Προς το περιεχόμενο

Αxe-fx II και απαραίτητα extras


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

σχεδιάζω εδώ και καιρό να πάρω ένα axe αλλά δεν έχω ιδέα από racks.Απλά θέλω ένα μηχάνημα πολύ φορητό που να παίζω από τζαζιές μέχρι extreme gain καταστάσεις και να μπορώ να παίζω και σπίτι χωρίς να με κυνηγάει η πολυκατοικία (οπότε νομίζω είναι καλή επιλογή).Το θέμα μου όμως είναι τι ακόμα χρειάζομαι για να δουλέψει.Τελικό και καμπίνα?Μonitors και κάρτες ήχου?Μπορώ να τον έχω καρφί στο pc και να παίζω στα μούφα ηχεία του homecinema?.Πώς γίνεται η δουλειά? :P

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για το axe και θα παίζεις στο homecinema? Θες τουλάχιστον καλά μόνιτορ αν και ιδανικά θες λαμπατο τελικό για να κελαιδαει...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για το axe και θα παίζεις στο homecinema? Θες τουλάχιστον καλά μόνιτορ αν και ιδανικά θες λαμπατο τελικό για να κελαιδαει...

 

Συμφωνώ στο πρώτο απόλυτα! Θα αγοράσεις μία κάρτα ήχου και ένα σετ αυτοενισχυόμενα monitors. Αν ψάξεις στις αγγελίες θα βρεις πολύ πράγμα σε καλές τιμές. Τη λύση τελικού-ηχείο δεν την πάω γιατί χάνεις τα πλεονεκτήματα του axe που είναι τρομερά cab sim, direct ηχογράφηση, φορητότητα και βεβαίως ευκολία. Εχω το ultra και παίζω γράφω direct με εξαιρετικά αποτελέσματα.

 

Από εκεί και πέρα θα αγοράσεις οπωσδήποτε την MCF101 την πεταλίερα που βγάζει η fractal για το axe. Ναι έιναι πανακριβή αλλά έιναι state of art στο χειρισμό και τις δυνατότητες.

 

Αρα εκτός του axe θες κανά 350 για κάρτα ηχεία αν τα πάρεις μεταχειρισμένα ώστε να αξίζει και η επένδυση σου και πάνω από όλα να τη χαρείς.

 

Πάντα υπάρχει και η λύση του να κουμπώσεις στο return του ενισχυτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στο πρώτο απόλυτα! Θα αγοράσεις μία κάρτα ήχου και ένα σετ αυτοενισχυόμενα monitors. Αν ψάξεις στις αγγελίες θα βρεις πολύ πράγμα σε καλές τιμές. Τη λύση τελικού-ηχείο δεν την πάω γιατί χάνεις τα πλεονεκτήματα του axe που είναι τρομερά cab sim, direct ηχογράφηση, φορητότητα και βεβαίως ευκολία. Εχω το ultra και παίζω γράφω direct με εξαιρετικά αποτελέσματα.

 

Από εκεί και πέρα θα αγοράσεις οπωσδήποτε την MCF101 την πεταλίερα που βγάζει η fractal για το axe. Ναι έιναι πανακριβή αλλά έιναι state of art στο χειρισμό και τις δυνατότητες.

 

Αρα εκτός του axe θες κανά 350 για κάρτα ηχεία αν τα πάρεις μεταχειρισμένα ώστε να αξίζει και η επένδυση σου και πάνω από όλα να τη χαρείς.

 

Πάντα υπάρχει και η λύση του να κουμπώσεις στο return του ενισχυτή σου.

Συμφωνω,

τελικος και ηχεια χανεις το cab simulation.

Eνας φιλος το επαιζε με τελικο marshall και δυο καμπινες port city 1x12 ..και γ@μω αλλα οχι στο σπιτι..στο studio και φυσικα εχανε το cab simulation.Eπισης χρειαζεσαι και midi της προκοπης για να παιξεις ολα αυτα που προσφερει το axe.Εαν εχεις 3500 ευρω τα οποια δεν τα χρειαζεσαι προχωρα.Μονο τα μονιτορ κοστιζουνε 500-600 ευρω .της προκοπης εννοω τυπου focal ,εχει και με 150 ευρω αλλα θα οδηγας ferrari με ζαντες zastava.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη παντα αποψη ,

για μην παρεξηθω,ειναι πολλα τα λεφτα για να δωσει καποιος για να παιζει στο σπιτι με το axe.Eιδικα στις μερες μας.Παρε καλυτερα μια κιθαρα.

Εγω στο σπιτι παιζω με αυτο και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.Kαι δεν κοστιζει τιποτα εαν εχεις iphone η ipad.

iphone-jam up pro xt-hi-fi-ηχεια,

στο στουντιο εχω τον dual.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Και εμένα το homecinema καθυστερημένο μου φαίνεται αλλά το είπα ετσι για να γεμίσω τις επιλογές.Χρήματα έχω γιατί πούλησα μια κιθάρα οπότε θα γίνουν amp.Απλά ψάχνω τη βέλτιστη λύση.Αν αγγίξω iphone θα γίνει ότι όταν ο δράκουλας ακουμπάει σταυρό του vanhelsing :

HMMY και apple δε πάνε μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Και εμένα το homecinema καθυστερημένο μου φαίνεται αλλά το είπα ετσι για να γεμίσω τις επιλογές.Χρήματα έχω γιατί πούλησα μια κιθάρα οπότε θα γίνουν amp.Απλά ψάχνω τη βέλτιστη λύση.Αν αγγίξω iphone θα γίνει ότι όταν ο δράκουλας ακουμπάει σταυρό του vanhelsing :

HMMY και apple δε πάνε μαζί

 

Mια απο τα ιδια μονο που το σκεφτομαι ξενερωνω αφανταστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Και εμένα το homecinema καθυστερημένο μου φαίνεται αλλά το είπα ετσι για να γεμίσω τις επιλογές.Χρήματα έχω γιατί πούλησα μια κιθάρα οπότε θα γίνουν amp.Απλά ψάχνω τη βέλτιστη λύση.Αν αγγίξω iphone θα γίνει ότι όταν ο δράκουλας ακουμπάει σταυρό του vanhelsing :

HMMY και apple δε πάνε μαζί

Ωραιο το σχολιο!!

Μην ξεχνας οτι για να ακουστεις σωστα σε live με το axe πρεπει το PA να ειναι καλο..

Εαν οι τελικοι ενισχυτες και τα ηχεια ειναι μαπα θα εχεις σοβαρο προβλημα.

Kαι οι meshuggah καρφι κονσολα το παιζουνε αλλα το PA σπερνει.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου