Προς το περιεχόμενο

Granite dd-501


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα μια ηχογραφηση...δεν μ αρεσει πολυ ο ηχος (προτιμουσα αυτον που ειχαν default τα drums μεσα)

πως το κανω αποθηκευση σαν mp3 τωρα? (mp3 ή οτι να ναι αρχειο ηχου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

...επισης ηθελα να ρωτησω πως γινεται με καποια προγραμματα (Superior Drummer κλπ) να ρυθμισω τα drums να εχουν καλυτερο ηχο (?)

Γίνεται μέσω MIDI. Όμως, επειδή ο εγκέφαλος της drums δεν διαθέτει MIDI έξοδο, διαθέτει USB και χρησιμοποιεί MIDI over USB, που σημαίνει ότι μεταφέρει μηνύματα MIDI μέσω της USB σύνδεσης και ως εκ τούτου δεν θα χρειαστείς κάποιο διασυνδετικό (interface) γι'αυτό το σκοπό.

Δες το pdf manual που ανέβασε ο Waterfall-K, στην σελίδα 8.

 

...να βρω πως θα τα συνδεσω στο pc με superior drummer...

Απλά συνδέεις μέσω USB καλωδίου τον εγκέφαλο με το PC. Στην ουσία μέσω Midi (MIDI over USB).

 

3)αν γινεται να αλλαξω τους ηχους των drums

Βεβαίως, μπορείς την ακουστική έξοδο των drums να μην την συνδέσεις πουθενά. Με άλλα λόγια δεν χρησιμοποιείς τους ήχους της drums που έχεις γιατί  π.χ. δεν σου αρέσουν.

Απλά έχεις συνδεδεμένο τον εγκέφαλο με το PC μέσω USB καλωδίου, που όμως μεταφέρει μηνύματα MIDI over USB και με αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιείς τους ήχους του υπολογιστή.

Λέγοντας "ήχους του υπολογιστή", μπορεί να είναι οι ήχοι της κάρτας ή οι ήχοι από κάποιο VSTi, που υποστηρίζουν trigg-άρισμα μέσω MIDI.

Επίσης και πολύ σημαντικό, ίσως θα πρέπει να κάνεις κάποιες αναθέσεις (assign). Δηλαδή ποιό pad να αντιστοιχεί σε ποιόν ήχο του VST, έτσι ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το ανέφερε κάπου πιό πάνω ο manosx αλλά μάλλον δεν θα το πρόσεξες.

 

εκανα μια ηχογραφηση...δεν μ αρεσει πολυ ο ηχος (προτιμουσα αυτον που ειχαν default τα drums μεσα)...

Ακριβώς, αν δεν σου αρέσουν οι ήχοι της drums (του εγκεφάλου - module), μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους ήχους από τον υπολογιστή όπως είπαμε πιό πάνω, ήχοι  της on board κάρτας ή ήχοι από κάποιο VSTi.

 

Tip.

Ότι παίξεις, μπορείς να το γράψεις στο πρόγραμμα ως MIDI σε Midi Track και πιθανόν στο midi κανάλι 10. Αργότερα αυτό το track μπορείς να το επεξεργαστείς, διορθώνοντας τυχόν λάθη (κουνήματα), δυναμικές, ακόμα και να αλλάξεις ήχους (π.χ. ήχο ταμπούρου), ταχύτητα κλπ.

Στην αντίθετη περίπτωση που το γράψεις ως audio, mp3 κλπ, δεν μπορείς να επεξεργαστείς αργότερα τα πιό πάνω.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση..ομως δεν καταλαβες τι λεω...οι ηχοι που ειχαν τα drums default ηταν σχετικα καλοι αλλα ηθελα να τους κανω καλυτερους...τωρα με το superior drummer μου φανηκαν χειροτεροι απ οτι ηταν  :-\ ...ισως φταιει οτι πρεπει να κατεβασω αλλους ηχους? τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τότε μήπως φταίει κάτι άλλο;

Μήπως η κονσόλα σου, τα ηχεία σου, γενικότερα κάποιες ρυθμίσεις όπως π.χ. EQ;

Δοκίμασε και κάποιο άλλο VST μήπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλα ελληνικα ειμαι ασχετος :P VST τι εννοεις? που το βρισκω? πως το βαζω? :P

 

http://picosong.com/FpRN/

να αυτο που ηχογραφησα

 

 

μη κοροιδευεται για το παιξιμο :P 1 βδομαδα παιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα πως σ φανηκε ο ηχος?  Δε πιστεύω οτι φταίει το sd ισως πρεπει μα βαλω αλλους ήχους αλλα δε ξερω το πως...

 

Το  addictive ειναι αντιστοιχο του sd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλά ο ήχος είναι μια χαρά. Να υποθέσω με το sd. Αν και απο ότι λες άσχετος με το θέμα μια χαρά τα σύνδεσες και παίζουν ολα χωρίς να θες καινούριο maping. Μη μιλάς καθόλου. Εγώ ακόμη το σκέφτομαι και δεν παίρνω edrums γιατί δεν ξέρω πως θα τα συγχρονίσω και εσύ ειναι έτοιμος!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λες κατι θα ξερεις απλα ηθελα να δοκιμασω κι αλλους ήχους

 

Και γω παντως δεν περιμενα οτι θα τα συγχρονισω σε ενα απόγευμα..

 

Thnx  στο παιδι π μου εδωσε τους drivers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου