγάλεις πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα .

Επίσης μπορείς και να δουλέψεις με το tone  και τα volume στους μαγνήτες σε συνδυασμό πάντα  με το δεξί χέρι και το πεταλάκι σου . :)

Καλό κατα τη γνώμη μου είναι , αν οι κιθάρες έχουν πολύ παραμόρφωση το χεράκι του μπασίστα να είναι πολύ κοντά στον καβαλάρη του οργάνου για να βγαίνει στη μίξη το μπάσο στακάτο και δυνατό .

 

+1

 

Κοντά στην ταστιέρα και με δύναμη  :D  ;) ..κλασσική στοουνεροσυνταγή.  8)

 

Προς op :Το amt bc-1 το απέκτησα έπειτα από πολύωρο ιντερνετικό διάβασμα.Εκπληκτικά παραμετροποιήσιμο.Δεν πρέπει να υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος.Από έξω το παρήγγειλα.

 

Οι λύσεις που ακούστηκαν και από άλλα μέλη είναι εξίσου καλές,με λιγότερα έξοδα.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογία στο μπάσο τρέχει σφαίρα  ;D

Συμφωνώ απόλυτα... Όμως άλλη χάρη έχει ο "πατροπαράδοτος" τρόπος (=μεγάλοι ενισχυτές και κουβάλημα)  ;D

 

takissam@ έκανα κλικ στην υπογραφή σου και έπαθα συγκοπή  :o

Έχω καιρό να κάνω update στο blog μου και δεν είναι το τελευταίο rig μου αυτό. Στείλτε υλικό!! (Sorry για το off topic!!!)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η αγορα εγινε!Εξηγουμαι ομως αναλυτικα!

 

Καταρχην δεν παιζουμε stoner με την ενοια των Kyuss,Nightstalker κλπ.Πιο πολυ desert-ιλα εχει σε φαση queens of the stone age. Οποτε δεν παιζω τοοοοσο heavy.Ενισχυτη εχω εναν Gallien Krueger 700 rb-2 και μια καμπινα Gallien Krueger 4x10. Η συγκεκριμενη επιλογη εχει να κανει με το οτι ναι μεν θελω να παιζω heavy αλλα και κρυσταλλινα οσο γινεται κατι που μονο ο Gallien μου το εδωσε στα αυτια μου αποφευγοντας κλασικες heavy στονεροεπιλογες οπως Orange, Ashdown ακομα και SVT.

 

Οσον αφορα το γραψιμο παντα γραφω ενα καθαρο σημα με di και ενα αλλο σημα/σηματα με μικροφωνο (μικροφωνα) που περνει/περνουν το ηχειο και τη χροια του ενισχυτη με οτι πεταλακι εχω βγαινοντας τελικα μια μιξη του di με τα υπολοιπα  σηματα 'ηχειων' αν μπορω να το πω σωστα (για να εξηγουμε σωστα 2 μικροφωνα τις περισσοτερες περιπτωσεις ενα στο tweeter και ενα πανω δεξια)

 

Στα της αγορας τωρα!Μετα απο πρωινη βολταδα κατεληξα στο boss ODB-3!Ηταν ακριβως η χροια που ηθελα!Και σε συνδιασμο με το rc booster που εχω για τα μπασα μοιαζει να μπορω να παρω το αποτελεσμα που θελω!

 

Τελος συμφωνω με το παιξιμο κοντα στη ταστιερα!Βγαινει η σωστη μπασιλα που πρεπει!Επισης ξεχασα να πω οτι το fulltone δεν μπορεσα να το βρω πουθενα και μαλιστα εμαθα οτι εχει καταργηθει απο την αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου