Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με line6 HD500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα προσφατα την hD 500 καινουργια απο το ebay κ το toeswitch δε δουλευει.τι προτεινετε περα απο το να τη στειλω πισω γιατι ειναι μακρια και απο το να επικοινωνησω με την line6 που ηδη εκανα;Βαζω πχ ena wah κ επιλεγω να το ελεγχω με το toeswitch αλλα οταν το παταω δε δουλευει!Διαβασα επισης οτι θελει δυναμη αλλα παρολο που το πιεζω δυνατα δε δουλευει!Η πεταλιερα ειναι ολοκαινουργια kai ηταν σφραγισμενη οταν την παρελαβα.Μηπως ειναι καποια ρυθμιση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικά απ'όσο θυμάμαι από την HD300 θέλει να το έχεις σε πάτωμα και να το πατάς δυνατά με το πόδι.Δεν παθαίνει τίποτα μην ανησυχείς.

 

Ο μόνος σίγουρος τρόπος να το εξακριβώσεις αν υπάρχει πρόβλημα αν δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το διακόπτηείναι να κατεβάσεις το HD500 Edit και να συνδέσεις το pod στο pc ώστε να ενεργοποιήσεις το wah από εκεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο edit ενεργοποιειται κανονικα οταν κανω κλικ στον υπολογιστη!το θεμα ειναι να αυξομειωνω το

Γουα

Με το ποδι.το πατησα δυνατα

Ορθιος αλλα

Δε κανει τπτ!Μηπως ειναι καμια ρυθμιση που δε ξερω;αν κανω flash το firmware ξανα υπαρχει περιπτωση να παρει μπρος το γουα;Διαφορετικα Υπαρχει στη

θεσσαλονικη καποιο service να τη δουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτό που θα σου πω - αλλα με δική σου ευθύνη. Δεν ξέρω μήπως δεν αντέξει η πεταλιέρα αν είσαι κανα γομάρι σαν κι εμένα - αν και εμένα με άντεξε η HD300.

Όρθιος, πάτα στο μπροστινό μέρος του wah με το μπροστινό μέρος του (δεξιού) ποδιού σου και σήκωσε το αριστερό στον αέρα ώστε όλο το βάρος του σώματός σου να πέσει στο toe switch. Το δικό μου έτσι δούλεψε την πρώτη φορά, αλλά επαναλαμβάνω δεν παίρνω ευθύνη για το δικό σου.

Γενικά αυτό το switch είναι πολύ σκληρό στην αρχή. Μετά στρώνει (σχετικά).

Good luck.

Αν το κάνεις, πες μας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλιμπράρισμα είναι στην παλινδρομική κίνηση. Όχι στο πάτημα του κουμπιού.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως η μόνη χρήση αυτού του διακόπτη είναι αν θες να φτιάξεις ένα patch με exp pedal χωρίς τη χρήση του edit.Δε μπορώ να φανταστώ να είναι χρήσιμο σε live καλύτερα να κάνεις οn/off το effect block του wah με ξεχωριστό διακόπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγω . Θέλει αρκετή δύναμη για να πατηθει . Οταν το πας πάνω κάτω το σουιτς δουλεύει ως βολιουμ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πατήσεις το κουμπάκι με το δάχτυλό σου και να ακούσεις ότι κάνει "κλικ". Εάν λειτουργήσει μάλλον θέλει να μαλακώσουν τα λαστιχάκια που έχει από κάτω ώστε να παραμορφώνονται περισσότερο και να το πιέζουν. Μπορείς επίσης να βάλεις ένα μικρό χαρτάκι, όσο χρειάζεται ωστέ να πιέζεται το διακοπτάκι, και να το κολλήσεις με ταινία.

 

Εάν κάνει "κλικ" και δεν λειτουργεί το κουμπάκι, κάνε ένα reset (που δε νομίζω να διορθώσει τίποτα) και μετά ετοιμάσου να την στείλεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πατησα με

Δυναμη αλλα δεν ενεργοποιεται!Επισης οταν το βαζω σαν volume pedal η ενταση δεν αυξομειωνεται οποτε δεν πρεπει να χει να κανει με τη δυναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου