Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να έχω έναν τέτοιο μπασίστα; Ευχαριστώ. (Pino inside)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν θα τον φάω εδώ, θα τον πάρω πακέτο για το σπίτι, την πρόβα, τη συναυλία...

 

(Μου θύμισε το βίντεο ο Audiokostas από εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=199032.msg739405#msg739405)

 

 

Πρόκειται για ένα διαφορετικό angle του "Who Did You Think I Was" από το live του John Mayer "Where the light is" που, μετά τα πρώτα δευτερόλεπτα, δείχνει μόνο Pino.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα φίλος, αν δεν είχα αποκλειστικό συμβόλαιο με τους Paragas, θα ερχόμουν- παρότι το black tie image δεν είναι το φόρτε μου. Προτιμώ κάτι πιο casual  ;D

 

On: Ο Πίνο είναι ένας από τους πιο low profile, «ελβετικούς σουγιάδες»/παιχταράδες/αποψάτους/ με ηχάρα, μουσικούς που έχουν περάσει από στούντιο και live. Ο τα πάντα όλα (και ΤΙ όλα)...

 

http://www.youtube.com/watch?v=yK7ijkbAyzc 

 

 

Και όπως λέει και το γνωστό μπασιστικό ανέκδοτο: Τι πίνεις; Πίνω... Παλαντίνο.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμισες ωρε Terry...Ειχα να ακουσω αυτο το αλμπουμ 800 χρονια, :P εριξα πριν ενα ψαξιμο στη δισκοθηκη μου και περιεργως το βρηκα μεσα σε 2 λεπτα. Στα credits γραφει δυο μπασιστες, ο αλλος ειναι ο Steve Barnacle, που απ'οτι φαινεται πρεπει να ηταν ο κυριως μπασιστας στο αλμπουμ και ο Palladino guest. Τωρα σε ποια κομματια παιζει ο καθενας δεν μπορω να καταλαβω, μαλλον εσυ μπορεις να τους διακρινεις.

 

Παρε μια κομματαρα παρακατω απ'το ιδιο αλμπουμ, που ειναι και το καλυτερο κατα τη γνωμη μου. Το κομματι ειναι γραμμενο απο τον Gilmour και παιζει μεσα κι ο ιδιος.

 

Pete Townshend - White City Fighting (1985)

 

Το κομματι ηταν να ηχογραφηθει για το δευτερο προσωπικο αλμπουμ του Gilmour αλλα τελικα κατεληξε στο αλμπουμ του Townshend, αλλα και στο αλμπουμ των Roy Harper & Jimmy Page την ιδια χρονια με διαφορετικο τιτλο (Hope), αλλους στιχους και αρκετα πιο αργο τεμπο. Μπορειτε να το βρειτε στο YouTube.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι μου θυμισες ωρε Terry...Ειχα να ακουσω αυτο το αλμπουμ 800 χρονια, :P εριξα πριν ενα ψαξιμο στη δισκοθηκη μου και περιεργως το βρηκα μεσα σε 2 λεπτα. Στα credits γραφει δυο μπασιστες, ο αλλος ειναι ο Steve Barnacle, που απ'οτι φαινεται πρεπει να ηταν ο κυριως μπασιστας στο αλμπουμ και ο Palladino guest. Τωρα σε ποια κομματια παιζει ο καθενας δεν μπορω να καταλαβω, μαλλον εσυ μπορεις να τους διακρινεις.

 

 

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το άλμπουμ έγραψε κόσμος και κοσμάκης... Αλλά το άταστο του μάστορα που βαράει στο κομμάτι είναι trademark του Πίνο- και στα πρώτα του ήταν τέζα άταστος. Στην βέβαια πορεία το γύρισε το... τσάμικο, ανάλογα με τον ποιον έπαιζε/ έγραφε.

 

Για να μην μείνουμε με απορίες, καλώ τον Εγκυκλοπαιδιστή/μουσικολόγο/ βινύλιοφαγο/ Σερ και Φίρμα να μας διαφωτίσει. Προσωπικά τόσα χρόνια το έχω για Πίνο το κομμάτι. Λες να γίνει καμιά έκπληξη;

 

Πάντως σε κάνα δύο live του κομματιού μπάσο παίζει ο Chucho Merchan- με άταστο και αυτός.    

 

ΥΓ: Λες τόσα χρόνια να ζούσα στην πλάνη; Όχι τίποτα άλλο, αλλά για χρόνια που το συζητούσα με φίλους μουσικούς καταλήγαμε στο «πω πω πω... τι μπασάρα έπαιξε ο Πίνος σε αυτό το κομμάτι»  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω φιλε, το εψαξα λιγο και στο Net αλλα λεπτομερειες για το ποιος παιζει που, δεν βρηκα.

Εδω ο ιδιος ο Townshend μεσα στο αλμπουμ γραφει μονο τα ονοματα, ουτε καν τι οργανο παιζει ο καθενας. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μείνουμε με απορίες, καλώ τον Εγκυκλοπαιδιστή/μουσικολόγο/ βινύλιοφαγο/ Σερ και Φίρμα να μας διαφωτίσει. Προσωπικά τόσα χρόνια το έχω για Πίνο το κομμάτι. Λες να γίνει καμιά έκπληξη;

 

Στα live της εποχής (ενώ παίζει o Phillips) αυτός που παίζει δεν είναι ο Palladino.

 

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα live της εποχής (ενώ παίζει o Phillips) αυτός που παίζει δεν είναι ο Palladino.

 

 

Δεν μας έκανες σοφότερους γέροντα- Σε αυτό το live παίζει ο Chucho. Στου στούντιο θέμε  ;D

 

Πάντως εδώ ο Phillips είναι απολαυστικός/ σεμινάριο για ντράμερς  8) 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Palladino είναι απλά τιτανοτεράστιος.

Το βίντεο δείχνει την άνεσή του, το groove που διαθέτει, πως μετράει με το σώμα (αν δείτε και στα στουντιο κλιπ του το κάνει πάντα ακόμα και όταν κάθεται στις εγγραφές) , πως ελέγχει τα τεκταινόμενα......γενικά, σχολή ο άνθρωπος.

 

Δεν μας έκανες σοφότερους γέροντα- Σε αυτό το live παίζει ο Chucho. Στου στούντιο θέμε  ;D

Στα δύο κομμάτια που ε, κάτι αξίζουν πάντως (Face to face & Give blood) παίζει ο Πίνος.

Στα άλλα δεν με νοιάζει ποιος (και τον έχω και δυο φορές τον δίσκο).  :(

Έχει σίγουρα πολύ πιο ενδιαφέρουσες συνεργασίες να επιδείξει.

 

Ο Πίνο είναι ένας από τους πιο low profile, «ελβετικούς σουγιάδες»/παιχταράδες/αποψάτους/ με ηχάρα, μουσικούς που έχουν περάσει από στούντιο και live. Ο τα πάντα όλα (και ΤΙ όλα)...

Και τα πάντα με χαρακτήρα. Δεν είναι άχρωμο σεσσιονόσκυλο που τα κάνει όλα και δεν σιχαίνεται. Αν και Ουαλός, έχει class ;D και στην συμπεριφορά του αλλά και στο παίξιμό του.

 

Τα χώνει όπoυ χρειάζεται, βάζει βάζει την πινελίτσα του, "πατημένο" αλλά όχι βαρετό groove, γλυκύτατες μπασσογραμμές.

 

Εδώ είναι (όπως και στο ξεκίνημά του) με τον Jules Holland (γκρουπάρα οι Squeeze) και μερικούς άλλους άσημους, παρέα με το πρώτο του άταστο Musicman. (Για να μην γεμίζω παραθέσεις, δείτε τον και στο Live Aid του 85 πιτσιρικά να σλαπάρει με το ίδιο Musicman στο γκρουπ του Paul Young.)

 

 

Όταν σε εμπιστεύεται η Meshell Ndegeocello στο μπάσο (δείτε το τελευταίο λεπτό) όταν τραγουδάει, τότε.....

 

http://www.youtube.com/watch?v=0d9wgf22sQU&list=PL5BC18FAE8498793D&index=12

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναϊαμ’.... ;D

 

Επιφώνημα θαυμασμού είναι αυτό;  :o :o

 

Από πότε το σόλο του μπάσου δεν σου προκαλεί τάση προς εμετό; ;D ;D

 

Αν δεν δουλέψεις μαύρους  ;D αφροαμερικάνους 4χορδους, μπασίστας δεν γίνεσαι....και να τους δουλέψεις δηλαδή δεν γίνεσαι καθότι έχουν φυλετικό πλεονέκτημα  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου